کد مطلب: 73288
 
سخنگوی دولت:
تحریم برخی از شرکت‌های نفتی در داخل، صحت ندارد
اعلام جمع‌بندی در مورد FATF توسط دبیر شورای عالی امنیت ملی
 
ظرف روزهای گذشته، برخی رسانه‌ها مدعی شده بودند که برخی شرکت‌های داخلی نظیر قرارگاه خاتم‌الانبیاء در داخل کشور تحریم شده‌اند و از حضور در قراردادهای IPC منع شده‌اند. اما امروز سخنگوی دولت در نشست خبری خود گفت، هیچ شرکت و پیمانکار نفتی از سوی بانک‌های کشور تحریم نیست.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۴
ظرف روزهای گذشته، برخی رسانه‌ها مدعی شده بودند که برخی شرکت‌های داخلی نظیر قرارگاه خاتم‌الانبیاء در داخل کشور تحریم شده‌اند و از حضور در قراردادهای IPC منع شده‌اند. اما امروز سخنگوی دولت در نشست خبری خود گفت، هیچ شرکت و پیمانکار نفتی از سوی بانک‌های کشور تحریم نیست.
به گزارش نکونیوز، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز در جمع خبرنگاران گفت: دولت هیچ یک از تحریم‌هایی را که بدخواهان علیه ملت ایران تحمیل کرده‌اند به رسمیت نمی‌شناسد و این که گفته می‌شود برخی شرکت‌ها و پیمانکاران نفتی به دلیل تحریم‌های خارجی، در داخل نیز تحریم هستند، صحت ندارد.
هدایت اله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی، پیشتر گفته بود هیئت وزیران در مصوبه‌ای حضور شرکت‌های داخلی را که همچنان در لیست تحریم‌ها قرار دارند، در قراردادهای جدید
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز در جمع خبرنگاران گفت: دولت هیچ یک از تحریم‌هایی را که بدخواهان علیه ملت ایران تحمیل کرده‌اند به رسمیت نمی‌شناسد و این که گفته می‌شود برخی شرکت‌ها و پیمانکاران نفتی به دلیل تحریم‌های خارجی، در داخل نیز تحریم هستند، صحت ندارد.
نفتی ممنوع اعلام کرده است.
خادمی که برجسته‌ترین منتقد قراردادهای IPC در مجلس است، گفته بود: خودتحریمی شرکت‌های داخلی در الگوی قراردادهای جدید هیچ توجیهی نداشته و مجلس مطمئناً با چنین اقداماتی مخالفت خواهد کرد و نباید برای تأمین نظر طرف خارجی، شرکت‌های داخلی را از فعالیت در میادین نفتی محروم کرد.
اما محمدباقر نوبخت امروز با رد این قضیه به صورت کلی گفت: اگر یک نهاد و یا شخصیت حقیقی و یا حقوقی به دلایل غیر‌هسته‌ای هنوز از طرف کشورها و شرکت‌های خارجی تحریم باشد، ما آن را به رسمیت نمی‌شناسیم، اما اگر این شرکت بخواهد با طرف خارجی ال سی باز کند ممکن است شرکت خارجی ال سی را قبول نکند، اما همان شرکت و پیمانکار در داخل کشور با محدودیتی مواجه نیست.
وزرات نفت پیشتر ۸ شرکت داخلی را برای حضور در بخش اکتشاف و تولید نفت و همکاری با شرکت‌های خارجی در مدل‌های جدید قراردادی، صاحب صلاحیت تشخیص داده بود که در میان آن‌ها نام قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا نیز دیده می‌شد.
توضیحات نوبخت در مورد انتقادات واردشده به FATF
نوبخت همچنین با اشاره به این‌که تا به حال ابهامات و اتهامات فراوانی نسبت به FATF مطرح شده که مسئولان دولتی هم پاسخگوی آن‌ها بوده‌اند، گفت: محل جمع‌بندی این مباحث در رسانه‌ها و فضای مجازی نیست زیرا این مباحث بسیار تخصصی است. همانطور که ما انتظار داریم تریبون نماز جمعه اخلاق، تقوا، دین و سیاست را تبلیغ کند و به همان میزان هم نهادهادی تخصصی نظام باید وظایف خود را انجام دهند. این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده و من از جمع‌بندی آن خبردار هستم و دبیر شورای عالی امنیت ملی هم این جمع‌بندی را اطلاع رسانی می‌کند. ما معتقدیم مردم هم باید از این موضوع مطلع باشند.
نوبخت با طرح این پرسش که چرا فضایی ایجاد شده که مطالبی در رسانه‌های داخلی گفته می‌شود تا رسانه‌های دشمن از آن سوءاستفاده کنند، گفت: جای این مباحث در شورای امنیت ملی است. من تاکید می‌کنم هیچ کدام از اقدامات دولت یازدهم نه تنها نسبت به منافع ملی بی‌توجه نیست، بلکه در این زمینه دقت لازم را دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵