کد مطلب: 107570
 
چالش های نفتی ایران، قبل و بعد از ۴ نوامبر
 
تحریم نفتی و حذف نفت ایران از بازار جهانی نگرانی هایی در مورد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی را به وجود آورده است. اگر آمریکا بتواند به تهدید خود مبنی بر رساندن درآمد نفت کشورمان به صفر تحقق بخشد، قیمت نفت در بازار جهانی به بیش از ۱۰۰ دلار بعد از روز ۴ نوامبر یعنی زمان اجرایی شدن تحریم نفتی کشورمان خواهد رسید.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۰
تحریم نفتی  و حذف  نفت ایران از بازار جهانی  نگرانی هایی در مورد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی را به وجود آورده است. اگر آمریکا بتواند به تهدید خود مبنی بر رساندن درآمد نفت کشورمان به صفر تحقق بخشد، قیمت نفت در بازار جهانی  به بیش از ۱۰۰ دلار بعد از روز ۴ نوامبر یعنی زمان اجرایی شدن تحریم نفتی کشورمان  خواهد رسید.

باید توجه داشت که در شرایط جدید پیش رو تنها ایران نیست که بازار نفت را تحت تاثیر قرار خواهد داد . وضعیت صنعت نفت کشور ونزوئلا، بحران در صنعت نفت لیبی و حتی مشکلات در مســیر انتقال نفت کشورهایی که در مسیر کشورهای بحران زده خاورمیانه قرار دارند ،همگی می تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

  افزایش قیمت نفت یک بحران بزرگ اقتصادی در دنیا ایجاد خواهد کرد، زیرا هزینه تامین ســوخت و مواد اولیه در تمامی صنایع را افزایش میدهد و بحرانی را که به تازگی اقتصاد دنیا از آن رهیده ، به یاد می آورد و شاید تکرار کند .

آمریکا به عنوان کشوری که با خروج از برجام و وضع تحریم های یکجانبه علیه ایران مقصر اصلی این بحران محسوب خواهد شد، در تلاش است تا از طرق دیگر مانع از افزایش قیمت نفت در بازار جهانی شود.

افزایش تولید نفت شیل یکی از راهکارهای پیش روی امریکا است، در حالی  که ظرفیت تولید نفت شــیل نمیتواند کسری پیش رو در بازار نفت را جبران کند.

به همین دلیل است که دست به دامان کشورهای نفت خیز خاورمیانه شده که درخواست از عربستان برای افزایش حجم تولید و تامین نیاز بازار، اولین این سیاست ها به شمار می رود .

   در عمل شاهد این مسئله هستیم که این کشور تاکنون تولیدش را افزایش نداده و تلاش امریکا در خاورمیانه و شماری از کشورهای صنعتی بلا اثر بوده و نتوانسته اند تا عربســتان را متقاعــد کنند با افزایــش حجم تولید و صــادرات نفت خود، کمبود نفت موجود در بــازار را جبران کند .

اصلی ترین و مهمترین ســوالی که این روزها در میان کارشناسان بازار نفت پرســیده میشود این است که عربستان چقدر میتواند حجم تولید نفت خود را افزایش دهد تا کسریهای موجود در بازار را جبران کند؟ کسری هایی که عمدتا به دلیل تحریم نفتی پیش روی ایران و بحران اقتصادی در کشور ونزوئلا  در بازار ایجاد خواهد شــد.

البته بحرانهای موجود در کشورهایی همچون لیبی و دیگر کشورهای صادرکننده نفت هم میتواند باعث کاهش عرضه در بازار شود ، ولی اصلی ترین چالش در بازار به دلیل وضعیت کشور ونزوئلا و ایران ایجاد خواهد شد.

عربستان نمی تواند با توجه به آنچه آمد ، تمامی کسری بازار نفــت را تامین کند و به همین دلیل نگرانی در مورد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی کاملا منطقی است و این نگرانی برای کشورهای صنعتی که مصرف کننده اصلی نفت هستند بیشتر است.

این کشورها هرساله بخش زیادی از نفت و فراورده های نفتی را برای تامین سوخت مورد نیاز واحدهای صنعتی یا مواد اولیه مورد نیاز پالایشگاهها ی خود استفاده میکنند و به همین دلیل افزایش قیمت نفت میتواند زمینه ســاز تورم، کاهش ســودآوری فعالیتهای صنعتی و تولیدی، در نهایت کاهش نرخ رشــد اقتصادی در این کشورها بشود.

باید به این نکته حساس اشــاره کرد که با پایان یافتن دوره رکود ، افزایش تقاضا و کاهش عرضه نفت توسط کشورهای ایران، ونزوئلا و لیبی، فشار روی عربستان برای افزایش میزان عرضه نفت الزاما ادامه خواهد داشت .

هدف اصلی ایالات متحده امریکا قطعا با همه ریسک پذیری ترامپ رئیس جمهور بحث آفرین و ماجراجویش، ممانعت از افزایش قیمت نفت و اثر منفی آن روی اقتصاد دنیا است .

ساده ترین راه یعنی بالا بردن توان تولید عربستان بیش از یک میلیون بشکه در روز نسبت به حجم تولید روزانه این کشور بسادگی امکان پذیر نیست و این کشور متکی به ایالات متحده امریکا که توانسته با ثبات اقتصادی در چند ساله اخیر با همه بازی های سیاسی درونی - همراه باشد، با همه تمایل به تنهایی نمیتواند بازار پر رونق اقتصادی جهانی  را از نگرانی و التهاب کاهش تولید، عرضه مناسب و کافی نفت، همراه با افزایش قیمت این کالای استراتژیک بکاهد .

ناگفته نماند که مسوولان کشورمان با همه نابسامانی های غیر قابل انکار در نبود هماهنگی  و وحدت رویه، به دلایل مختلف سیاسی و اقتصادی که منافع ملی را تضعیف می کند، از همه مهمتر افت وحشتناک ارزش پول رایج و تبعات اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی عریان آن، بایستی با تجدید نظر در سیاستهای ارتباطی خود با کشورهای منطقه، از فراهم سازی امکان مذاکرات موثر در نیویورک دریغ نورزند.

ضیاء مصباح

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵