داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 71488
 
بخش صنعت، پیشران اقتصاد کشور
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخش صنعت کشور پیشران اقتصاد کشور است، به طوری که ٣٨ درصد تولید ناخالص ملی و یک سوم اقتصاد کشور در وزارت صنعت، معدن و تجارت محقق می‌‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۶
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخش صنعت کشور پیشران اقتصاد کشور است، به طوری که ٣٨ درصد تولید ناخالص ملی و یک سوم اقتصاد کشور در وزارت صنعت، معدن و تجارت محقق می‌‌شود.

به گزارش شانا به نقل از شبکه اطلاع‌ رسانی تولید و تجارت ایران، محمدرضا نعمت‌ زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب گفت: با وجود این که بخش عمده اقتصاد کشور در این وزارتخانه رقم می‌خورد، در عین حال وابستگی این وزارتخانه به اقتصاد کل کشور از جمله، نرخ ارز، نرخ تسهیلات بانکی، سیاستهای گمرکی و... وجود دارد.

وی با بیان این که این وزارتخانه در واقع پنجره بیرونی اقتصاد کشور است، افزود: ساخت تمام کالاهای مصرفی داخلی همچنین صادراتی و خدمات فنی و مهندسی را این وزارتخانه عهده‌دار است.

نعمت زاده با اشاره به این که در سه سال گذشته و در دولت تدبیر و امید، تحول بزرگی در بخش صنعت و معدن کشور رخ داده است، تصریح کرد: ایجاد خوداتکایی در طراحی، تامین نیازمندیها، تولید و عرضه آن در بازارهای داخلی و خارجی حرکت بزرگی محسوب می‌شود.

وی ضمن تاکید بر این که این وزارتخانه موتور پیشران اقتصاد کشور است، گفت: به طور متوسط رشد صنعتی در طی ٣٨ سال گذشته حدود ١,٥ درصد اقتصاد ملی بوده و گاهی تا دو برابر نیز جلو رفته؛ بنابراین این صنعت است که با نقش سازنده خود سایر بخشهای اقتصادی را به جلو برده است.

نعمت‌ زاده افزود: در سال ٩١ بخش صنعتی کشور ١٠ درصد رشد منفی داشته به طوری که در سال ٩٢ با تلاش انجام یافته از این مقدار منفی به حدود دو درصد رسیده و این حرکت در سال ٩٣ ادامه یافته به طوری که با رشد ٥,٦ درصدی در بخش صنعت و ٩.٧ درصدی در بخش معدن و ٣.٧ درصدی در بخش تجارت مواجه بودیم، اما در سال ٩٤ به دلیل افت مواد اولیه از جمله نفت و محصولات در دنیا با کاهش صادرات مواجه شده که اثر سو خود را در صنعت داخلی گذاشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در سال ٩٤ موارد مربوط به برجام همچنین راه‌اندازی کمپین ضد خرید کالای داخلی که برخلاف سیاستهای نظام و اقتصاد مقاومتی بود به راه افتاد که با ارائه اطلاعات صحیح به مردم این موضوع تعدیل یافت، از این رو ما نتوانستیم با رشد قابل ملاحظه‌ای در صنعت طی سال ٩٤ مواجه شویم، اما امسال با فعالیتهایی که آغاز شده و اثرات سازنده برجام و گشایش روابط بانکی و همچنین روابط بین‌المللی و رونق صادرات طی چهار ماه امسال با رشد ١٢ درصدی صادرات و رشد ٦٠ درصدی صنایع معدنی روبرو بودیم.

وی عنوان کرد:‌ ظرفیت و منابع بانکها محدود است، بنابراین با اتصال به بانکهای خارجی از جمله فانیانس و یوزانس می‌توان کمبود نقدینگی بخش صنعت را برطرف کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵