کد مطلب: 79075
 
از عراق و عربستان تا روسیه و آمریکا
تحولات بازار نفت
برنت در کانال 53 دلاری
 
قیمت نفت که در ماه گذشته میلادی حدود ۱۲ درصد افزایش یافته بود، در یازده روز ابتدایی سال ۲۰۱۷ حدود ۶ درصد کاهش یافته است و نفت خام برنت در حال حاضر در کانال ۵۳ دلاری مبادله می‌شود؛ این در حالی است که چند روز نفت برنت در قیمت‌های حدود ۵۷ دلار به ازای هر بشکه مبادله می‌شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۱
قیمت نفت که در ماه گذشته میلادی حدود ۱۲ درصد افزایش یافته بود، در یازده روز ابتدایی سال ۲۰۱۷ حدود ۶ درصد کاهش یافته است و نفت خام برنت در حال حاضر در کانال ۵۳ دلاری مبادله می‌شود؛ این در حالی است که چند روز نفت برنت در قیمت‌های حدود ۵۷ دلار به ازای هر بشکه مبادله می‌شد.
به گزارش نکونیوز، امروز قیمت نفت در واکنش به این خبر که عربستان سعودی تولید نفت خود را کاهش خواهد داد، افزایش یافت. با این حال تا این لحظه این افزایش قیمت، جزئی بوده و نتوانسته کاهش روزهای گذشته را جبران کند.
رویترز در خبری مدعی شده است که عربستان به برخی از مشتریان آسیایی خود گفته است که در ماه فوریه، میزان نفت تحویلی به آن‌ها را کاهش خواهد داد و اندکی کمتر از میزان مشخص شده در قراردادها به آن‌ها نفت خواهد فروخت. در واکنش به این خبر قیمت نفت اندکی افزایش یافت اما جزئیات بیشتری از کاهش تولید نفت توسط عربستان منتشر نشده است.
در حال حاضر نفت خام برنت در ۵۳ دلار و ۷۰ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در لحظه تنظیم خبر ۵۰ دلار و ۹۲ سنت به ازای هر بشکه است.
گرچه اوپکی‌ها سعی دارند با کاهش تولید نفت خود مشکل مازاد عرضه موجود در بازارها را حل کنند، اما با این حال احتمال فرآیند از بین بردن مازاد عرضه موجود در بازارها فرآیندی زمان‌بر باشد.
سطح ذخیره‌سازی نفت خام در آمریکا در بالاترین میزان فصلی در سه دهه گذشته قرار دارد. از این گذشته، اداره اطلاعات انرژی آمریکا گفته است که تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۷، ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌باید و به ۹ میلیون بشکه در روز می‌رسد.
دومین تولیدکننده نفت اوپک، اعلام کرده که تولید نفت خود را کاهش داده است. وزیر نفت عراق گفته است که این کشور تولید نفت خود را تاکنون ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است. وی گفته است که عراق توافق نفتی را رعایت خواهد کرد. با این حال، بلومبرگ گزارش داده که عراق ماه آینده صادرات نفت خود را از پایانه‌های نفتی جنوب این کشور افزایش می‌دهد. بلومبرگ گفته است که انتظار می‌رود صادرات نفت عراق از جنوب این کشور در ماه فوریه به ۳.۶۴ میلیون بشکه در روز برسد.
از سوی دیگر سرمای هوا در روسیه نیز به نوعی به کمک بازار نفت آمده است. سرمای هوا باعث شده است تا تولید نفت روسیه ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.
باید دید مجموع این تحولات بازار نفت را به چه سویی می‌برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵