داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 87445
 
توافقنامه تجارت آزاد ایران و پاکستان
 
وزیر بازرگانی پاکستان با بیان اینکه مقدمات لازم برای فراهم شدن زمینه امضای توافقنامه تجارت آزاد(FTA) بین تهران و اسلام آباد در حال انجام است، گفت: امضای توافقنامه میان بانک های مرکزی دو کشور که چند ماه پیش انجام شد، بخشی از این مقدمات است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۹
وزیر بازرگانی پاکستان با بیان اینکه مقدمات لازم برای فراهم شدن زمینه امضای توافقنامه تجارت آزاد(FTA) بین تهران و اسلام آباد در حال انجام است، گفت: امضای توافقنامه میان بانک های مرکزی دو کشور که چند ماه پیش انجام شد، بخشی از این مقدمات است.

'خرم دستگیر خان' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ما در زمان حاضر با بانک های مختلف پاکستان در تماس و مذاکره هستیم تا زمینه گشایش اعتبارنامه اسنادی (ال-سی) میان دو کشور نیز فراهم شود و در مجموع، کارهای در فضای مثبت درحال انجام است.
وی همچنین به جدیدترین آمار اعلام شده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص حجم تجارت میان دو کشور گفت: بسیار خوشحالیم که این آمار حاکی از افزایش حجم مبادلات تجاری به بیش از یک میلیارد دلار است و یقیق دارم روند صعودی که از سال گذشته در میزان مبادلات تجاری ایران و پاکستان آغاز شده، ادامه خواهد یافت.
منحنی مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان که در سال های گذشته، بطور مستمر سیر نزولی داشت، پس از امضای برجام در سال 1394، به تدریج روند صعودی خود را آغاز کرد به گونه ای که در پایان سال 1395، دو کشور شاهد افزایش 35 درصدی در مبادلات تجاری فیما بین بودند.
به گزارش ایرنا، آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور تنها 861 میلیون دلار بوده است. این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد.
اعداد و ارقام مربوط به سال 1395 حاکی است حجم تجارت دوسویه بین ایران و پاکستان در این سال، به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت. انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته نیز افزایش یابد.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.

** تغییر درهمکاری های تجاری پاکستان-قطر ایجاد نشده
وی در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص وضعیت کنونی روابط پاکستان و قطر در حوزه تجارت نیز گفت: مورد خاصی در این روابط وجود ندارد و روابط تجاری پاکستان با تمام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مثل گذشته و بدون هیچ تغییری، ادامه دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵