کد مطلب: 92142
 
تبعات اقتصادی بحران شبه‌جزیره کره
از تحریم نفتی کره شمالی تا فشار به چین
 
بحران کره شمالی به بالاترین حد در بیش از یک دهه گذشته رسیده است. ترامپ که قصد داشت پیش از این پیمان تجارت آزاد با کره جنوبی خارج شود، در شرایط فعلی، خروج از این پیمان را به تعویق انداخته و در مقابل، گزینه تحریم نفتی کره شمالی توسط آمریکا و متحدانش به صورت جدی طرح شده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵
بحران کره شمالی به بالاترین حد در بیش از یک دهه گذشته رسیده است. ترامپ که قصد داشت پیش از این پیمان تجارت آزاد با کره جنوبی خارج شود، در شرایط فعلی، خروج از این پیمان را به تعویق انداخته و در مقابل، گزینه تحریم نفتی کره شمالی توسط آمریکا و متحدانش به صورت جدی طرح شده است.
به گزارش نکونیوز، بحران شبه‌جزیره کره گرچه یک بحران تماماً سیاسی است اما تبعات اقتصادی مهمی برای کشورهای درگیر این بحران در پی داشته است.
فشارها به کره شمالی با ششمین و بزرگ‌ترین آزمایش هسته‌ای این کشور در هفته جاری افزایش یافته است. پیونگ یانگ در این هفته ادعا کرد که یک بمب هیدروژنی بسیار پیشرفته را آزمایش کرده است.
آمریکا سعی کرده همزمان با فشار به کره شمالی با استفاده از اهرم‌هایی که در دست دارد، فشار به چین را نیز افزایش دهد. ترامپ می‌گوید چین باید کاری کند که برنامه هسته‌ای کره متوقف شود و اگر در این امر کار بزرگی صورت ندهد، چین هم مقصر خواهد بود.
چین بزرگ‌ترین شریک تجاری کره شمالی است و آمریکا به طرق مختلف سعی کرده به چین فشار بیاورد. تاکنون حتی تعدادی از شرکت‌های چینی به خاطر روابط اقتصادی با کره شمالی توسط آمریکا تحریم شده‌اند و احتمال تحریم‌های بیشتر شرکت‌های چینی هم وجود دارد.
سخت‌ترین تحریم‌هایی که کره جنوبی و آمریکا قصد دارند علیه کره شمالی اعمال کنند، تحریم‌های نفتی است. در سال گذشته، چین ۵۲۵ هزار تن نفت خام به کره شمالی صادر کرده است. چین همچنین در سال ۲۰۱۶، ۹۶ هزار تن بنزین و ۴۵ هزار تن گازوئیل نیز به کره شمالی صادر کرده است.
علاوه بر چین، روسیه نیز تقریباً سالی ۴۰ هزار تن نفت خام به کره شمالی صادر می‌کند. آمریکا و کره جنوبی قصد دارند با تحریم نفتی کره شمالی، اقتصاد این کشور را به کلی فلج کنند.
پوتین در دیدار با رئیس جمهور کره جنوبی تلویحاً با تحریم نفتی کره شمالی مخالفت کرده است.
آمریکا اعلام کرده که اگر شورای امنیت تحریم‌های گسترده‌ای علیه کره شمالی وضع نکند این کشور به صورت یک‌جانبه تحریم‌های سختی را علیه پیونگ یانگ وضع خواهد کرد. ترامپ گفته که فشارها به کره شمالی افزایش می‌یابد اما حمله نظامی، انتخاب نخست واشنگتن نخواهد بود.
ترامپ، کره جنوبی را پیش از این متهم می‌ساخت که از شرایط تجاری با آمریکا سوءاستفاده می‌کند و پیمان تجاری این دو کشور به نحوی است که مشاغل آمریکایی به کره جنوبی می‌روند. ترامپ که قصد داشت از پیمان تجارت آزاد با کره جنوبی خارج شود، فعلاً با بالا گرفتن بحران در شبه جزیره کره، خروج از این پیمان را متوقف کرده است.
ممکن است در ادامه شرایطی پیش بیاید که رابطه بین واشنگتن و پکن، تحت تأثیر بحران کره شمالی، تضعیف شود و این دو کشور در مقابل هم از اقدامات تنبیهی استفاده کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵