کد مطلب: 68509
 
تولید روزانه 4 میلیون بشکه نفت؛ خیلی دور، خیلی نزدیک!
 
سرعت بالای بازگشت ایران پساتحریم به بازارهای جهانی نفت که تهران پس از حصول توافق ژنو و پیش از توافق تاریخی ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ موسوم به برجام نسبت به آن خوشبینانه سخن می گفت، بسیاری از فعالان و کارشناسان حوزه انرژی را در دنیا شگفت زده کرده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۴
سرعت بالای بازگشت ایران پساتحریم به بازارهای جهانی نفت که تهران پس از حصول توافق ژنو و پیش از توافق تاریخی ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ موسوم به برجام نسبت به آن خوشبینانه سخن می گفت، بسیاری از فعالان و کارشناسان حوزه انرژی را در دنیا شگفت زده کرده است. اما ایران بارها از هدف خود برای افزایش سقف تولید خود به ۴ میلیون بشکه در روز اشاره کرده است؛ هدفی که اگرچه کسی نمی تواند منکر انگیزه بالای سران ایران برای تحقق آن شود اما برخی از کارشناسان معتقدند که تهران برای رسیدن به آن موانع متعددی از جمله نبود زیرساخت های کافی در صنعت نفت خود را در پیش رو دارد.
به گزارش نکونیوز، نشریه اینترنتی «آمریکن اینترست» در مقاله ای درباره بازگشت ایران به بازار نفت جهان در دوران پساتحریم آورده است: تا پیش از توافق حصول توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی، مسوولان ایران نسبت به بازگشت سریع به بازارهای جهانی و بازپس گیری سهم این کشور از تولید نفت در جهان و حتی افزایش تولید به بیش از میزان تولید در سال ۲۰۱۱ یعنی پیش از تشدید تحریم های نفتی علیه ایران، خوشبین بودند. البته توانایی ایران برای تحقق نیمی از این وعده در نیمه نخست سال جاری- بازگشت دوباره به سقف تولید بیش ۳.۵ میلیون بشکه در روز- تعجب بسیاری را برانگیخت.
اما دولت ایران می گوید که قصد دارد پا را از این فراتر گذاشته و تولید خود را نسبت به آنچه تا پیش از تشدید تحریم های بین المللی تولید می کرد افزایش دهد. هدفی که نشریه بلومبرگ اعتقاد دارد رسیدن به آن کاری به مراتب دشوارتر از آن چیزی است که ایران در سال ۲۰۱۶ به آن آن دست یافت: « به گفته آنتوان هاف، تحلیلگر ارشد مرکز راهبرد انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا شهر نیویورک، سرعت بازگشت ایران به سقف تولیدی که تا پیش از سال ۲۰۱۱ داشت، بسیاری از فعالان بازار انرژی را شگفت زده کرده است؛ اما تولید بیش از این میزان نیاز به سرمایه گذاری و فناوری دارد و این امر به زمان بیشتری نیاز دارد.»
به گزارش آمریکن اینترست، بلومبرگ در ادامه می نویسد:« ایران که توانسته است پس از سه سال دوباره در بازارهای جهانی حضور داشته باشد، به دنبال جذب ۱۰۰ میلیارد دلار فاینانس بین المللی است تا بتواند صنعت نفت خود را بازسازی کرده و جایگاه خوش را به عنوان دومین تولید کننده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) باز پس گیری کند. از سوی دیگر شرکت های بزرگ نفتی منتظر ارایه قراردادهای جدید نفتیای هستند که وزارت نفت ایران چندی است پیرامون آن صحبت می¬کند. هرچند تردید در رفع تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران نیز موجب شده تا این شرکت ها در بازگشت به بازار نفت ایران کمی احتیاط کنند.
بنابر اعلام آژانس بین المللی انرژی، ایران برای افزایش ظرفیت چاه های سالخورده خود که تا پیش از اعمال تحریم ها نیز دچار افت ظرفیت شده بودند، به میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی و تکنولوژی نیاز دارد. هر چند این آژانس پیش بینی می کند با این حجم از سرمایه گذاری نیز تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت تا سال ۲۰۲۱ محقق نخواهد شد.
آمریکن اینترست در ادامه آورده است: « ایران باید با سرعتی به مراتب بالاتر حرکت کند تا هم بتواند سقف تولید کنونی خود را حفظ کرده و هم در آینده با جذب فاینانس های انبوه زیرساخت های لازم برای رسیدن به تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت را فراهم کند؛ هدفی که به مراتب راهی درازتر را در پی دارد.»
این گزارش در پایان با اشاره به تلاش دیگر کشورهای تولیدکننده نفت همچون عربستان می نویسد: «اگرچه مشکلات فنی موجود در صنعت نفت ایران ممکن است تهران را برای رسیدن به هدف خود با چالش رو به رو کند اما هیچ کس نمی تواند خللی بر انگیزه دولت برای رسیدن به این هدف وارد کند. اقدامات ایران پساتحریم و هدف آن ها برای افزایش سقف تولید خود نه تنها توافق شکننده میان تولیدکنندگان نفت جهان برای اعمال محدودیت های بیشتر بر تولید طلای سیاه را نادیده گرفت بلکه می تواند از هم گسیختگی به وجود آمده میان اعضای اوپک را تشدید کند.
ترجمه:سعید معینی

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵