کد مطلب: 91675
 
سیل، تعطیلی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و حکومت نظامی
سیلی که از آرامکو تا توتال و شل را زیر گرفت
 
طوفان سهمگین هاروی، بیشترین میزان بارندگی همراه با یک طوفان را در تاریخ آمریکا به همراه داشته و این امر باعث وقوع سیل‌هایی در ۴ روز گذشته شده که خسارات بزرگی به قلب نفت و گاز آمریکا وارد کرده است. شرکت‌های بزرگ نفتی از آرامکوی عربستان سعودی تا توتال فرانسه تحت تأثیر این سیل قرار گرفته‌اند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳
طوفان سهمگین هاروی، بیشترین میزان بارندگی همراه با یک طوفان را در تاریخ آمریکا به همراه داشته و این امر باعث وقوع سیل‌هایی در ۴ روز گذشته شده که خسارات بزرگی به قلب نفت و گاز آمریکا وارد کرده است. شرکت‌های بزرگ نفتی از آرامکوی عربستان سعودی تا توتال فرانسه تحت تأثیر این سیل قرار گرفته‌اند.
به گزارش نکونیوز، میزان خسارات وارده به بخش پالایشی آمریکا توسط طوفان هاروی و سیل متعاقب آن بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده و حالا به دلیل وقوع سیل ۳.۶۵ میلیون بشکه در روز از ظرفیت پالایش نفت آمریکا خاموش شده است.
بزرگ‌ترین پالایشگاه آمریکا در پورت آرتور ایالت تگزاس که متعلق به شرکت نفت عربستان سعودی، آرامکو، است به دلیل وقوع سیل خاموش شده است. این پالایشگاه روزانه ۶۰۳ هزار بشکه نفت خام در روز پالایش می‌کرده است. توتال ظرفیت کاری پالایشگاه خود در ایالت تگزاس را به ۵۳ درصد رسانده است.
شرکت‌های بزرگ نفتی شل، اکسون موبیل و پتروبراس نیز فعالیت‌ برخی از پالایشگاه‌های خود در تگزاس را متوقف کرده‌اند.
سیل، بخش بزرگی از پایتخت نفتی آمریکا، یعنی شهر هیوستون را زیر آب برده و شهردار این شهر با مشاهده موارد غارت فروشگاه‌ها و سرقت مسلحانه در شهر در ساعاتی از شب اعلام حکومت نظامی کرده است.
تاکنون کشته شدن ۱۸ نفر به طور رسمی به دلیل وقوع سیل و طوفان تأیید شده است اما احتمالا آمار تلفات جانی بیش از این موارد باشد چون از وضعیت افراد بسیاری، خبری در دست نیست.
سیل شدید باعث شده تا ۲۰ درصد ظرفیت پالایشی آمریکا خاموش شود. سیل تا چند روز آینده نزدیک ادامه خواهد داشت و احتمالاً با روانه شدن طوفان به سمت ایالت لوئیزیانا که آن ایالت نیز یکی از هاب‌های پالایشی آمریکا است، خسارات بیشتری به بار آید.
راه‌اندازی مجدد یک پالایشگاه، پس از خاموشی کامل آن، حداقل یک هفته زمان می‌برد. قیمت بنزین به دلیل خاموشی پالایشگاه‌ها در آمریکا به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است. برخی کارشناسان گفته‌اند ممکن است اثرات سیل و طوفان به حدی زیاد باشد که اثرات ماندگاری بر صنعت پالایش آمریکا داشته باشد.
نکونیوز، دو رروز پیش یک اینفوگرافی در مورد میزان خسارات نفتی طوفان هاروی منتشر کرده بود که از آن زمان خسارات وارده بیشتر هم شده است. اینفوگرافی نکونیوز را ببینید.
سیل همچنین باعث تعطیلی بسیاری از مجتمع‌های پتروشیمی در ایالت تگزاس آمریکا شده است.
پیش‌بینی از میزان خسارات طوفان هاروی ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده بود اما اکنون برآوردهای خسارات این طوفان حتی تا ۱۰۰ میلیارد دلار نیز توسط برخی منابع افزایش یافته است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵