داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 87427
 
اجلاس کمیته ایمنی دریانوردی
 
نود و هشتمین اجلاس کمیته ایمنی دریانوردی (MSC) که با حضور ۱۷۰ کشور عضو و سازمان های ناظر در لندن برگزار شد، پنج دستاورد مهم برای جمهوری اسلامی ایران به همراه داشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۷
نود و هشتمین اجلاس کمیته ایمنی دریانوردی (MSC) که با حضور ۱۷۰ کشور عضو و سازمان های ناظر در لندن برگزار شد، پنج دستاورد مهم برای جمهوری اسلامی ایران به همراه داشت.

به گزارش ایسنا، در نود و هشتمین کمیته ایمنی دریانوردی (MSC)، از تاریخ ۱۷ تا ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۶ به موضوعاتی چون ارتقای امنیت دریانوردی و جلوگیری از دزدی دریایی، استانداردهای هدفمند برای ساخت کشتیها، ایمنی دریانوردی و تهیه دستورالعمل چگونگی اجرای زود هنگام الزامات سازمان بین المللی دریانوردی پرداخت.

در این اجلاس که کارشناسان سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، دانشگاه دریانوردی آزاد اسلامی واحد خارگ و موسسه رده بندی ایرانیان به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، با بررسی اسناد و ارائه پیشنهادها به صحن علنی این اجلاس و همچنین ارائه نظرات کارشناسی در کمیته های تخصصی فرعی توسط هیأت نمایندگی ایران همراه شد و پنج دستاوردهای زیر را برای ایران به همراه آورد:

۱- سند پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تهیه سر فصل‌ها، آموزش‌ها و آزمون‌های امنیت دریانوردی با تایید تمامی حاضرین در اجلاس به تصویب رسید و مسئولیت تدوین پیش نویس نمونه دوره های آموزشی جدید نیز به جمهوری اسلامی ایران واگذار شد. واگذاری این مسوولیت در سطح بین المللی به جمهوری اسلامی ایران نشانگر تایید نقش موثر و توانمندی کارشناسان ایرانی در حوزه امنیت دریایی است.

۲- باتوجه به مشارکت جدی و فنی هیات اعزامی در کارگروه مربوط به موضوعات تدوین استانداردهای هدفمند ساخت کشتی و ایمنی دریانوردی (GBS)‌ پیشنهاد نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به دولت یونان برای مشارکت و ارائه سند مشترک در اجلاس بعدی کمیته مورد موافقت دولت یونان و کمیته قرار گرفت.

۳- در صیانت از حق جمهوری اسلامی ایران به منظور استفاده از کشتی‌های غیر نظامی به همراه نیروی مسلح برای حمایت از کشتی های عبوری از مناطق پرخطر دزدی دریایی، سند پیشنهادی دولت هند با محتوای تدوین دستورالعمل اجرایی نظارتی بر این گونه کشتی‌ها که می توانست منجر به مشکلات عملیاتی و امنیتی برای اقدامات موثر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تامین امنیت دریانوردی و جلوگیری از دزدی دریایی شود، با مخالفت جدی هیات جمهوری اسلامی ایران و ارائه توضیحات و توجیهات متقن فنی و عملیاتی تهیه شده با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، از دستور کار اجلاس خارج شد.

۴- هیات اعزامی با بیش از ۲۴ مورد اعلام نظر کارشناسی در سالن اصلی اجلاس و مشارکت موثر در تمامی کار گروه های تخصصی فرعی یکی از فعالترین هیاتهای اجلاس بر شمرده شد.

۵ - حضور نمایندگان دانشگاه آزاد دریانوردی خارگ در این اجلاس منجر به ورود مباحث علمی و آشنایی دانشگاه های دریانوردی کشور با نحوه سیاستگذاری های سازمان های بین المللی در بخش دریانوردی شود که اثرات این مشارکت در دانشگاه های کشور به زودی مشخص خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵