کد مطلب: 108498
 
گزارش ماهانه اوپک و تداوم خرید نفت ایران توسط مشتریان
آیا آمریکا در تحریم نفتی ایران به هدف خود می رسد؟
 
بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه سپتامبر۳.۷۵۵ میلیون بشکه در روز بوده است و این یعنی هنوز علیرغم نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم نفتی ایران، چندان از تولید نفت ایران کم نشده است. اکنون و با توجه به تلاش برخی خریداران نفتی ایران برای معافیت از تحریم آمریکا، ابهامات در مورد موفقیت ترامپ برای تحریم نفت ایران افزایش یافته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹
بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه سپتامبر۳.۷۵۵ میلیون بشکه در روز بوده است و این یعنی هنوز علیرغم نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم نفتی ایران، چندان از تولید نفت ایران کم نشده است. اکنون و با توجه به تلاش برخی خریداران نفتی ایران برای معافیت از تحریم آمریکا، ابهامات در مورد موفقیت ترامپ برای تحریم نفت ایران افزایش یافته است.

به گزارش نکونیوز، میزان تولید نفت ایران پس از برجام هیچگاه به ۴ میلیون بشکه در روز نرسید و در بهترین حالت، میانگین ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز برای تولید نفت ایران ثبت شد. البته آمار اوپک درباره تولید نفت ایران، لزوما به معنای عدم کاهش صادرات نفت ایران نیست چرا که در یک ماه اخیر که تولید نفت ایران چندان کاهش نیافته اما برخی از خریداران نفت ایران واردات نفت خود از ایران را کاهش داده اند، احتمالا شاهد ذخیره سازی بخشی از تولید نفت ایران بوده ایم. از سوی دیگر اغلب خریداران نفت ایران بویژه هند و ژاپن در صدد دریافت معافیت از تحریم نفتی ایران از آمریکا هستند بطوریکه هند برای ماهی که تحریمها سه روز بعد از آغاز آن شروع می شود، سفارش خرید نفت به ایران داده است و چین نیز به دلیل اختلافات تجاری با آمریکا، به تلافی آن، در صدد تداوم خرید نفت از ایران است.

اینها نشان از آن دارد که خریداران نفت ایران تمایل دارند به واردات نفت از ایران ادامه دهند اما طبیعتا فشارهای آمریکا روی این موضوع تاثیرگذار خواهد بود. خریداران نفت ایران تمایل ندارند با آمریکا دچار چالش شوند و اگر بتوانند نفتی را که از ایران می خرند از طریق دیگری جبران کنند قطعا با تحریم های آمریکا علیه ایران همراهی می کنند چراکه حجم مبادلات تجاری این کشورها با آمریکا به مراتب بیش از ایران است و اگر از مبادلات مالی با ایران چشم پوشی کنند، از مبادلات مالی و تجاری با آمریکا نمی توانند چشم پوشی کنند. آمریکا هم با شناخت این نیاز، در صدد جبران نفت موردنیاز خریداران نفت ایران از طرق دیگری است. در این میان نه تنها افزایش صادرات نفت آمریکا بلکه افزایش تولید عربستان می تواند تاثیرگذار باشد.

هرچند هنوز زود است تا تاثیر تحریم هایی را که از ۱۴ آبان بر ضد صنعت نفت ایران آغاز می شود در میزان صادرات نفت ایران ارزیابی کرد اما از هر منظری که بنگریم میزان صادرات نفت ایران بعید است از یک میلیون بشکه در روز کمتر شود و اگر چین و هند تا آن زمان بر روی مواضع خود در مورد تحریم نفتی ایران پافشاری کنند، شاید میزان صادرات نفت ایران از یک و نیم میلیون بشکه در روز هم کمتر نشود.

از سوی دیگر افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، کاهش تولید و صادرات نفت ایران را جبران می کند و بر اساس اماری که به تازگی منتشر شده، میزان درامدهای نفتی کشور در پنج ماهه آغازین امسال بیش از شصت درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. بنابراین افزایش قیمت نفت، بخشی از کاهش تولید و صادرات نفت ایران را جبران می کند.

مجموعه موارد فوق نشان می دهد هنوز فشارهای آمریکا نتوانسته تاثیری روی بازارهای صادراتی ایران بگذارد و با توجه به جدیت هند و چین برای تداوم خرید نفت از ایران و تلاش برخی دیگر از خریداران نفت ایران برای مافیت از تحریمها و همچنین افزایش قیمت نفت که هر گونه کاهش قیمت را برای ایران جبران می کند، ترامپ مسیر دشواری برای رسیدن به هدف خود برای تحریم کامل صادرات نفت ایران دارد. هرچند تحریم بانکی و مالی ایران را نیز نباید فراموش کنیم که تاثیرات منفی فراوانی روی بازگشت پول نفت به کشور خواهد داشت و می تواند روی صادرات نفت هم تاثیرگذار باشد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵