داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 17604
 
مقاومت بازار در برابر کاهش قیمت سیب‌زمینی
 
درحالی که به گفته مدیرکل سبزی و سیفی وزارت جهاد کشاورزی محصول سیب‌زمینی استان همدان در حجم زیادی وارد بازار شده و قیمت را در میادین میوه و تره‌بار تهران کاهش داده است اما برخی خرده فروشی‌ها همچنان در پایین آوردن قیمت‌های خود مقاومت می‌کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۸
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با ورود سیب‌زمینی استان همدان در حجم زیاد به بازارهای مصرف، قیمت در میادین مرکزی میوه و تره‌بار میانگین به کیلویی ۸۰۰ تومان رسیده است. این در حالی است که خرده فروشی‌های سطح شهر در پایین آوردن قیمت مقاومت می‌کنند و سیب‌زمینی در خرده فروشی‌های تهران تا کیلویی ۲۰۰۰ تومان نیز عرضه می‌شود.

*سیب زمینی در میادین کیلویی ۸۰۰ تومان

علی حاج‌فتحعلی دبیر اتحادیه بارفروشان اظهارداشت: سیب‌زمینی در میدان میوه و تره‌بار کیلویی ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان به فروش می‌رسد اما در خرده‌فروشی سطح تهران، قیمت بسیار بالا است.
وی ادامه داد: براساس قانون، خرده‌فروشی‌ها مجازند تا ۳۰درصد بیشتر از نرخ میادین عرضه کنند اما آنها با این توجیه که خرید قبلی آنها گران بوده است به قیمت بالاتری در بازار و خرده‌فروشی‌ها عرضه می‌کنند، در این میان خرده‌فروشی‌ها معتقدند قیمت میادین را نیز دلال‌ها بالا می‌برند و به قیمت بالاتری دست خرده‌فروش می‌رسد.
مهدی دستور یکی از خرده‌فروش‌ها به خبرنگار فارس گفت: سیب زمینی در میادین متنوع است و از ۸۰۰ تومان تا ۱۶۰۰ تومان قیمت می‌خورد. ما هم مجبوریم کیلویی ۲ هزار تومان در بازار بفروشیم.
اما آنچه مسلم است برخی خرده‌فروشی‌ها آسان ترین راه را برای خرید محصول انتخاب می‌کنند و آن خرید از دلال‌ها است که بیشتر درب مغازه هم تحویل می‌گیرند و طبیعی است که چنین خریدی چگونه است و همه این اضافه قیمت‌ها را از خریدار می‌گیرند.

*عرضه سیب زمینی اما مقاومت قیمت‌ها

بر اساس این گزارش برخی کاهش سطح زیرکشت و تولید سیب‌زمینی در سال جاری را عامل گرانی می‌دانند در این زمینه با حسن خدنگی مدیرکل سبزی و سیفی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت‌وگو کردیم.
خدنگی گفت: آمار تولید تابستانه سیب‌زمینی ۱۳۸ هزار تن مازاد دارد و هیچ نگرانی در مورد تولید و عرضه وجود ندارد.
وی ادامه داد: پیش‌بینی تولید سیب‌زمینی پائیزه نیز ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن، تابستانه ۸۲۰ هزار تن و زمستانه(طرح استمرار) ۱۸۰هزار تن است که به راحتی نیاز داخل را برآورده می‌کند و بخشی نیز صادر می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵