کد مطلب: 55549
 
صادرات گاز ایران از طریق عراق
 
پایگاه اماراتی نشنال طی گزارشی نوشت: اخباری وجود دارد که نشان می دهد کویت و ایران در حال بررسی گزینه هایی برای صادرات گاز ایران به کویت از طریق عراق هستند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۴
پایگاه اماراتی نشنال طی گزارشی نوشت: اخباری وجود دارد که نشان می دهد کویت و ایران در حال بررسی گزینه هایی برای صادرات گاز ایران به کویت از طریق عراق هستند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اماراتی نشنال، توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی دارای تاثیرات ژئوپلتیک و سرمایه گذاری فراوانی برای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواهد بود.

تاثیر مهم جغرافیایی-اقتصادی توافق بر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس این است که عرضه انرژی ایران می تواند در درازمدت به نحو رو به افزایشی جایگزین عرضه منابع هیدروکربنی این کشورها به بازارهای پرسودی نظیر چین، ژاپن، کره جنوبی و هند شود. برای مثال، هند که به طور سنتی دومین خریدار بزرگ نفت ایران پس از چین به شمار می رود، اعلام کرده که لغو تحریم ها می تواند بدین معنا باشد که دهلی نو می تواند واردات نفت خود از ایران را افزایش دهد.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس منافع فراوانی در همکاری با ایران دارند. برای مثال، عمان نقشی کلیدی در به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا داشت. این کشور همچنین در اوایل سال 2014 قراردادی را برای ساخت یک خط لوله یک میلیارد دلار برای خرید گاز از ایران به امضا رساند.

انتظار می رود خط لوله دیپواتر از خاورمیانه به هند که گاز ایران را به عمان و هند خواهد رساند، پس از مدتها تاخیر، بعد از توافق هسته ای احیا شود. قطر نیز به دنبال حفظ روابط دوستانه با تهران است. قطر دارای میادین گازی مشترک با ایران است و این مستلزم آن است که دوحه همکاری های با ثبات و قوی خود با ایران را حفظ کند. همچنین ملاحظات تجاری از نظر عرضه و تقاضا وجود دارد. گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد کویت و ایران در حال بررسی گزینه هایی برای صادرات گاز به کویت از طریق عراق هستند.

به علاوه، امارات بزرگترین شریک غیرنفتی ایران به شمار می رود. امارات بزرگترین منبع واردات کالا به ایران است.ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عنوان کشورهای تولید کننده انرژی، به صورت سنتی از تنوع چندانی در زمینه داد و ستد کالا برخوردار نبوده اند. صادرات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (به استثنای عربستان) به ایران تقریبا به کلی از جانب امارات بوده که 96.7 درصد کل صادرات کشورهای این شورا به ایران را در سال 2013 به خود اختصاص داده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵