کد مطلب: 71208
 
جذب بیش از 5 میلیارد دلار سرمایه خارجی در پسابرجام
دولت یک گام به امضای قراردادهای جدید نفتی نزدیکتر شد
افزایش دو برابری صادرات نفت
 
مصوبه هیئت دولت در خصوص نحوه نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادهای جدید نفتی امروز از سوی معاون اول رئیس جمهوری به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
 مصوبه هیئت دولت در خصوص نحوه نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادهای جدید نفتی امروز از سوی معاون اول رئیس جمهوری به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد. به گزارش نکونیوز، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری امروز کلیات قراردادهای جدید نفتی را به وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد و سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی و امور اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد. هیئت دولت چهارشنبه هفته گذشته کلیات قراردادهای جدید نفتی را به تصویب رسانده بود. تدوین قراردادهای جدید نفتی که از ابتدای دولت یازدهم در رأس اولویت‌های وزارت نفت قرار داشت، مراحل مختلفی را تا مرحله تصویب و ابلاغ سپری کرد. وزارت نفت تنظیم قراردادهای جدید را از مهرماه 92 کلید زد و در نهایت کار ابلاغ کلیات این قراردادها تا مرداد 95 به طول انجامید. قراردادهای جدید نفتی مخالفان بسیار سرسختی داشت و این مخالفت‌ها
گرچه تب و تاب‌ مخالفت‌ها نسبت به قراردادهای جدید نفتی هنوز نخوابیده است، اما با این حال جهانگیری اعلام کرده که قراردادهای جدید نفتی به زودی امضا می‌شوند.
همچنان علی‌رغم ابلاغ کلیات آن‌ها وجود دارد. دولت برای کاستن از سطح انتقادها، کار اصلاح این مدل‌های قراردادی را به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی سپرده بود و این ستاد اعلام کرد که قراردادها در 150 مورد اصلاح شده‌اند. مطابق مصوبه هیئت دولت، کلیات قراردادهای نفتی شامل قیمت، مدت و اعمال شرایط عمومی باید به تایید وزیر نفت برسد. همچنین وزارت نفت مکلف است یک نسخه از قراردادهای منعقده را ظرف مدت 10 روز پس از تاریخ نفوذ هر قرارداد به‌صورت طبقه‌بندی شده برای رئیس مجلس ارسال کند. با این حال، دولت اعلام کرده که مدل جدید قراردادهای نفتی نیاز به تصویب در مجلس ندارند. وزارت نفت امیدوار است با قراردادهای جدید نفتی حجم عظیمی سرمایه خارجی برای توسعه میادین کشف شده، اکتشاف میادین جدید و افزایش بازیافت نفت از میادین قدیمی جذب کند. در واقع، قراردادهای جدید نفتی بخشی از برنامه دولت روحانی برای رونق‌بخشی به اقتصاد کشور است. در عین حال، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور امروز اعلام کرد که صادرات نفت کشور در بهار امسال به 2 میلیون و 568 هزار بشکه در روز رسید و نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد دو برابری را تجربه کرد. نوبخت عنوان کرد که از زمان اجرای برجام تا کنون 5 میلیارد و 168 میلیون دلار سرمایه خارجی برای 66 پروژه جذب شده است. به گفته نوبخت این میزان جذب سرمایه خارجی تا مرحله صدور مجوز پیش رفته است. گرچه تب و تاب‌ مخالفت‌ها نسبت به قراردادهای جدید نفتی هنوز نخوابیده است، اما با این حال جهانگیری اعلام کرده که قراردادهای جدید نفتی به زودی امضا می‌شوند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵