کد مطلب: 84358
 
پتروشیمی و انتخابات
 
پتروشیمی یکی از مزیت‌های کشور است و نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بهتر است به جای وعده‌های میان تهی دادن در مورد پتروشیمی، برنامه و ساز و کار خود را برای توسعه این صنعت برای مخاطبان بیان کنند. پتروشیمی نه نیازمند حرف‌ها و وعده‌های جنجالی، بلکه بیش از همه محتاج برنامه‌های عملی است. این حلقه مفقوده اظهارات انتخاباتی در مورد پتروشیمی است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۶
واکنش‌ها به اظهارات قالیباف در مورد اشتغالزایی در کشور از طریق اضافه کردن ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی همچنان ادامه دارد. امروز وزیر نفت نیز وارد گود شده و به اظهارات قالیباف واکنش نشان داده است. پیش از این، رستم قاسمی آخرین وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد به طور ضمنی، از اظهارات قالیباف حمایت کرده بود. اما حالا زنگنه شدیداً «اظهارات پتروشیمیایی» قالیباف را به چالش کشیده است.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه امروز گفته است که حرف‌های یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مورد میزان اشتغالزایی از طریق صنعت پتروشیمی به این دلیل بیان می‌شود که «مشاوران ناشی» به آن‌ها آمار غلط می‌دهند یا این که این افراد، «عدد حالی‌شان نمی‌شود».
قالیباف گفته بود به ازاي هر ميليون تن افزايش تولید محصولات پتروشيمي، ۲۰۰ هزار شغل مستقيم و ۴۰۰ هزار شغل غيرمستقيم مي‌توان ايجاد کرد. وزیر نفت امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این اظهارت گفته است: به نظر مي‎رسد که مشاوران ناشي اطراف برخي هستند. اين رقم را آقايان از کجا در آورده اند؟ از ابتداي دولت تا کنون ۹ ميليون تن محصول پتروشيمي اضافه کرده‌ايم که اگر ضربدر ۶۰۰ هزار فرصت شغلي مورد ادعاي آقايان شود؛ مي‎شود ۵ ميليون و ۴۰۰ هزار اشتغال! در حالي که چنين چيزي ممکن نيست. با هر ميليون تن محصول پتروشيمي، فقط ۱۱۰۰ شغل مستقيم و در مجموع ۲۰ هزار شغل مستقيم و غير مستقيم مي‎توان ايجاد کرد. رقم ۶۰۰ هزار شغلي که آقايان مدعي هستند، فوق نجومي است و از نجومي هم گذشته است!
بیژن زنگنه با ارئه توضیحات بیشتر گفته است: اگر به این ۶۰۰ هزار نفر که از مهندسان و متخصصان خواهند بود؛ حقوق بخور و نمیری در حدود یک و نیم میلیون تومان بدهند، دریافتی‌های سالانه آنها سه و شش دهم میلیارد دلار خواهد بود. به عبارت دیگر ششصد هزار نفر ضربدر ۵۰۰ دلار ضربدر ۱۲ ماه می‌شود سه میلیارد و ششصد میلیون دلار حقوقي که باید به آنها پرداخت کرد. چه طور می شود از یک تولیدی که یک و سه دهم میلیارد دلار ارزشش است، ما سه و ششم دهم میلیارد حقوق دهیم؟!
زنگنه به مشاوران قالیباف نیز اشاره کرده و گفته است: این حرف‌ها را مشاوران ناشی به دوستان می‌گویند یا اينکه افراد عدد حالی‌شان نمی‌شود. بگویید این اعداد را از کجا آورده و چگونه به آن رسیده‌اید. اینکه کاغذی در دست بگیرند و حرف بزنند، روش تصمیم گیری در این سطح نیست. من هرچی فکر می کنم نمی فهمم این اعداد از کجا آمده است.
وعده‌های جنجالی قالیباف در مورد اشتغالزایی در پتروشیمی، واکنش بسیاری از کارشناسان و فعالان این صنعت را در پی داشته است و اظهارات وی مورد انتقادات جدی قرار گرفته است.
پتروشیمی به یک از کانون‌های نزاع در انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شده است. به اظهارات قالیباف همچنان که مخالفان وی گفته‌اند، نقدهای جدی وارد است و یک صنعت نمی‌تواند به تنهایی، بهشتی ایجاد کند که تمام بیکاران را با دستمزدهای بالا جذب خود نماید.
با این حال صنعت پتروشیمی کشور، واجد خصیصه‌های مثبت، مزیت‌های بسیار و پتانسیل‌های قابل توجه است و جا دارد به آن با دید کارشناسانه‌تر و فنی‌تری پرداخته شود. پتروشیمی یکی از مزیت‌های کشور است و نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بهتر است به جای وعده‌های میان تهی دادن در مورد پتروشیمی، برنامه و ساز و کار خود را برای توسعه این صنعت برای مخاطبان بیان کنند. پتروشیمی نه نیازمند حرف‌ها و وعده‌های جنجالی، بلکه بیش از همه محتاج برنامه‌های عملی است. این حلقه مفقوده اظهارات انتخاباتی در مورد پتروشیمی است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵