کد مطلب: 67339
 
رونق حفاریها در خاورمیانه و امیدواری پیمانکاران
ایران، فرصت طلایی برای پیمانکاران حفاری
 
در طول دوران سقوط بهای نفت، خاورمیانه بطور نسبی منطقه‌ای مطلوب برای فعالیتهای بالادستی بوده است. پیمانکاران بین‌المللی حفاری در سواحل مانند Saipem بطور فعال، راهبرد و عملیاتهای حفاری خود را بر این منطقه متمرکز کرده‌اند تا بدین‌ترتیب تأثیرات منفی بهای نازل نفت را محدود کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۴
در طول دوران سقوط بهای نفت، خاورمیانه بطور نسبی منطقه‌ای مطلوب برای فعالیتهای بالادستی بوده است. پیمانکاران بین‌المللی حفاری در سواحل مانند Saipem بطور فعال، راهبرد و عملیاتهای حفاری خود را بر این منطقه متمرکز کرده‌اند تا بدین‌ترتیب تأثیرات منفی بهای نازل نفت را محدود کنند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، با نگاه به فعالیتهای حفاری کاملا واضح است که چرا خاورمیانه چشم‌انداز خوبی برای پیمانکارانی دارد که با کاهش تعداد حفاریها در جهان روبرو هستند. بین سالهای ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۵، «پیش‌بینی بازار تولید و حفاری» مؤسسه داگلاس-وست‌وود حکایت از آن داشت که حفاری چاههای ساحلی در جهان، ۳۲ درصد کاهش داشته است. در خاورمیانه که ویژگی آن مخارج پایین استخراج و حضور نیمی از اعضای اوپک در آن است، بطور نسبی از این سقوط مصون مانده است و حتی ۳ درصد رشد حفاری را شاهد بوده است. داگلاس-وست‌وود انتظار دارد این وضعیت در خاورمیانه ادامه یابد و در سال جاری میزان حفاری چاههای ساحلی ۳ درصد دیگر نیز افزایش یابد.
علی‌رغم این رشد، منطقه خاورمیانه بطور کامل مصون نمانده و شاهد سیر نزولی شرکتهای نفت ملی مانند سعودی آرامکو بوده که پیشرفت تعدادی از پروژه‌های آن کند شده است. در واقع ورای تولید و حفاری، تولیدکنندگان بزرگ متکی به نفت، متحمل فشارهای مالی شده بوده‌اند. بطور مشخص کشور عمان که عضو اوپک هم نیست دچار شوک سنگینی شده است و در عین حال مؤسسات اعتبارسنجی مودیز و استاندارد اند پورز، درجه اعتبار آن را کاهش داده‌اند – در مورد اخیر وضعیت این کشور به رتبه‌ای نزدیک به افتضاح تنزل یافته است.
با این حال انتظار می‌رود به علت اتکای منطقه به صادرات نفت، فعالیتهای حفاری ادامه یابند چه آنکه حوزه‌های بسیار مستعدی در منطقه وجود دارد. از زمان رفع تحریمهای اقتصادی، ایران تبدیل به یک فرصت طلایی برای پیمانکاران حفاری بین‌المللی شده است. «پیش‌بینی بازار نفت ‌وگاز ایران» توسط داگلاس-وست‌وود انتظار دارد تقاضا برای حفاریهای خشکی تا سال ۲۰۲۰ حدود ۶ درصد افزایش یابد. اگرچه برخی تحریمهای دوجانبه امریکا بقوت خود باقی است، این امر موجب بروز ابهاماتی نسبت به نحوه پرداختها شده که اهمیت آن برای هر پیمانکاری نمایان و قابل‌درک است.
این امر می‌تواند حضور مستقیم حفاران مقیم امریکا در بازار ایران را محدود کند، بنابراین دست‌کم در کوتاه‌مدت این فرصت بیشتر در اختیار پیمانکاران بومی مستقر در خاورمیانه خواهد بود. در نتیجه به نظر می‌رسد این پیمانکاران کشورهای همسایه هستند که بهره‌مند از مزایای این وضعیت خواهند بود.
منبع: CNBC
ترجمه: نعیم نوربخش
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵