داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 103826
 
تاسیس بانک مشترک ایرانی - سوری
 
رییس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه ضمن استقبال از گسترش روابط بانکی دو کشور، پیشنهاد کرد با همکاری دو طرف بانک مشترک ایران و سوریه تشکیل شود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
رییس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه ضمن استقبال از گسترش روابط بانکی دو کشور، پیشنهاد کرد با همکاری دو طرف بانک مشترک ایران و سوریه تشکیل شود.

به گزارش ایلنا؛ ولی‌الله سیف در دیدار با وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه در ساختمان بانک مرکزی گفت: ملت ایران هموراه در کنار کشور دوست و برادر سوریه است و از پیروزی های بدست آمده ملت مقاوم سوریه خوشحال و خرسندند.

رییس کل بانک مرکزی گفت: امیدواریم با توجه به فضای مثبت و در سایه پیروزی‌های حاصل شده ارتباطات بانکی دو کشور برای بازسازی سوریه بیش از پیش تعمیق یابد. بانک مرکزی ایران علاقه‌مند است با مبادله هیات‌های بانکی مقدمات شروع همکاری‌های گسترده تر را در دستور کار قرار دهد.

سیف به سوابق مربوط به مذاکرات انجام شده در مورد تاسیس بانک مشترک ایران و سوریه تحت عنوان «الامان» که به دلیل شرایط ایجاد شده در این کشور متوقف مانده اشاره کرد و ادامه داد: این موضوع می‌تواند دوباره در دستور مذاکرات قرار گیرد و با استفاده از مطالعات و بررسی‌های قبلی و تکمیل مراحل کارشناسی می‌توانیم به سرعت موضوع را نهایی و در اینباره تصمیم لازم را اتخاذ کنیم. قطعا نائل شدن به این هدف زمینه را برای گسترش بیشتر ارتباطات تجاری و اقتصادی فراهم خواهد کرد.

رییس شورای پول و اعتبار به موضوع تجارت دو کشور ایران و سوریه اشاره کرد و توضیح داد:‌ در ارتباطات بانکی می‌توان از مدل های مختلف و متنوعی بهره جست که نمونه‌ای از آن ایجاد و افتتاح حساب مشترک بین بانک‌های مرکزی دو کشور و تسویه حساب بر مبنای آن باشد.

سیف از استقبال بانک‌های ایرانی برای تاسیس شعبه در خاک سوریه خبر داد و افزود: برخی از بانک های ایرانی متقاضی تاسیس شعبه در سوریه هستند و این امر می‌تواند مورد بحث و بررسی هیات کارشناسی قرار گیرد و همچنین در مقابل نیز از حضور شعب بانک‌های سوریه در ایران استقبال می‌کنیم.

عالی ترین مقام بانک مرکزی کشورمان با تاکید بر روابط مستحکم سیاسی ایران و سوریه تصریح کرد: اقتضای روابط مستحکم سیاسی ایجاد و گسترش روابط اقتصادی و بانکی است بر این اساس تهران از گسترش روابط بانکی با دمشق استقبال می کند.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به حضور پیمانکاران ایرانی در خاک سوریه خواستار پذیریش ضمانت نامه‌های بانک‌های ایرانی از جانب بانک های سوری شد و گفت: تسهیل و تسریع در کار پیمانکاران ایرانی فعال در سوریه در واقع کمک به بازسازی کشور سوریه خواهد بود.

سیف به تشریح وضعیت اقتصادی کشور و مرور دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم از جمله کنترل و تک رقمی کردن تورم، رشد اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار پررداخت و یادآور شد: بازار ارز که در نیمه دوم سال گذشته بر اساس فضاسازی‌های دشمنان خارجی و برخی عوامل هیجانی و روانی شاهد نوسانات و تلاطماتی بود، با سیاست جدید ارزی کشور به ثبات نسبی رسیده و این اقدام مانع جدی برای بروز شوک‌های خارجی ناشی از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در اقتصاد ایران شده است.

وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه همچنین با ابراز خرسندی از همکاری‌های بانکی و اقتصادی دو کشور گفت: شرایط ایران و سوریه به لحاط اعمال تحریم های ظالمانه از جانب قدرت‌های جهانی مشابه است و کشور سوریه همواره با دقت روش‎های مقابله ایران با تهدیدات اقتصادی خارجی را رصد و از تجربیات ایران برای مواجهه با تحریم‌ها استفاده می‌کند.

«محمد سامرالخلیل» با بیان اینکه روابط ایران و سوریه برادرانه و منشا تاریخی دارد، افزود: در شرایط فعلی که وضعیت دو کشور در مواجهه با قدرتهای جهانی تشابه دارد مسئولیت مقامات اقتصادی و سیاسی ایران و سوریه دوچندان شده و لازم است با دقت بیشتری راه کارهای همکاری مورد توجه قرار گیرد.

وزیر تجارت و اقتصاد خارجی سوریه با تاکید بر علاقه مندی مقام‌های اقتصادی و بانک مرکزی سوریه برای گسترش روابط بانکی دو کشور گفت: در جلسه اخیر تیم اقتصادی دولت سوریه مباحثی در خصوص راهکارهای همکاری بیشتر با بانک‌های ایرانی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در آغاز نیز می‌توانیم از حساب مشترک بانکی به عنوان گام اول همکاری بهره گرفت.

الخلیل همچنین از جانب دولت و رییس کل بانک مرکزی سوریه از سیف برای سفر و دیدار با مقام‌های دمشق دعوت به عمل آورد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵