کد مطلب: 73657
 
پالایشگاه ستاره خلیج فارس، از آغاز تا امروز
اینجا قرار بود سال 89 به بهره برداری برسد
 
پالایشگاه ستاره خلیج فارس هنوز نیمه کاره است و هیچکدام از وعده ها درباره افتتاح این پالایشگاه تحقق نیافته است. درحالیکه این پالایشگاه قرار بود در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری برسد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۲
پالایشگاه ستاره خلیج فارس هنوز نیمه کاره است و هیچکدام از وعده ها درباره افتتاح این پالایشگاه تحقق نیافته است. درحالیکه این پالایشگاه قرار بود در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری برسد.
به گزارش نکونیوز، ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ۷۰۰ هکتار مساحت از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و در همان زمان اعلام شد در صورت تأمین به موقع منابع مالی تا پایان سال ۱۳۸۹ به بهره‌برداری خواهد رسید. اما این اتفاق رخ نداد و هر سال با بهانه های مختلف همچون عدم تامین منابع مالی که بخشی نیز حاصل تحریمها بود، بهره برداری از این پروژه به تعویق افتاد. ستاره خلیج فارس، نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی است که با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در حال ساخت است تا ایران را به واردکننده فرآورده های نفتی تبدیل کند.
از زان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نیز چند بار وعده افتتاح این پروژه مطرح شد اما عملی نشدن این وعده ها موجب شده انتقاداتی در این زمینه مطرح شود. این درحالیست که پروژه در حالت خوشبینانه باید شش سال پیش و در حالت بدبینانه سه سال پیش به بهره برداری می رسید. مروری بر وعده های مسوولان وقت در وزارت نفت در این زمینه، به خودی خود گویای موضوع است.
سید نورالدین شهنازی زاده مدیر عامل وقت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در خرداد ماه سال ۸۸ وعده داده بود تا سال ۹۱ این پالایشگاه به‌ بهره‌برداری برسد. دقیقا یک سال بعد، در اردیبهشت سال ۸۹ شهنازی زاده بدون آنکه وعده تازه ای درباره زمان افتتاح پالایشگاه مطرح کند، از اولتیماتوم به سهامداران پالایشگاه خلیج فارس سخن گفت و بدین ترتیب نشان داد اوضاع چندان بر وفق مراد نیست. اما سال ۹۱ که زمان بهره برداری از این پالایشگاه بر طبق وعده های قبلی بود، رستم قاسمی وزیر وقت نفت، از راه اندازی این پزوژه تا پایان سال ۹۱ سخن گفت. او فروردین ماه این سخن را مطرح کرده بود درحالیکه زمان زیادی تا پایان سال باقی نمانده بود و اوضاع و احوال پالایشگاه نیز چندان امیدوارکننده نبود که شاهد افتتاح آن تا زمان اعلام شده باشیم.
همان زمان تناقض سخنان قاسمی با علیرضا ضیغمی معاون وقت وزیر نفت و مدیرعامل وقت شرکت ملی پالایش و پخش بود خبرساز شد چراکه ضیغمی گفته بود فاز اول این پروژه در صورت تامین منابع مالی تا سال ۹۲ به بهره برداری می رسد.
سال ۹۱ هم گذشت و پروژه راه اندازی نشد و در فروردین ماه ۹۲، رستم قاسمی بدون آنکه اشاره ای به سخنان یک سال قبل خود درباره افتتاح این پروژه داشته باشد، وعده داد که در صورت تحقق منابع مالی، این پروژه که در زمره پروژه های مهر ماندگار دولت وقت تعریف شده بود و باید پیش از پایان دولت به پایان می رسید به موقع افتتاح شود. اما دولت محمود احمدی نژاد به سر رسید و از بین پروژه های مهرماندگار دولت مهرورز، فقط آن پروژه هایی به موقع به بهره برداری رسیدند که منابع مالی کمتری می خواستند یا پیچیدگی های کمتری داشتند.
بنابراین هیچیک از وعده های مطرح شده در دولت قبل اجرایی نشد تا دولت جدید کار خود را آغاز کند. در دولت تدبیر و امید نیز روند تکمیل فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس امیدبخش نبوده و مشابه وعده های قبلی، دوباره تکرار شده است. به عنوان مثال، مجری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در آبان ماه سال گذشته، پیشرفت طرح تولید زودهنگام فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس را بیش از ٩١ درصد اعلام کرد و گفت: این طرح تا پایان آذر ماه ۹۴وارد مدار تولید می شود. اما هنوز با گذشت ۱۰ ماه از آن وعده، خبری از افتتاح این پروژه نیست.
در چنین شرایطی، مسعود میرکاظمی وزیر اسبق نفت در گفت و گویی انگشت اتهام را به سمت دولت نشانه رفته و با طرح این موضوع که پیشرفت پالایشگاه ستاره تا پایان دولت قبل، ۷۵ درصد بوده، مدعی شده دست‌هایی در کار است که بنزین را تبدیل به پاشنه آشیل فشار بر ایران کند. اما او از کنار این موضوع به سادگی عبور کرده که چرا در طول ۷ سال در دولت قبل که او نیز مدتی در راس وزارت نفت قرار داشت، سالی حدود ۱۰ درصد این پروژه پیشرفت کرد؛ در حالیکه قرار بود پالایشگاه ستاره خلیج فارس پیش از سال ۹۱ به بهره برداری برسد.
به نظر می رسد فارغ از دیدگاههای سیاسی و متهم کردن دولت قبل یا دولت فعلی به کم کاری در تکمیل پروژه، آنچه آشکار است، طرح وعده های بی پشتوانه برای افتتاح این پروژه در طول ۷ سال اخیر است و در این موضوع تفاوتی بین این دولت و دولت قبل نیست. در این میان تنها فرصتها به هدر می رود و همچنان شاهد خروج ارز از کشور برای واردات بنزین هستیم. 
شاید اینک با تغییر مدیریت تاپیکو به عنوان مهمترین سهامدار پالایشگاه و حضور مدیری باتجربه و از جنس صنعت نفت در راس این هلدینگ، شاهد تحقق آرزوی دیرین تبدیل ایران به صادرکننده فرآورده های نفتی باشیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵