کد مطلب: 86077
 
اولین قرارداد IPC با کدام شرکت خارجی امضا می‌شود؟
 
احتمالاً با امضای قرارداد با توتال یا لوک اویل، قفل قراردادهای بالادستیِ نفتی پس از مدت‌ها گشوده شود. امضای اولین قرارداد در چارچوب IPC می‌تواند آغازی بر جذب وسیع سرمایه در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز ایران باشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۵
آن‌گونه که از شواهد پیداست صنعت نفت بیش از هر زمانی دیگری به امضای اولین قرارداد نفتی نزدیک شده است. وزیر نفت امروز اظهار امیدواری کرده است که اولین قرارداد نفتی در چارچوب IPC، پیش از پایان عمر دولت یازدهم امضاء شود. حتی اظهارات امیدوارکننده‌ای نیز از طرف مدیرعامل شرکت توتال شنیده شده است.
به گزارش نکونیوز، وزیر نفت امروز گفت است که روند مناقصه میدان نفتی آزادگان عملاً آغاز شده است. تاکنون قطعی شده است که توسعه میدان آزادگان، به صورت یکپارچه انجام می‌شود و دیگر این میدان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم نخواهد شد.
دیروز علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت، گفته بود: برای ۲۹ شرکت خارجی برای شرکت در مناقصه میدان آزادگان، دعوت نامه ارسال می شود.
معاون وزیر نفت عنوان کرده بود: در خصوص برگزاری مناقصه میدان آزادگان، کارها در حال پیشروی بود و می‌خواستیم دعوت از شرکت های خارجی را آغاز کنیم، اما چون بحث انتخابات ریاست جمهوری بود و سوتفاهم برای برخی ایجاد می کرد، این موضوع را تا بعد از برگزاری انتخابات به تعویق انداختیم.
اکنون که انتخابات برگزار شده، شرکت ملی نفت قصد دارد مناقصه میدان آزادگان را با حضور شرکت‌های چون توتال، شل، اینپکس ژاپن و پتروناس مالزی به پیش ببرد. اما احتمالاً روند مناقصه میدان آزادگان تا پیش از پایان دولت یازدهم خاتمه نخواهد یافت.
محتمل‌تر این است که اولین قرارداد در چارچوب IPC برای توسعه فاز یازده پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت و کنسرسیومی به رهبری توتال امضا شود.
مدیرعامل توتال، این هفته گفته بود که توتال تا پیش از تابستان امسال، قرارداد توسعه فاز ۱۱ را نهایی می‌کند. وزیر نفت ایران و مدیرعامل توتال هفته گذشته در وین مذاکراتی با هم داشتند که خبرهای امیدوارکننده‌ای از آن مذاکرات منتشر شده است.
وزیر نفت گفته بود که توتال برای تامین مالی توسعه فاز ۱۱ با یک بانک اروپایی به توافق رسیده و به امضای قرارداد بسیار نزدیک شده‌ایم.
از سوی دیگر مذاکرات جدی‌ای نیز با شرکت لوک اویل روسیه برای توسعه دو میدان نفتی منصوری و آب‌تیمور در جریان است. مدیرعامل لوک اویل نیز در وین با زنگنه دیدار کرده بود.
احتمالاً با امضای قرارداد با توتال یا لوک اویل، قفل قراردادهای بالادستیِ نفتی پس از مدت‌ها گشوده شود. امضای اولین قرارداد در چارچوب IPC می‌تواند آغازی بر جذب وسیع سرمایه در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز ایران باشد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵