کد مطلب: 105121
 
ظریف در گفت و گو با یورونیوز اعلام کرد:
تکذیب تهاتر نفت و کالا با روسیه
 
یک هفته پس از آنکه موضوع تهاتر نفت با کالا بین ایران و روسیه مطرح شد، سرانجام وزیر امور خارجه ایران، اگرچه دیرهنگام، ولی سرانجام آن را تکذیب کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۳
یک هفته پس از آنکه موضوع تهاتر نفت با کالا بین ایران و روسیه مطرح شد، سرانجام وزیر امور خارجه ایران، اگرچه دیرهنگام، ولی سرانجام آن را تکذیب کرد.
به گزارش نکونیوز، ده روز پیش بود که موضوع توافق ایران و روسیه و سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری روسیه در ایران و همچنین تهاتر نفت و کالا بین ایران و روسیه در سفر علی اکبر ولایتی به مسکو در رسانه ها مطرح شد و تحلیل های متعددی را در رسانه ها در پی داشت. طی این مدت، نه تنها هیچ جزییاتی از موضوعاتی که ولایتی مطرح کرده بود اعلام نشد، بلکه حتی سخنگوی کرملین از موضوع سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری روسیه در پروژه های نفت و گاز ایران هم ابراز بی اطلاعی کرد. چند روز پس از آنکه ولایتی این موضوعات را مطرح کرد، سایت الف وابسته به احمد توکلی نماینده اصولگرای سابق مجلس، بدون ذکر منبع خاصی، با اشاره به سفر راهبردی علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری به روسیه و ابلاغ پیام رهبری به پوتین نوشت: "توافقاتی برای سوآپ نفتی ایران توسط روس‌ها انجام شده و قرار است روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران از طریق این کشور صادر شود البته شنیده‌ها حکایت از آن دارد که ایران باید مبلغ ۵۰۰هزار بشکه نفت را دریافت کند و برای ۵۰۰هزار بشکه بقیه از روسیه کالا وارد کنیم". درباره قرارداد پیشین تهاتر نفت با روسیه که در دوره تحریم پیشین امضا شده بود، هیچ گاه جزئیات دقیقی منتشر نشد و تا مدت ها نیز به مرحله اجرا نرسید تا این که در سال ۹۴ و رفع تحریم ها، مفاد این قرارداد مورد مذاکره مجدد قرار گرفت و نهایتا حجم آن به ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت. مهرماه سال گذشته بود که اظهارات مقامات روسی از آغاز اجرای این قرارداد با حجم ۱۰۰ هزار – و نه ۵۰۰ هزار بشکه اولیه- حکایت داشت. البته در آمار صادرات نفت کشور که از سوی مراجع بین المللی منتشر می شود این حجم صادرات تاکنون ملاحظه نشده است از این رو همچنان درباره اجرایی شدن آن تردید وجود دارد. طبق برخی شنیده ها روس ها که خود یکی از صادرکنندگان بزرگ نفت هستند این منابع را به کشورهای اروپایی و حوزه اوراسیا بازصادرات می کنند.
هنوز ولایتی در مسکو به سر می برد اما سرانجام محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گویی با یورونیوز که مشروح آن امروز جمعه منتشر شده است، در رابطه با برخی گزارش ها و اظهار نظرات مبنی بر احتمال تبادل نفت با کالا میان ایران و روسیه تاکید کرد: این‌ها بخشی از بسته بزرگتری از همکاری ایران و روسیه است که شامل فعالیت‌های بسیار و سرمایه‌گذاری توسط روسیه در بخش انرژی ایران، مشارکت این کشور در فعالیت‌های زیرساختی ایران و تعامل بین دو طرف در حوزه تجارت و نفت می‌شود. این بسته همکاری بزرگی است که ما با روسیه داریم. اما من بر این باور نیستم که بخشی از آن بسته، فروش یا دادن نفت به روسیه و دریافت کالا در قبال آن است. این بسته بسیار بزرگتری است و شامل موارد دیگری می‌شود؛ از جمله امکان همکاری در حوزه انرژی بین ایران و روسیه و همچنین امکان اینکه ایران پول نقد دریافت کند.
البته در سخنان ظریف هم جزییاتی از تعاملات آتی ایران و ورسیه نیست، اما فعلا، با این اظهارنظر ظریف، موضوع تهاتر نفت و کالا بین ایران و روسیه به حاشیه خواهد رفت. هرچند انتظار می رود ولایتی هم درباره سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری روسیه در ایران، توضیحات بیشتری ارائه دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵