کد مطلب: 93439
 
تفاهم نامه همکاری ایران و روسیه برای خزر در مسکو امضا شد
امضای تفاهم نامه نفتی، مقدمه نشست گازی
 
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران که عصر دیروز به منظور شرکت در مجمع کشورهای صادرکننده گاز، در سفری سه روزه به مسکو رفت، در همان بدو ورود با مدیرعامل لوک اویل روسیه دیدار کرد تا تفاهم نامه همکاری دو کشور در دریای خزر امضا شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۴
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران که عصر دیروز به منظور شرکت در مجمع کشورهای صادرکننده گاز، در سفری سه روزه به مسکو رفت، در همان بدو ورود با مدیرعامل لوک اویل روسیه دیدار کرد تا تفاهم نامه همکاری دو کشور در دریای خزر امضا شود.
به گزارش نکونیوز، نوزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف امروز چهارشنبه، ۱۲ مهرماه در مسکو برگزار می‌شود، چراکه روسیه امسال ریاست دوره‌ای این مجمع را برعهده دارد. دیروز (سه شنبه) بیست و نهمین نشست هیئت اجرایی این نهاد در مسکو، به ریاست محمد حسین عادلی، دبیر کل جی‌یی‌سی‌اف، که دوره دبیرکلی او امروز پایان می یابد برگزار شد. رومن مارشاوین، یکی از اعضای کمیته اجرایی به نمایندگی از روسیه، دبیر نشست یاد شده بود و حسین کاظم پور اردبیلی نماینده جمهوری اسلامی ایران در هیئت اجرایی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در این نشست حضور داشت. در این نشست کمیته اجرایی درباره مسائل سیاستگذاری و مدیریتی مربوط به توسعه مجمع، رایزنی کرد. نشست هیات اجرایی مقدمه ای برای نشست وزرا بود که امروز برگزار می شود و این نشست نیز مقدمه ای برای نشست سران است. چهارمین نشست سران جی‌یی‌سی‌اف ۲۰ تا ۲۴ نوامبر (۲۹ آبان‌ماه تا سوم آذرماه) در بولیوی برگزار می‌شود، همچنین نخستین سمینار بین‎المللی مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز قرار است ۲۲ نوامبر (یکم آذرماه) در سانتاکروز بولیوی برگزار شود. ایران، روسیه، الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، قطر، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات اعضای اصلی مجمع جهانی کشورهای صادر کننده گاز هستند. کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز که ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.
اما شرکت در اجلاس وزرای عضو کشورهای صادرکننده گاز، تنها بخشی از سفر سه روزه زنگنه به مسکو است. او که عصر دیروز با استقبال مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه وارد این کشور شده بود، دیشب با وحید علی اکبروف رییس شرکت نفتی لوک اویل روسیه دیدار و مذاکره کرد تا تفاهم نامه همکاری نفتی در دریای خزر بین دو کشور امضا شود. محسن دلاویز مدیرعامل شرکت نفت خزر که همراه با زنگنه به مسکو رفته گفت که یادداشت تفاهم بین ایران و روسیه پس از مذاکرات چند ماهه با لوک اویل برای انجام مطالعات اکتشافی در حوزه جنوبی این دریا امضا شد. مدیرعامل نفت خزر طی ماههای اخیر در دیدارهای زنگنه با طرف های خارجی حضوری فعال داشته تا شاید طلسم برداشت از منابع نفت و گاز دریای خزر که به دلیل عمق زیاد دریا نیاز به فناوری خارجی و سرمایه گذاری کلان دارد باز شود. ایران و روسیه کمتر از سایر کشورهای ساحلی خزر در توسعه میادین انرژی این دریا فعال بوده اند.
رییس شرکت لوک اویل در دیدار با زنگنه تاکید کرد که برای گسترش همکاری های نفتی در بخش های مختلف، علاقه دو جانبه وجود دارد. وی همچنین با اشاره به نشست سالانه وزیران مجمع کشورهای صادر کننده گاز که روز چهارشنبه در مسکو آغاز می شود، جایگاه ایران و روسیه و همگرایی دو کشور در این حوزه را مهم بر شمرد. زنگنه نیز با تاکید بر اهمیت همکاری های نفتی ایران و روسیه، نشست گازی در مسکو و همچنین هم افزایی دو کشور در این عرصه ها را برای تقویت همکاری ها تاثیرگذار بر شمرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵