کد مطلب: 101657
 
بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران آغاز شد
مهمترین محورهای سخنان زنگنه در مراسم افتتاحیه
عده افزایش تولید بنزین و پایان بخش دریایی پارس جنوبی تا پایان سال جاری
 
بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، صبح امروز (یکشنبه ١٦ اردیبهشت ماه) در محل دائمی نمایشگاه‎های بین‌المللی تهران آغاز شد؛ مراسمی که اگرچه به جز وزیر نفت، چهره بلندپایه دیگری در آن حضور نداشت اما چند میهمان ویژه داشت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۲
بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، صبح امروز (یکشنبه ١٦ اردیبهشت ماه) در محل دائمی نمایشگاه‎های بین‌المللی تهران آغاز شد؛ مراسمی که اگرچه به جز وزیر نفت، چهره بلندپایه دیگری در آن حضور نداشت اما چند میهمان ویژه داشت.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه وزیر نفت که سخنران اصلی مراسم بود، از چند میهمان ویژه میزبانی می کرد : یوری سنتورین، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌سی‌اف) مارتینا دالیچ، معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد کرواسی، و وزیر نفت و انرژی جمهوری آذربایجان. شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفیران کشورهای خارجی، مدیران صنعت نفت و نمایندگان شرکت‎های بین‌المللی هم همچون گذشته در مراسم افتتاحیه حضور داشتند.
در بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بیش از ۴هزار شرکت داخلی و خارجی حضور دارند و در فضایی به وسعت حدود ٨٠ هزار متر مربع توانمندی‌های خود را ارائه می‌دهند. در این نمایشگاه، یکهزار و ۵۳ غرفه داخلی و ۶۰۰ غرفه خارجی به نمایندگی شرکت‌های داخلی و خارجی اختصاص یافته است.
شرکت‌های حاضر در نمایشگاه امسال همچون سال گذشته از ۳۸ کشور جهان شامل کشورهای آذربایجان، اتریش، اسپانیا، آلمان، امارات متحده عربی، انگلستان، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، جمهوری چک، چین، روسیه، ژاپن، سوئد، سوئیس، فرانسه، کرواسی، کره جنوبی، لهستان، هلند، هند، فنلاند، هنگ‌کنگ، بحرین، قزاقستان، موناکو، کانادا، لیختن‌اشتاین، عمان، دانمارک، تایوان، آمریکا، نروژ، استرالیا، برزیل، مالزی و سنگاپور هستند و کشورهای چین، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، انگلستان، روسیه، ژاپن، کره‌جنوبی، اتریش و هلند در این نمایشگاه پاویون دارند. نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران از لحاظ وسعت و تعداد شرکت‎کنندگان، نخستین نمایشگاه در سطح خاورمیانه و پنجمین نمایشگاه در جهان محسوب می شود که تا عصر چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ ادامه خواهد داشت.

وزیر نفت در مراسم افتتاحیه چه گفت؟
بیژن زنگنه در آیین گشایش نمایشگاه ابتدا به سابقه ایران در عرصه نفت پرداخت و اینگونه سخنان خود را آغاز کرد و ادامه داد :
ایران نزدیک ۱۱۰ سال است که در بازارهای جهانی انرژی ایفای نقش می‌کند. ایران در همه این مدت در عمل از آزادی در تبادل و امنیت انرژی در بازارهای جهانی و غیرسیاسی بودن آن صیانت کرده است. ایران همچنین بر این نکته تاکید داشته است که سیاسی کردن بازار انرژی از طریق اعمال محدودیت‌های مالی، بازرگانی و فناوری سرانجام نه تنها به کشورهای تولید کننده، بلکه به مصرف‌کنندگان بزرگ بازار لطمه وارد می‌کند؛ این موضوع به نفع هیچ یک از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیست. بازار انرژی باید به صورت غیرسیاسی اداره شود تا روند توسعه، تبادل و همکاری‌های آن با اختلال روبه‌رو نشود. 

طرفدار قیمت معقول نفت هستیم
ایران همواره طرفدار قیمت معقول برای نفت است که هم تولیدکنندگان را به تولید بیشتر نفت تشویق نکند و هم در جریان رشد اقتصاد جهانی خلالی ایجاد نشود. قیمت نفت نباید به نحوی باشد که بازار نفت به صورت مرتب دستخوش نوسان در حوزه قیمت باشد. در شرایط کنونی مدافع قیمت‌های بالای نفت نیستیم. تنش‌های مصنوعی و نه عوامل پایه‌ای بازار در شرایط فعلی سبب بالا رفتن قیمت نفت شده است. ایران در شرایطی نیست که کسی بتواند آن را در بازارهای جهانی و در حوزه انرژی نادیده بگیرد، البته ممکن است بخواهند توسعه صنعت نفت ایران را به تاخیر بیندازند، اما ما با تکیه بر توانایی داخلی برنامه خودمان را ادامه می‌دهیم. ما خواستار هیچ محدودیتی نیستم و انتقال فناوری برای ما در همکاری با شرکت‌های بین‌‌المللی در اولویت است.

اگر همه کمک کنند...
امسال از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است.صنعت نفت می‌تواند پیشران اقتصاد کشور باشد، اگر همه کمک کنند. صنعت نفت نه تنها از حیث حصول درآمدهای نفتی و تزریق آن به بودجه، بلکه از حیث اشتغال‌زایی و ایجاد حرکت در اقتصاد و بازسازی و نوسازی خود می‌تواند پیشران باشد. امروز در جمع صنعتگران و پیمانکاران داخلی می‌توانم بگویم برای فعال‌سازی صنایع و پیمانکاران ایرانی در بخش‌های بالادست و پایین دست، باید تقاضا ایجاد و منابع مطمئن برای سرمایه‌گذاری تامین شود. آغاز طرح بدون درنظر گرفتن منابع لازم پیش‌بینی شده، سبب بیچارگی پیمانکاران و متضرر شدن کارفرمایان خواهد شد.

گازرسانی به روستاها، یک نمونه خوب
طرح گازرسانی روستایی نمونه خوبی از اجرای طرح بر پایه تقاضا است. این طرح موفق در چهار سال عملکرد خود، منتهی به گازرسانی به ۱۱۵۰۰ روستا با ۱,۴ میلیون خانوار و ۱۰۷ شهر با بیش از ۳میلیون خانوار شد، به طور‌ی‌که هم اکنون جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه گازرسانی به ۸۲ درصد و جمعیت شهری به جز دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان به ۹۹ درصد رسیده است. برای این طرح در مجموع ۱۷۰۰۰ میلیارد تومان هزینه شد، بدون آن‌که یک ریال از منابع دولتی باشد، ضمن آن‌که این طرح نمود بارز ارجاع کار به نیروهای ایرانی بود. تجهیزات از بازار ایران خریداری شد و پیمانکاران همگی ایرانی بودند. اجرای این طرح به جز گازرسانی برای حدود ۵ میلیون خانوار، به ایجاد تقاضا برای بیش از ۱۰ میلیون بخاری گازی نیز منتهی شد.

انتقال تکنولوژی و ارجاع کار به سازندگان ایرانی
صنعت نفت در برنامه ششم توسعه به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که بخشی از آن باید از منابع خارجی تامین شود. هدف از ارجاع کارهای توسعه‌ای صنعت نفت به شرکت‌های خارجی علاوه بر جذب منابع، انتقال تکنولوژی است. بسته حدود ۶ میلیارد دلاری طرح‌های نگهداشت و افزایش تولید تدونی شده است. اجرای پروژه‌های تعریف شده برای این طرح که در قالب ۳۴ بسته تعریف شده، قرار است از سوی شرکت‌های ایرانی انجام شود که ظرفیت عظیمی را در زمینه اشتغال ایجاد می‌کند. منابع این بسته‌ها قرار است از داخل تامین شود و وزارت نفت پیش‌پرداخت برای تامین و تدارک کار را برای آغاز، پرداخت می‌کند. با اجرایی شدن این طرح ۵۰ هزار شغل به صورت مستقیم در مناطق نفت‌خیز جنوب ایجاد می‌شود. نوسازی صنعت نفت و ایجاد اشتغال یک ضرورت است و در این طرح‌ها شرکت‌های ایرانی ملزم به استفاده از تجهیزات ایرانی هستند. از دیگر اقدام‌های وزارت نفت برای ارجاع کار به سازندگان ایرانی طرح ۱۰ گروه کالاهای ضروری صنعت نفت است. قرارداد ۵۵۶ میلیون یورویی برای ساخت و انتقال تکنولوژی لوله‌های CRA با کنسرسیوم ایرانی اسپانیایی میانه سال ۹۶ به امضا رسید که بزرگ‌ترین قرارداد برای انتقال تکنولوژی بوده است. در حوزه دانش‌بنیان‌ها نیز کارهای بزرگی از سوی وزارت نفت در این سال‌ها انجام شده است. قراردادهای پژوهشی متعددی در بخش بالادستی و پایین دستی نفت با تاکید بر پژوهش و ارتقای تکنولوژی در سال‌های اخیر انجام شده است.

مذاکرات نهایی چند قرارداد جدید
سه قرارداد در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی شامل قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی، آبان و پایدار غرب و سپهر و جفیر سال گذشته به امضا رسید و پیش‌بینی می‌شود در این قرارداد بیش از ۷۰ درصد کار از نظر ارزشی به شرکت‌های ایرانی سپرده شود. ضمن این‌که مذاکره نهایی چند قرارداد نیز در حال انجام است.

رشد ۱۳ درصدی تخصیص خوراک به واحدهای پایین دستی پتروشیمی
خوراک مجتمع‌های پتروشیمی در سال گذشته و همزمان با وارد مدار شدن فازهای پارس جنوبی افزایش پیدا کرده است. همچنین امسال نیز با وارد مدار شدن فازهای دیگری از پارس جنوبی تخصیص خوراک اتان به مجتمع‌های پتروشیمی افزایش می‌یابد. در بخش پایین‌دستی پتروشیمی اگرچه همه مشکلات برطرف نشده است، اما در سال ۹۵ مصرف خوراک این واحدها ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود که این رقم در سال ۹۶ به ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسیده است که نشان‌دهنده رشد حدود ۱۳‌درصدی است. امسال طرح‌های متعددی از پتروشیمی به بهره‌برداری می‌رسد بطوریکه پتروشیمی بوشهر، مرجان، کاوه و ایلام امسال وارد مدار می‌شوند.

افزایش تولید بنزین به ۹۶ میلیون لیتر تا پایان امسال
امسال سال درخشانی برای صنعت پالایش کشور است. میانگین تولید بنزین در سه ماهه پارسال ۶۲ میلیون لیتر در روز بود که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سه ماهه نخست امسال به ۷۷ میلیون لیتر در روز برسد. همچنین در سه ماهه پایانی امسال نیز براساس برآوردها میزان تولید بنزین به ۹۶ میلیون لیتر در روز خواهد رسید که افزایش بی‌سابقه‌ای است. همان طور که بارها عنوان کرده‌ام راه‌حل خودکفایی بنزین از این پس در پالایشگاه‌ها نیست، بلکه باید مشکل را در کارخانه‌های خودروسازی و همچنین قیمت این فرآورده پیدا کرد.

وعده پایان بخش دریایی پارس جنوبی
بخش دریایی ۶ فاز متعارف پارس جنوبی شامل فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تا آخر امسال به پایان می‌رسد و بخش خشکی چهار فاز نیز به بهره‌برداری می‌رسد. میزان برداشت ایران از این میدان مشترک کماکان متناسب با همسایه قطری‌اش است. تولید نفت از میدان مشترک آذر و لایه نفتی پارس جنوبی نیز برای نخستین بار در سال ۹۶ انجام شد.

واگذاری ۳ میلیارد دلار پروژه به شرکت‌های داخلی
وزیر نفت همچنین در حاشیه بازدید از بیست‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی نفت در گفت‌وگو با خبرنگار شانا گفت: ظرف چهار تا پنج ماه آینده بیش از ۳میلیارد دلار از پروژه‌های نگهداشت تولید در میدان‌های کنونی نفت و گاز به شرکت‌های داخلی واگذار می‌شود. زنگنه با بیان این که هم اکنون شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه هزاران میلیارد تومان پروژه از وزارت نفت در دست دارند، گفت: این شرکت‌ها برای ادامه حیات خود به پروژه‌های جدید نیاز دارند، از این رو به نظر می‌رسد در شرایط کنونی پیش از تعریف پروژه‌های جدید باید به فکر تامین منابع مالی باشیم. وی با اشاره به اجرای طرح ۶ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری برای نگهداشت تولید در میدان‌های کنونی کشور گفت: این قراردادها فقط با مناقصه به شرکت‌های ایرانی واگذار خواهد شد، وانگهی پیش‌بینی می‌شود ظرف چهار تا پنج ماه آینده بیش از نیمی از این قراردادها با شرکت‌های داخلی امضا شود و باقیمانده این قراردادها را با کمک منابع داخلی همچون صندوق توسعه ملی نهایی کنیم. وزیر نفت به الزام الگوی قراردادهای جدید نفتی برای به کار‌گیری حداقل ۲۰ درصدی شرکت‌های ایرانی در کنار شرکت‌های خارجی در پروژه‌های صنعت نفت اشاره کرد و گفت: برخی قراردادهای جدید نفتی همچون توسعه میدان‌های سپهر و جفیر را به صورت صددرصدی به شرکت‌های ایرانی واگذار کرده‌ایم. به عبارت دیگر، هدف ما این است تا با فعال کردن جریان و زنجیره سرمایه‌گذاری در کشور کار را به شرکت‌های خدماتی EPC و EPD واگذار کنیم. وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که در صورت خروج آمریکا از برجام در ۲۲ اردیبهشت امسال برای صنعت نفت ایران چه اتفاقی خواهد افتاد، تصریح کرد: باید دقیقا دید چه می‌شود بعد تصمیم گیری کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵