کد مطلب: 59086
 
گزارش مقایسه ای "نکونیوز" از سخنرانی های IPF دوازدهم با IPF یازدهم
کلیاتی که تکرار شد
 
دوازدهمین همایش بین المللی پتروشیمی موسوم به IPF دیروز دوشنبه ۲۳ آذرماه به پایان رسید؛ اما اکنون زمان طرح این پرسش است که این همایش بین المللی چه دستاوردهایی برای صنعت پتروشیمی ایران خواهد داشت؟ برای بررسی این موضوع به مقایسه همایش امسال با یازدهمین همایش که سال گذشته برگزار شده بود پرداختیم و سخنان سخنرانان اصلی هر دو همایش را محور بررسی قرار دادیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۰
دوازدهمین همایش بین المللی پتروشیمی موسوم به IPF دیروز دوشنبه ۲۳ آذرماه به پایان رسید؛ اما اکنون زمان طرح این پرسش است که این همایش بین المللی چه دستاوردهایی برای صنعت پتروشیمی ایران خواهد داشت؟ برای بررسی این موضوع به مقایسه همایش امسال با یازدهمین همایش که سال گذشته برگزار شده بود پرداختیم و سخنان سخنرانان اصلی هر دو همایش را محور بررسی قرار دادیم.
به گزارش نکونیوز، از لحاظ کمی، تعداد شرکت کنندگان در همایش دوازدهم بیش از همایش یازدهم بود. همایش یازدهم، هفدهم خرداد ماه سال ۹۳ با حضور ۳۴۰ شرکت ایرانی و۵۰ شرکت خارجی برگزار شد اما در همایش امسال که به مراتب گسترده تر از همایش قبلی بود، ۳۶۸ شرکت ایرانی و ٩٧ شرکت خارجی حضور داشتند. همایش قبلی زمانی برگزار شد که مذاکرات هسته ای به طور فشرده در جریان بود و همگان در انتظار حاصل مذاکرات بودند و طبیعتا هنوز تحریمها لغو نشده بود. اما همایش امسال به فاصله ۱۸ ماه پس از همایش قبلی و در زمانی برگزار شد که تحریمها عملا لغو شده است. اما در سخنرانی ها چه تغییری ایجاد شد؟
در هر دو همایش یازدهم و دوازدهم، سخنرانان اصلی همایش اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، بیژن زنگنه وزیر نفت و عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بودند که در همایش پارسال، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و در همایش امسال، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه هم به آنها اضافه شده بودند. مروری بر محورهای سخنان سخنرانان اصلی همایش در هر همایش نشان می دهد که مهمترین تفاوت سخنرانی ها، ناشی از تفاوت شرایط زمانی دو همایش بود. چرا که همایش قبلی در شرایطی برگزار می شد که تحریم ها به قوت خود باقی بود و مذاکرات هسته ای جریان داشت اما همایش دوازدهم پس از حصول نتیجه از مذاکرات و در آستانه لغو عملی تحریم ها برگزار می شد و به همین دلیل طبیعی بود که در همایش امسال به این موضوع بیش از گذشته پرداخته شود. اما مقایسه سخنان سه سخنران اصلی همایش در سال گذشته با امسال، نکته های قابل تاملی را نشان می دهد:
محورهای سخنرانی جهانگیری در دو همایش
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در همایش یازدهم، به این محورها پرداخت :
ایران یکی از امن‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی است.
دولت از صنعت پتروشیمی حمایت می‌کند و این صنعت در اولویت قرار دارد.
اکثر تجهیزات مورد نیاز صنایع پتروشیمی و نفت و گاز در داخل تولید می‌شود.
سرمایه‌گذاری در پتروشیمی به دلایل مختلف از مزیت‌های رقابتی برخوردار است.
ایران در آینده نزدیک به صادرکننده عمده فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالا تبدیل می‌شود.
ظرفیت فعلی تولید سالیانه محصولات پتروشیمی حدود ۶۰ میلیون تن است که در آینده نزدیک به بیش از ۱۳۰ میلیون تن می‌رسد.
در حقیقت بخش اعظم سخنان جهانگیری در این همایش به طور مشخص به صنعت پتروشیمی اختصاص داشت. اما مروری بر محورهای سخنرانی جهانگیری در همایش دوازدهم نشان می دهد که جهانگیری فقط یک بار به طور مستقیم و یک بار به طور غیرمستقیم به پتروشیمی پرداخت و بخش اعظم سخنان معاون اول رییس جمهور در همایش دوازدهم به سایر مسایل کلی اقتصادی کشور از جمله رشد اقتصادی، بودجه، سرمایه گذاری خارجی، اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، رشد اقتصادی و افت قیمت نفت اختصاص داشت. محور فرعی سخنان جهانگیری درباره پتروشیمی در این همایش در ایتدای سخنرانی او این جمله بود: با توجه به این که در آستانه لغو تحریمهای اعمال شده علیه کشورمان قرار داریم، باید با همه توان وارد دوران پساتحریم شویم.
تنها نکته ای هم که جهانگیری به طور مستقیم درباره پتروشیمی در همایش امسال مطرح کرد این جمله بود : ایجاد شغل یکی از مزیتهای اصلی صنعت پتروشیمی به شمار می آید.
بدین ترتیب به نظر می رسد جهانگیری هر آنچه درباره پتروشیمی لازم می دانست در همایش پارسال گفته بود و در همایش امسال نکته تازه ای درباره صنعت پتروشیمی وجود نداشت که بیان کند و بیشتر به کلیات اقتصادی کشور پرداخته شد.
محورهای سخنرانی زنگنه در دو همایش
بیژن زنگنه در هر دو سخنرانی در دو همایش، محور اصلی سخنان خود را به صنعت پتروشیمی اختصاص داده بود که مشترکاتی هم داشت. محورهای سخنان زنگنه در همایش یازدهم بدین شرح است:
وزارت نفت همواره تعهدی خلل ناپذیر برای توسعه صنایع پتروشیمی داشته و مقید به ادامه تعهد خود است.
صنعت پتروشیمی واجد جایگاه مهمی به لحاظ ماهیت برای جلب فن‌آوری‌های پیشرفته و جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی وخارجی است.
مهمترین مزیت رقابتی برای سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع پتروشیمی در ایران، دسترسی به خوراک مناسب است.
تمام اتان پارس جنوبی به پتروشیمی ها داده می‌شود.
قیمت خوراک پتروشیمی با توجه به شرایط منطقه ای و رقبا و با توجه به منافع ملی در دراز مدت تعیین می شود.
بخش خصوصی مطمئن باشد در سرمایه‌گذاری های خود در صنایع پایین دستی رقیب دولتی نخواهد داشت.
دولت صندوق توسعه سرمایه‌گذاری پتروشیمی را با محوریت سازمان بورس تشکیل می دهد.
در ارتباط با تجارت محصولات پتروشیمی مصمم هستیم در بازارهای بین المللی جدید حضور موثر داشته باشیم.
محورهای سخنرانی زنگنه در همایش دوازدهم نیز تا حدی با همایش قبلی مشترک بود. اما توجه به بحث پساتحریم و سرمایه گذاری خارجی با توجه به شرایط زمانی متفاوت دو همایش، در همایش دوازدهم اولویت داشت:
پیش‌نیاز توسعه پتروشیمی تامین نیاز این صنعت به خوراک است.
ایران در پساتحریم فرصت‌های زیادی را برای ورود شرکت‌های خارجی ایجاد می‌کند.
به عنوان پیش نیاز دوم توسعه پتروشیمی، علاوه بر منابع سرمایه‌گذاری داخلی لازم است منابع سرمایه‌ای خارجی و فاینانس را هم برای توسعه پتروشیمی در نظر بگیریم.
سومین نیاز توسعه صنعت پتروشیمی دسترسی به فناوری‌های پیشرفته است.
دسترسی به بازارهای جدید از جمله دیگر نیازهای صنعت پتروشیمی است.
برای حمایت از صنایع پایین دستی تا سقف ۳۰ درصد یعنی بالاترین تخفیف در قیمت خوراک را برای این صنایع در نظر گرفته ‌ایم.
اما چند نکته درباره سخنان زنگنه در این دو همایش قابل تامل به نظر می رسد. زنگنه در همایش قبلی بیشتر به موضوع خوراک پتروشیمی پرداخته و حتی مشخصا به تعیین قیمت خوراک برای درازمدت اشاره داشت. اما در همایش دوازدهم شاید به دلیل انتقاداتی که به دلیل عدم تعیین نرخ خوراک و تاخیرهای مکرر در تعیین آن مطرح شده، ترجیح داد از کنار این موضوع عبور کند و صرفا نیاز صنعت به خوراک را بدون ذکر موضوع نرخ خوراک مطرح سازد. تشکیل صندوق سرمایه گذاری پتروشیمی با محوریت بورس یکی از موارد مورد توجه زنگنه در همایش قبلی بود که در همایش امسال شاید به دلیل اختلافاتی که بین دو وزارتخانه نفت و صنعت درباره این موضوع و همچنین تعیین نرخ خوراک در بورس وجود دارد مورد توجه قرار نگرفت. حضور در بازارهای بین المللی، حمایت از بخش خصوصی داخلی و سرمایه گذاران خارجی و توجه وزارت نفت به صنعت پتروشیمی از جمله مشترکات هر دو سخنرانی زنگنه بود که نشان می دهد در کلیات سخنرانی ها تغییری حاصل نشده و از آنجا که آنچه در همایش قبل به عنوان مسایل مصداقی مطرح شده – از جمله تعیین نرخ خوراک –عملیاتی نشده، در سخنرانی زنگنه در همایش دوازدهم بیشتر به مسایل کلی تر پرداخته شده که اغلب با موضوعات طرح شده در همایش قبلی مشترک است.
محورهای سخنان شعری مقدم در دو همایش
عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در هر دو سخنرانی خود بیشتر بر آمار و ارقام تکیه داشت و آمارهایی از تولید بیان کرد. در همایش دوازدهم، با توجه به لغو تحریمها، تاکید بیشتری بر روی شرایط جدید صو.رت گرفت اما کلیات هر دو سخنرانی مشابه بود. در هر دو سخنرانی به ساختار جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی و نقش این شرکت پس از خصوصی سازی، مزیت های توسعه پتروشیمی در کشور و حمایت از بخش خصوصی پرداخته شده که از مشترکات سخنرانی او در هر دو همایش محسوب می شوند. در همایش یازدهم، تضمین تامین خوراک در درازمدت به عنوان یکی از مهمترین محورها مطرح شده بود اما در همایش دوازدهم با توجه به اینکه بعد از هجده ماه از همایش قبلی، هنوز از تعیین نرخ خوراک خبری نبود، شعری مقدم نیز همچون زنگنه ترجیح داد از کنار این موضوع عبور کند.
محورهای سخنرانی شعری مقدم در همایش یازدهم:
تضمین خوراک با قیمت مناسب طی ۱۵ سال از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی
شرکت ملی صنایع پتروشیمی علاوه بر ایفای نقش حاکمیتی، وظیفه توسعه‌ای هم بر عهده دارد. اما این بار صرفا باید از سرمایه‌های بخش خصوصی استفاده کنند.
ایران از ظرفیت تولید سالیانه ۶۰ میلیون تن محصولات پتروشیمیایی برخوردار است که به دلایل مختلف از جمله کمبود خوراک فقط از ۶۸ درصد از این ظرفیت به طور متوسط استفاده می شود.
حدود ۲۰ میلیون تن ظرفیت بلااستفاده در سال وجود دارد که می تواند با اعمال پاره‌ای از اقدامات مدیریتی، به طور کامل مورد بهره برداری قرار گیرد.
با بهره داری از طرح‌های نیمه کاره پتروشیمی ظرفیت ۶۰ میلیون تنی به ۱۲۰ میلیون تن در سال افزایش می یابد.
توسعه آتی صنعت پتروشیمی نه تنها در مناطق بندر امام و عسلویه بلکه در چهار قطب دیگر در سواحل خلیج فارس و یا دریای عمان شکل خواهد گرفت.
شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نظر دارد با استفاده از تکنولوژی‌های GTP / GTO انواع اولفین‌ها را در داخل سرزمین تولید کند چرا که این محصولات می‌توانند نقش مهمی در توسعه صنایع پایین پتروشیمی بازی کنند.
محورهای سخنرانی شعری مقدم در همایش دوازدهم:
تشریح مزایای توسعه صنعت پتروشیمی در ایران نسبت به دیگر کشورهای دنیا.
ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران تا پایان سال آینده به ٧٠ میلیون تن در سال می رسد.
هدف از توسعه صنعت پتروشیمی در ایران جلوگیری از خام فروشی، تکمیل زنجیره ارزش افزوده و تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.
سرمایه گذاران داخلی و خارجی در دوران پساتحریم باید با توجه به امکانات مناسب در ایران به توسعه صنعت پتروشیمی بپردازند.
NPC حمایتگر و هدایت کننده سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه صنعت پتروشیمی است.
براساس ساختار جدید، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سیاستگذار، حمایتگر، ناظر و تنظیم کننده بازار و صنعت پتروشیمی ایران است.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵