داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 78724
 
تعرفه واردات برنج شناورشود
 
نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج با اعلام اینکه باید تعرفه واردات شناور شود، گفت: سالانه ۵۰۰ هزار تن برنج از دوبی به ایران قاچاق می شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۶
نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج با اعلام اینکه باید تعرفه واردات شناور شود، گفت: سالانه ۵۰۰ هزار تن برنج از دوبی به ایران قاچاق می شود.
مرتضی شاه حسینی در گفتگو با مهر با انتقاد از چگونگی وضع تعرفه بر برنج، گفت: متاسفانه باوجود آنکه برداشت برنج به پایان رسیده اما هنوز تعرفه ۴۰ درصدی برای واردات برنج وجود دارد که این باعث سوءاستفاده تولیدکنندگان و صادرکنندگان خارجی است.

وی با اشاره به اینکه تا تاریخ ۳۱ تیر با بسته شدن ثبت سفارش واردکنندگان حجم زیادی برنج خریداری می کنند که به نفع خارجی ها است، افزود: درمواقع دیگر هم که تعرفه واردات بالا است شرکت های خارجی با سوءاستفاده از این فرصت، قیمت ها را بالا می برند و بازهم سود هنگفتی را به دست می آورند.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج با اعلام اینکه معتقدیم که تعرفه باید فصلی و متغیر باشد، اظهار داشت: در طول سال نباید یک تعرفه تعیین شود بلکه باید تغییر کند تا با واردات برنج، هم جلوی افزایش افسار گسیخته برنج گرفته شود و هم اینکه با توجه به قیمت مناسب برنج وارداتی، مصرف کننده بتواند ارزان تر خریداری کند.

شاه حسینی با بیان اینکه وقتی ممنوعیت برای ورود برنج خارجی وجود دارد، مردم به سمت خرید برنج ایرانی درجه سه هجوم می آورند و همین باعث افزایش قیمت می شود، گفت: اگر تدبیری شود که دولت حداقل با بخش خصوصی هم مشورت کند تا بهترین تصمیم را بگیرد، کمک زیادی به مصرف کننده داخلی می شود.

وی با بیان اینکه با این تعرفه ۴۰ درصدی در اول زمستان برنج وارد می شود در حالیکه الان برنج در دست کشاورز نیست و بازار در اختیار تجار است، اظهار داشت: قیمت اول فصل، سیر صعودی پیدا کرده است بنابراین می توانند با پایین آوردن تعرفه در اول فصل، قیمت کاذب برنج ایرانی را شکسته و زمینه ای فراهم کنند که برنج ایرانی ارزان به دست مردم برسد.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج با انتقاد از مابه التفاوتی که وزارت جهاد کشاورزی بابت واردات برنج خارجی از واردکنندگان دریافت می کند، گفت: وزارت جهاد کشاورزی مبلغ ۵۰۰ تومان را به ازای هر کیلو برنج وارداتی، به عنوان حمایت از تولید از واردات برنج دریافت می کند. درعین حال در داخل تعرفه را بالا می بریم و این باعث می شود ارزش تمام شده کالاهای وارداتی بیشتر شود و حمایت از تولید داخل باشد اما این سیاست در زمانی که کشاورز در حال تولید نیست و اکثرا برنج های تولید داخل را فروخته اند و قیمت ها جهشداشته است، دلیل منطقی ندارد.

شاه حسینی گفت: یکی از دلایلی که باعث شد مابه التفاوت برنج وارداتی تا سقف ۵۰۰ تومان شناور باشد، این بود که سیاست گذار می خواست که اگر برنج خارجی لطمه ای به بازار برنج ایرانی زد این مابه التفاوت لحاظ شود اما نکته این است که در حال حاضر که لطمه نمی زند و قیمت برنج بیش از حد گران شده است، چرا باید این مابه التفاوت را از واردکننده بگیرند و این رقم را به مصرف کننده برنج خارجی تحمیل کنند؟ زیرا برای واردکننده فرقی ندارد و سود متعارف را می برد.

وی با اشاره به اینکه با کاهش تعرفه، انگیزه از قاچاقچی گرفته می شود، اظهار داشت: شاید تعرفه ظاهری به تولید داخل کمک می کند اما در عمل به تولید و منابع درآمدی دولت از محل گمرک و مالیات ضربه می زند.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به قاچاق برنج از دوبی، گفت: حدود ۵۰۰ هزار تن برنج به صورت قاچاق به کشور وارد می شود که به راحتی می توان آن را رصد کرد. در حال حاضر کشور هند سالانه ۶۰۰ هزار تن برنج به دوبی صادر می کند؛ در سایت گمرک دبی آمار ترخیص ها مشخص است که ۱۰۰ هزار تن از این برنج به سرزمین خودشان رفته است و مابقی به ایران ترانزیت شده است.

شاه حسینی با بیان اینکه اینها همیشه از سوی بخش خصوصی اعلام می شود اما گوش شنوایی نیست، افزود: الان ۱۰۰ هزار تن هم از سوی کشورهایی مانند پاکستان به ایران قاچاق می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵