کد مطلب: 78508
 
سال 2016 و بازار نفت
سال بازگشت اوپک به اصل خویش
تجربه بیشترین رشد سالانه قسمت نفت از سال 2009 تاکنون
 
فردا سال ۲۰۱۶ در حالی به پایان می‌رسد که قیمت نفت بیشترین رشد سالانه را از سال ۲۰۰۹ تاکنون تجربه کرده است. سال ۲۰۱۶ را به درستی می‌توان سال احیای اوپک نامید.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۳
فردا سال ۲۰۱۶ در حالی به پایان می‌رسد که قیمت نفت بیشترین رشد سالانه را از سال ۲۰۰۹ تاکنون تجربه کرده است. سال ۲۰۱۶ را به درستی می‌توان سال احیای اوپک نامید.
به گزارش نکونیوز، آخرین روز بازگشایی بازارها در سال ۲۰۱۶ در حال سپری شدن است و قیمت نفت برنت در کانال ۵۷ دلاری و وقیمت وست تگزاس اینترمدییت در نزدیکی کانال ۵۴ دلاری قرار دارد. در سال ۲۰۱۶، نفت برنت رشد قیمت ۵۵ درصدی و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت رشد قیمت ۴۶ درصدی را تجربه کرد.
بعد از سال ۲۰۰۹، رشد قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ بالاترین رشد محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۹ قیمت نفت رشد کم‌سابقه‌ای را تجربه کرد. قیمت نفت برنت در سال ۲۰۰۹، ۷۸ درصد و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت ۷۱ درصد افزایش یافت.
سال ۲۰۱۶ را می‌توان به درستی سال احیای اوپک نامد. مسئولیت اوپک از ابتدا تنظیم بازار نفت و مدیریت عرضه به بازارها تعیین شده بود. اوپک با این فلسفه بوجود آمده بود که از منافع کشورهای تولیدکننده نفت دفاع کند و اجازه ندهد تا نفت حکم ثروتی را داشته باشد که براحتی بتوان آن را با قیمت ارزان در اختیار کشورهای به اصطلاح پیشرفته نهاد. اوپک به نوعی ادامه بین‌‌المللیِ جنبش‌های استقلال‌طلبانه در کشورهای نفت‌خیز بود. اوپک با این هدف بوجود آمده بود که از منافع برخی از کشورهای جهان سوم در برابر زیاده‌طلبی کشورهای جهان اول، دفاع کند.
اوپک از همان ابتدا تاریخ توسعه‌طلبی کشورهای جهان اول برای سیطره بر منابع نفتی کشورهای جهان سوم را در کالبد خود حک کرده بود. با این حال اوپک، هیچ‌گاه سازمانی یک‌دست نبود: پیش از انقلاب، شاه ایران و عربستان سعودی در اوپک منافع برخی از کشورهای توسعه یافته را بیش از منافع ملت‌های خود نمایندگی می‌کردند و در بعد از انقلاب ایران نیز نمایندگی این جناح در اوپک را بزرگ‌ترین تولیدکننده آن یعنی عربستان بر عهده گرفت.
اوپک در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با نفی فلسفه خود، تنظیم بازار نفت را به «دستان نامرئی» بازار سپرد و با سنگ‌اندازی جناح عربستان مانع از این شد تا کشورهای عضو، عرضه نفت به بازار را مهندسی کرده و مانع از افت بیشتر قیمت‌ها شوند.
اما در سال ۲۰۱۶ وقتی تبعات سقوط نفت برای تمام کشورهای عضو این سازمان ملموس شد اوپک برای احیا آماده شد و بدین ترتیب بود که در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ توافقی تاریخی در وین رقم خورد. طبق این توافق اوپکی‌ها تولید نفت خود را از اول ژانویه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهند داد.
در آخرین ماه میلادی سال ۲۰۱۶ اوپک کار به غایت بزرگ‌تر انجام داد و ۱۱ کشور غیرعضو اوپک را در طرح کاهش تولید نفت با خود همراه کرد. بدین ترتیب بود که احیای اوپک، کامل‌تر شد.
با احیای اوپک بود که بیشترین رشد سالانه قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ (از سال ۲۰۰۹ تاکنون) رقم خورد. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵