کد مطلب: 64477
 
دروغ آوریل از کجا آمده است؟
سیزده دروغ سیزده در نفت!
 
اول آوریل در دنیا به عنوان روزی که شوخی ها را به نام دروغ آوریل مطرح می کنند معروف شده است و این روز در ایران نیز از آنجا که یک روز قبل از سیزدهم فروردین است به عنوان دروغ سیزده مورد توجه قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۱
اول آوریل در دنیا به عنوان روزی که شوخی ها را به نام دروغ آوریل مطرح می کنند معروف شده است و این روز در ایران نیز از آنجا که یک روز قبل از سیزدهم فروردین است به عنوان دروغ سیزده مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش نکونیوز، گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد ریشهٔ ادروغ آوریل مطرح است. یکی از معروفترین آن‌ها پیدایش دروغ آوریل را به اقدام شارل نهم پادشاه فرانسه در سال ۱۵۶۴ نسبت می‌دهد که در هنگام اصلاح تقویم گریگوری جشن‌های سال نو را از اول آوریل به اول ژانویه منتقل کرد. پس از آن مخالفان این تغییر همچنان در روز اول آوریل به دید و بازدید عید می‌رفتند دوستان و آشنایان‌شان این افراد را که بر برگزاری عید در روز اول آوریل اصرار داشتند، دست انداخته و سرِ کار گذاشته و آن‌ها را «احمق‌های آوریل» می‌نامیدند.
بیش ازشصت سال است که در ایران هم شوخی سیزده نوروز از سوی چند روزنامه‌نگار ایرانی رواج پیدا کرده است. یکی از نویسندگان نکونیوز، دروغ آوریل یا دروغ سیزده را دستاویزی برای طرح سیزده دروغ سیزده کرده است که میخوانیم!

سرخط خبرهای نفتی روز ۱۳ فروردین ۱۳۹۵
۱-تولید نفت ایران در یک برنامه ضربتی تا پایان سال جاری میلادی، به ۱۱ میلیون بشکه در روز می رسد. این میزان تولید، ایران را به بزرگترین تولید کننده نفت جهان تبدیل خواهد کرد.
۲-عربستان اعلام کرد از دبیرکلی ایران در اوپک حمایت می کند. دبیرکل اوپک با اجماع اعضا انتخاب می شود و این بار با رایزنی عربستان و حمایت اعضا،، ایران برای دومین بار به عنوان دبیرکل اوپک انتخاب می شود.
۳-برنامه محرمانه شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای تبدیل شدن به قدرت اول پتروشیمی منطقه فاش شد. بر مبنای این برنامه، ایران تا پایان سال جاری آرامکوی عربستان را از لحاظ حجم و ارزش تولید و صادرات پشت سر خواهد گذاشت.
۴-اتحادیه اروپا اعلام کرد ایران را برای تامین گاز کشورهای منطقه جایگزین روسیه خواهد کرد. بر این اساس گاز تولیدی ایران از طریق ترکیه بخشی از نیاز اروپا را تامین خواهد کرد و ایران بزرگترین تامین کننده گاز قاره سبز خواهد شد.
۵-وزیر نفت طی سه حکم جداگانه، سه خانم را به عنوان معاونان جدید خود در سه شرکت اصلی تابعه نفت منصوب کرد. پیش از این خانم مرضیه شاهدایی به عنوان نخستین معاون زن وزیر نفت منصوب شده بود.
۶-مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام کرد ایران امسال بزرگترین صادرکننده بنزین جهان می شود.
۷-مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اعلام کرد که به منظور حمایت از قدرت شرکت ملی صنایع پتروشیمی، این شرکت در ان پی سی ادغام شده و او نیز از این پس به عنوان معاون مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی فعالیت خواهد کرد.
۸-با خودکفایی ایران در ساخت دکل های حفاری، علاوه بر تامین کلیه دکل های حفاری خشکی و دریایی مورد نیاز ایران توسط داخل، دکل های حفاری نفت شیل آمریکا نیز از این پس توسط ایران تامین می شود.
۹-با حمایت آمریکا، خط لوله آی پی بار دیگر به عنوان خط لوله صلح، گاز ایران را به پاکستان و هند صادر می کند. آمریکا اعلام کرده هزینه ساخت خط لوله در خاک پاکستان و هند را تقبل می کند.
۱۰-به منظور افزایش رفاه در جامعه و سالم سازی محیط زیست، همچنین جلوگیری از بلااستفاده ماندن کارتهای هوشمند سوخت، مصرف بنزین سوپر برای کلیه خودروها در ایران رایگان شد. سهمیه هر خودرو برای دریافت بنزین سوپر رایگان، ۵۰۰ لیتر در ماه اعلام شده که قابل انتقال به غیر یا ماه بعد نیست.
۱۱-وزارت نفت اعلام کرد با توجه به افزایش قیمت نفت تا ۱۵۰ دلار، این وزارتخانه تامین یارانه نقدی ماهیانه خانوارها را تقبل خواهد کرد. یارانه هر ایرانی به منظور جلوگیری از سواستفاده انتخاباتی توسط کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آینده، به ۲۵۰ هزار تومان افزایش یافته است. دولت با پیشنهاد وزارت نفت موافقت کرده است.
۱۲-تا پایان بهار ۹۵، کلیه کارکنان قراردادی و پیمانی وزارت نفت استخدام شده و حداقل حقوق و دستمزد کلیه کارکنان نفت به ۵۰ میلیون ریال در ماه افزایش میابد. این پایه حقوق برای کارکنان مناطق عملیاتی، ۱۰۰ میلیون ریال و برای مدیران و مهندسان در این مناطق، ۲۰۰ میلیون ریال است.
۱۳- بیژن زنگنه وزیر نفت اعلام کرد که به منظور سپردن امور به جوانان و انتخاب یک وزیر جوان برای نفت، در تابستان سال جاری کناره گیری خواهد کرد. گفته می شود محمدرضا نعمت زاده اصلی ترین گزینه جانشینی زنگنه است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵