کد مطلب: 59347
 
آلودگی هوا نیازمند جراحی است
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه راهکارهای مقابله با آلودگی هوا مشخص است، این امر را نیازمند عزمی ملی و دانست و با تشبیه راهکارهای آن به جراحی در حوزه سلامت، گفت: بحث آلودگی هوا نیازمند جراحی است. البته باید تحمل جراحی وجود داشته باشد و اگر این آمادگی به وجود آید، حتما دستگاه‌های مختلف وظایف خود را انجام می‌دهند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۳
وزیر بهداشت با بیان اینکه راهکارهای مقابله با آلودگی هوا مشخص است، این امر را نیازمند عزمی ملی و دانست و با تشبیه راهکارهای آن به جراحی در حوزه سلامت، گفت: بحث آلودگی هوا نیازمند جراحی است. البته باید تحمل جراحی وجود داشته باشد و اگر این آمادگی به وجود آید، حتما دستگاه‌های مختلف وظایف خود را انجام می‌دهند.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی مرکز جامع سرطان که در بیمارستان رسول اکرم (ص) برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران درباره وضعیت بخش‌های شیمی‌درمانی در کشور گفت: در این بخش کمبود‌هایی داریم. هر چند وضعیت ما در این این بخش‌ها در مقایسه با گذشته خوب است، اما همچنان کمبود داریم.

تجهیز و راه‌اندازی 200 مرکز شیمی درمانی؛ بزودی

وزیر بهداشت در این باره افزود: حداقل 200 مرکز شیمی درمانی را برای سال آینده در برنامه‌های معاونت درمان قرار داده‌ایم و امیدواریم بتوانیم تا اوایل سال آینده آنها را به بهره‌برداری برسانیم.

وی در مورد تامین منابع و میزان اعتبارات لازم برای این کار گفت: تامین منابع آن از مسیر طرح تحول سلامت است و بخشی هم از منابع درآمدی خود دانشگاه‌ها تامین می‌شود. در این حوزه، مهم داروها بود که خوشبختانه از ابتدای طرح تحول حمایت قابل توجهی در حوزه دارو می‌شود. البته ممکن است همین شش درصد فرانشیز برای شهرها و سه درصد برای روستاییان، برای برخی افراد زیاد باشد؛ چراکه کسانی هستند که نیازمند کمک بیشتر و موثرتر هستند. بنابراین امیدواریم در آینده بتوانیم با جایگزین کردن بخشی از یارانه‌ها به آنها کمک کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه به طور کلی وضعیت بخش‌های شیمی‌درمانی خوب است اما عالی نیست، گفت: در این حوزه تلاش می‌کنیم و فکر می‌کنم به دلیل وجود افراد خیر و نیکوکار و همچنین انگیزه قوی در همکاران، دولت و مجلس، برای حمایت از بیماران صعب‌العلاج به هدف می‌رسیم.

هاشمی درباره توافق‌نامه وزارت بهداشت و وزارت دفاع در زمینه ساخت مراکز جامع سرطان گفت: قطعا ساخت و ساز در این زمینه نیز نیاز به اعتبارات مالی دارد. در توافق اولیه ما تقریبا نزدیک به 1000 میلیارد تومان را یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت دفاع تامین می‌کند که در 4 استان کشور و در سطوح مختلف از سطح شهرستان‌ها تا مرکز استان خدمات در سه سطح تعریف شده‌اند و امروز شاهد آغاز پروژه‌ای خواهیم بود که در مرکز یکی از دانشگاه‌های مهم کشور ایجاد خواهد شد و امیدواریم طی دو سال آینده و بلکه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه ما در ساخت و تجهیز این مراکز در سه سطح کار می‌کنیم، گفت: سطح اولیه مراکز شیمی درمانی است که افراد خدمات شیمی‌درمانی را دریافت می‌کنند. سطح دوم علاوه بر شیمی‌درمانی دارای رادیوتراپی و بخش‌های بستری است و سطح سوم که در آینده ایجاد می‌شود، دارای جراحی‌هایی است که با اشعه انجام می‌شوند و همه اقدامات نوین سرطان از جمله سلول‌درمانی در آن مراکز انجام خواهد شد. بنابراین امروز یکی از مراکز قطب سرطان در بیمارستان رسول اکرم (ص) و به طور همزمان در سه استان دیگر تحویل وزارت دفاع می‌شود و امیدواریم در زمان مقرر به بهره‌برداری برسد.

وزیر بهداشت افزود: برای مراکز قطب رقمی حدود 100 میلیارد مشخص شده؛ یعنی در هریک از استان‌ها هزینه پروژه 100 میلیارد و در شهرستان‌ها 50 میلیارد است. همچنین باید گفت که بخشی از این پروژه وسیع را که باید در سطح کشور انجام شود، یکی از شرکت‌های تابع وزارت دفاع قبول کردند و ما تشکر می‌کنیم که وزارت دفاع در حوزه اجتماعی و سلامت مردم مشارکت و توجه دارد.

راهکارهای مقابله با آلودگی هوا مشخص است

هاشمی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آلودگی هوا گفت: فکر می‌کنم مردم به این سوال‌ها عادت کرده‌اند و این سوال‌ها دیگر یکنواخت و کلیشه‌ای شده‌اند و پاسخ به آنها عزم ملی می‌خواهد. به نظر من راهکارهای مقابله با آلودگی مشخص است که البته کار دشواری است.

وی با بیان اینکه این راهکارها شبیه به جراحی‌هایی است که ما در پزشکی انجام می‌دهیم، گفت: در اثر جراحی زخم ایجاد می‌شود و سپس دوره نقاهت دارد و نهایتا سلامتی را به دنبال دارد. آنچه که ما به عنوان حوزه سلامت می‌توانیم مطالبه کنیم که هم امر رهبر معظم انقلاب و هم مطالبه رییس جمهور است، مراقبت کردن از سلامت مردم است. مقام معظم رهبری دستور دادند که در موضوع هوا و به ویژه آب و سایر زمینه‌هایی که با سلامت در ارتباط‌اند از جمله پارازیت‌ها، آنجایی که به سلامت مردم آسیب می‌رساند، به هیچ وجه نباید مماشات شود. به همین دلیل است که امروز اعلام تعطیلی شد.

دستگاه‌های مسوول موظف به همکاری شدند

کار وزارت بهداشت در بحث آلودگی هوا اطلاع رسانی و هشدار است

وزیر بهداشت افزود: اگر وضعیت آلودگی به مرحله‌ای برسد که آسیب جدی شود، وزارت بهداشت همه مطالبه خواهد کرد، البته اکنون دستگاه‌های مربوطه موظف به همکاری شدند و کار ما فقط اطلاع‌رسانی و هشدار است.

هاشمی با بیان اینکه عواملی که در آلودگی اثرگذارند می‌توانند نقش بازدارنده داشته باشند، ادامه داد: بنابراین فکر می‌کنم راهکارها مشخص است و نیاز است که تحمل جراحی در این زمینه را داشته باشیم. اگر این آمادگی به وجود آید، حتما دستگاه‌های مختلف وظایف خود را انجام می‌دهند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵