کد مطلب: 64864
 
پیامدهای کاهش قیمت نفت در حوزه مالیاتی چیست؟
کاهش نرخ مالیات میادین نفتی در جهان
 
کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، موجب شده برخی کشورها، نرخ مالیات میادین نفتی را کاهش دهند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۸
کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، موجب شده برخی کشورها، نرخ مالیات میادین نفتی را کاهش دهند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، درگذشته افزایش قیمت نفت شبیه شرط بندی یک طرفه بر روی خزانه های ملی بود. در کشورهائی که از نظر منابع طبیعی غنی و ثروتمند هستند دولت ها می توانستند از طریق تغییر وضع مالیت ها، حق امتیاز و توافق مشارکت در تولید، پول بیشتری از شرکت های نفتی بگیرند. طبق گزارش گروه مشاوره بوستون میانگین امتیازات دولت ها تعهد می کرد که بهای هر بشکه نفت از ۹.۹۰ دلار در سال ۲۰۰۰ به بشکه ای ۳۰.۴۰ دلار در سال ۲۰۱۴ افزایش پیدا کند. این نرخ زمانیکه بهای نفت ۳برابر افزایش پیدا کرد معقول بود اما در مقایسه با بهای نفت فعلی که در حدود بشکه ای ۴۰ دلار است بسیار بالاست و دولت ها در تلاش هستند تا آن را کاهش دهند.
در روز ۱۶ مارس جرج آزبرن وزیر دارائی بریتانیا مالیات تولید نفت را از بودجه خودش حذف کرد و بقیه مالیات ها را نیز کاهش داد. بنابر این تصمیم، برخی از میدانهای نفتی دریای شمال شاهد کاهش نرخ مالیاتشان از ۶۷.۵% به ۴۰% خواهند بود.
کشورهائی نظیر استرالیا و نروژ از درآمد میدانهای نفتی سهم می برند و زمانیکه قیمت و به دنبال آن درآمد حاصل از فروش نفت کاهش پیدا کند در این کشورها دولت بطور خودکار میزان سهم درآمد را تنظیم می کند. کشورهای دیگری از جمله برزیل و قزاقستان برای هر بشکه نفت حق امتیاز ثابتی را مطالبه می کنند. زمانیکه بهای نفت کاهش پیدا می کند شرایط این کشورها (برزیل و قزاقستان) ثابت باقی می ماند و فشار می آورند تا سهم دولت حفظ شود.
آمار و ارقام شرکت حسابرسی ارنست و یانگ نشان می دهد که با رسیدن بهای نفت به بشکه ای ۴۰ دلار در حال حاضر کشورهای برزیل و آنگولا بیش از ۱۰۰% از درآمد ناخالص بعضی از پروژهای نفتی را بدست می آورند. نرخ بالای مالیات حتی
در اینکه چرا دولت ها در مورد چگونگی محاسبه مالیات صنعت نفت دیدگاه های متفاوتی دارند هیچ سیستمی وجود ندارد که بتواند توضیح روشنی بدهد. هرچند تعدادی از کشورها در تلاش هستند بار مالیاتی را کاهش دهند و هنوز دولت ها بر روی این مسئله نظارت دارند اما ممکن است حتی برخی از دولت ها در جهت مخالف حرکت کنند
زمانیکه زیاد هم نیست می تواند مشکلاتی را بوجود بیاورد. Rystad که یک مشاور انرژی است انتظار دارد مبلغی که برای نفت و گاز جهانی سرمایه گذاری می شود، در سال جاری کاهش پیدا کرده و نسبت به سال ۲۰۱۳ که مبلغ ۹۰۰ میلیارد دلار بود به مرز ۵۲۲ میلیارد دلار برسد.
برخی از منابع نفتی آنقدر جذاب هستند که شرکت های نفتی را به سمت خودشان می کشانند در حالیکه مناطق نفتی از جمله دریای شمال بریتانیا با وجود رکود اقتصادی و هزینه های بالا آنقدرها هم در این زمینه خوش شانس نیستند، در این مناطق مشوق های مالیاتی می توانند نقش موثری داشته باشند.
سال گذشته بعد از اینکه دولت برای پروژه های پیچیده معافیت های مالیاتی اعلام کرد شرکت نفتی مارکس تصمیم گرفت بواسطه میدان گازی و نفتی خودش به نام Culzean رو به جلو حرکت کند. برخی از این مناطق حتی با فشار رقابتی بیشتری مواجه شدند. اگر هزینه های عملیاتی یک میدان نفتی از جمله حق امتیاز آن بالاتر از بهای نفت باشد ممکن است صاحبان آن میدان آن را موقتاً تعطیل کنند.
طبق گزارش الکسی کندراشف رئیس بخش مالیات شرکت ارنست و یانگ تعدادی از تشکیلات شیل آمریکا به طور خاصی آسیب پذیر هستند. در سال گذشته دولت بریتانیا در اقدامی با کاهش نرخ سود درآمدهای نفتی و معرفی طیف وسیعی از کمک هزینه های سرمایه گذاری، میزان مالیات را کم کرد. در سال ۲۰۱۵ میزان نرخ مالیات برای میدانهای نفتی جدید با ۶۰% شروع شد و در همان روزهای آغازین به ۵۰% رسید و در حال حاضر به ۴۰% تقلیل یافته است. به دنبال اولین اقدام دولت بریتانیا در این زمینه، قزاقستان مالیات صادرات نفت خود را کاهش داد، برزیل حق امتیاز جدیدی را در دست اقدام دارد و کلمبیا، مکزیک و کنیا همگی برخی از قوانین مالیاتی خود را تغییر دادند.
ایالت آلبرتا کانادا که در سال گذشته به دولت چپ گرا رای داده بود، قول افزایش مالیات شرکت ها را داد و در ماه ژانویه تصمیم گرفت حق امتیاز نفت خودش را افزایش ندهد. اگر بهبود نسبی اخیر قیمت نفت حاصل نشود علیرغم کسری بودجه و نارضایتی مردم از کاهش مالیات شرکت های بزرگ نفتی، بسیاری از دولت ها ممکن است نسبت به سازمان های مالیاتی شان تجدیدنظر بکنند. اما به آسانی نمی توان به مسئله پاسخ داد. قراردادهای مشارکت در ساخت و مالیات های مبتنی بر درآمد، پیچیده بوده و نسبت به بازی هائی که شرکتهای نفتی به راه می اندازند آسیب پذیر هستند.
در اینکه چرا دولت ها در مورد چگونگی محاسبه مالیات صنعت نفت دیدگاه های متفاوتی دارند هیچ سیستمی وجود ندارد که بتواند توضیح روشنی بدهد. هرچند تعدادی از کشورها در تلاش هستند بار مالیاتی را کاهش دهند و هنوز دولت ها بر روی این مسئله نظارت دارند اما ممکن است حتی برخی از دولت ها در جهت مخالف حرکت کنند. شرکت های نفتی روسیه نسبت به افزایش مالیات مقاومت می کنند درحالیکه این شرکت ها با کم شدن هزینه های عملیاتی به همراه سقوط ارزش پول این کشور، ثروت بادآورده ای را به دست آورده اند.
در ماه فوریه باراک اوباما برای هر بشکه نفت تولید شده در آمریکا حق امتیاز جدیدی برای فدرال به ارزش ۱۰.۲۵ دلار پیشنهاد کرد. برای مالکان شرکت های نفتی وجود یک کنگره جمهوری خواه به این معناست که برنامه های آنها دور از دسترس نیست. 
ترجمه : مجتبی خداوردی - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵