کد مطلب: 77860
 
نیویورک تایمز بررسی کرد:
پشت پرده بی‌ثباتی بهای نفت چیست؟
 
صنعت نفت با تمام پیشینه‌ای که در فراز و فرودهایش دارد، در عمیق‌ترین رکود قیمتی از دهه ۱۹۹۰ به سر می‌برد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۵
صنعت نفت با تمام پیشینه‌ای که در فراز و فرودهایش دارد، در عمیق‌ترین رکود قیمتی از دهه ۱۹۹۰ به سر می‌برد.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، درآمد شرکت‌هایی که در سال‌های اخیر به سودهای بی‌سابقه‌ای دست یافته بودند، تقیلیل یافته و آنها را مجبور کرده که حدود دوسوم چاه‌های نفت خود را برچینند و سرمایه‌گذاری خود در فعالیت‌های اکتشاف و توسعه را به شدن کاهش دهند. شرکت‌های زیادی اعلام ورشکستگی کرده‌اند و برآورد شده که حدود ۲۵۰هزار کارگر صنعت نفت شغل خود را از دست داده‌اند که نیمی از آنها مربوط به ایالات متحده می‌شود. دلیل عمده آن، سقوط بهای بشکه‌های نفت است که در مقایسه با ژوئن ۲۰۱۴ است که حتی در مقطعی ۷۰درصد تنزل قیمت دیده شده است.
طی سال گذشته قیمت‌ها در چندین مقطع بهبود یافتند و اکنون به نظر می‌رسد در محدوده ۴۰ تا ۵۰ دلار حبس شده‌اند. اگرچه صنعت نفت به صرفه‌جویی در هزینه‌ها پرداخته، بسیاری از میادین سودآوری خود را از دست داده‌اند. بسیاری از چاه‌های نفت شیل و تکزاس که زمانی با قیمت زیر ۶۰ دلار سودآور بودند؛ اکنون با قیمت کمتر از ۴۰ دلار هم مقرون به صرفه هستند. میزان حفاری‌ها در حال فزونی گرفتن است.
سازمان اوپک بالاخره تصمیم به اجرایی کردن توافق کاهش تولید گرفت اما با وجود بالا رفتن قیمت، بسیاری باور ندارند که این روند تداوم یابد. تحلیلگران معتقدند سال‌ها طول خواهد کشید که قیمت بار دیگر به بشکه‌ای ۹۰ یا ۱۰۰ دلار برسد، قیمتی که طی دهه پیشین امری عادی بود.
اما چرا بهای نفت به یکباره سقوط کرد؟ این پرسش پیچیده‌ای است اما در نهایت به همان مسأله ساده اقتصادی یعنی عرضه و تقاضا باز می‌گردد. طی چند سال گذشته، تولید داخلی ایالات متحده دو برابر شده است و در نتیجه واردات نفت کاهش یافته و این منابع باید به دنبال بازار دیگری می‌رفتند. سعودی‌ها، نیجریه و الجزایر که زمانی نفت خود را در بازار ایالات متحده می‌فروختند، اکنون مجبور به رقابت در بازار آسیا شده‌اند و در نتیجه تولیدکنندگان قیمت را کاهش داده‌اند. تولید نفت عراق و کانادا همه ساله فزونی می‌یابد. حتی روس‌ها با تمام مشکلات اقتصادی که دارند، موفق به ثبت رکورد تازه‌ای در تولید نفت شدند.
اما نشانه‌هایی از کاهش تولید ناشی از کم شدن میزان سرمایه‌گذاری وجود دارد. RBC برآورد کرده است که تنها در سال گذشته کشورهای عضو اوپک پروژه‌هایی را که قادر به تولید بیش از نیم میلیون بشکه در روز بوده‌اند، متوقف یا به تأخیر انداخته‌اند. تولید در ونزوئلا به شدت در حال کاهش است. شورشیان در نیجریه و لیبی، روند عرضه را متزلزل کرده‌اند. هرچند که این بی‌ثباتی‌ها موقتی هستند.
اما در طرف تقاضا، اقتصاد کشورهای اروپایی و در حال توسعه تضعیف شده و بهره‌وری وسایط نقلیه بهبود یافته است. بنابراین علی‌رغم ظهور نشانه‌هایی از افزایش تقاضا در ایالات متحده و چین، تقاضای جهانی سوخت کم شده است.
چه کسانی از سقوط بهای نفت بهره می‌برند؟ ممکن است هر راننده‌ای از تنزل بهای بنزین، گاز و گازوییل خرسند باشد. این امر به نفع مصرف‌کنندگان کم‌درآمد است. مصرف‌کنندگان خانگی که از نفت برای گرمایش خانه استفاده می‌کنند هم از کاهش قیمت‌ها خرسندند. اما بازنده‌های این پدیده چه کسانی هستند؟ کشورهای تولیدکننده نفت، تازه‌واردان به بازار و دولت‌ها. ونزوئلا، نیجریه، اکوادور، برزیل و روسیه، تعدادی از کشورهای نفتی هستند که دچار معضلات اقتصادی یا شاید سیاسی شده‌اند.
اما چه زمانی احنمال می‌رود که بهای نفت ترمیم یابد؟ پس از رسیدن بهای نفت به ۲۶ دلار در فوریه گذشته، وضعیت بازار نفت بهبود یافته است. با این حال تحلیلگران در خصوص پایدار بودن این وضعیت تردید دارند زیرا همچنان عرضه مازاد در بازار جهانی وجود دارد. در ایالات متحده میزان ذخایر در بیشترین سطح طی دهه‌های پیشین هستند هرچند که با افزایش مصرف‌های فصلی تنزل می‌یابند. اما در طولانی مدت، تقاضای برخی کشورها ارتقا خواهد یافت و این می‌تواند در یک تا دوسال آینده موجب افزایش قیمت نفت خام شود.
نویسنده: کلیفورد کراوس - نیویورک تایمز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵