کد مطلب: 62406
 
نفت در هفته ای که گذشت
چشم انداز پتروشیمی با سیزدهمین مدیرعامل
 
انتخاب مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نخستین خبر داغ هفته بود که نخستین بار عصر روز یکشنبه ۱۷ بهمن پایگاه خبری نکونیوز آن را مخابره کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۳
انتخاب مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نخستین خبر داغ هفته بود که نخستین بار عصر روز یکشنبه ۱۷ بهمن پایگاه خبری نکونیوز آن را مخابره کرد.
به گزارش نکونیوز، این خبر که یک روز بعد به صورت رسمی از سوی وزارت نفت منتشر شد، حاکی از جایگزینی مرضیه شاهدایی مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی به جای عباس شعری مقدم مدیرعامل پیشین شرکت بود که به دلیل انتخاب یک زن به عنوان مدیرعامل پتروشیمی خبری جالب توجه به نظر می رسید. پیش از شاهدایی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی در عمر ۵۰ ساله خود، ۱۲ مدیرعامل را به خود دیده بود که همگی مرد بودند و این بار وزیر نفت برای نخستین بار یک خانم را به عنوان معاون خود در پتروشیمی منصوب کرده بود.
خانم شاهدایی در شرایطی به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی انتخاب شده که از یک سو به دلیل خصوصی سازی سازی های گسترده در دولت قبل، نقش حاکمیتی پتروشیمی بسیارکمرنگتر شده و در مواردی همچون دهها پروژه نیمه کاره پتروشیمی به دلیل نقش بخش خصوصی در آن با موانع متعددی روبروست، و از سوی دیگر این صنعت با چالش هایی همچون قیمت انواع خوراک و نگرانی برخی پتروشیمی ها از خوراک های گازی و مایع مواجه است. وزیر نفت روز سه شنبه در کنفرانس خبری خود، انتخاب شاهدایی را انتخابی جوانگرایانه توصیف کرد که می تواند انرژی تازه ای به شرکت ملی پتروشیمی تزریق کند. کناره گیری شعری مقدم که به گفته زنگنه، علیرغم بازنشستگی حاضر شد در دورانی که هنوز تحریم ها لغو نشده بود، تجربیات خود را در این صنعت به کار گیرد، می تواند حامل این پیام باشد که زنگنه اندک اندک نیروی جوانی را به سایر زیرمجموعه ها نیز تسری خواهد داد. ضمن اینکه پتروشیمی به گفته زنگنه در دوره جدید می تواند در حوزه تامین خوراک و زیربناها و امکانات موردنیاز برای توسعه صنعت پتروشیمی می تواند نقش ایفا کند.
توافقات نفتی ایران برای پسابرجام
برای افزایش تولید نفت ایران در دوره پساتحریم، نقش میادین نفتی غرب کارون بسیار مهم و تاثیرگذار است. به همین دلیل بخش مهمی از مذاکرات نفتی وزارت نفت ایران با شرکتهای خارجی به این موضوع اختصاص دارد. روز شنبه ۱۷ بهمن ماه، از توافق ایران و توتال برای توسعه میدان نفتی آزادگان خبر داد و همچنین از پرداخت بدهی نفتی توتال به ایران سخن گفت. توتال برای حضور در پروژه ایران ال ان جی نیز ابراز تمایل کرده است. قرارداد فروش ١٦٠ هزار بشکه نفت خام ایران به شرکت فرانسوی توتال نیز ١٦ فوریه (سه شنبه، ٢٧ بهمن ماه) اجرایی می شود. بر اساس قرارداد امضا شده میان شرکت ملی نفت ایران و توتال، این شرکت فرانسوی روزانه ١٦٠ هزار بشکه نفت خام ایران را خریداری می کند. شرکت ویتول سویسی نیز خرید نفت از ایران را آغاز کرده است. انی ایتالیا نیز روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت از ایران می خواهد و میزان درخواست شرکت ایتالیایی ساراس نیز از ایران بین ۶۰ تا ۷۰ هزار بشکه نفت در روز است.
انتقادهای پتروشیمی ها و پاسخ زنگنه
روز دوشنبه مدیرعامل پتروشیمی آبادان از تهدید به قطع گاز پتروشیمی ها توسط شرکت ملی گاز ایران انتقاد کرد و خواستار قسط بندی هزینه گاز پتروشیمی ها شد. اخیرا مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره قطع گازرسانی به برخی واحدهای پتروشیمی گفته بود: پتروشیمی‌هایی که پول شرکت ملی گاز را ندهند، گازشان قطع خواهد شد؛ چراکه شرکت این پول را می‌گیرد و به سازمان هدفمندی می‌دهد و این سازمان نیز از شرکت ملی گاز پولش را طلب می‌کند. این هفته انتقاداتی نیز در مورد خوراک مایع پتروشیمی ها مطرح شد که البته وزیر نفت به آن پاسخ داد و گفت امکان ارائه تخفیف بیشتر برای خوراک مایع وجود ندارد. وی در عین حال بر ضرورت نوسازی شرکتهای مختلف تاکید کرد و گفت نمی توان شرکتهای ورشکسته را به زور تخفیف زنده نگه داشت.
آخرین جلسه دادگاه زنجانی و درخواست اعدام
آخرین جلسه دادگاه بابک زنجانی روز چهارشنبه در شرایطی برگزار شد که قبل از آن دادستان درخواست اشد مجازات یعنی اعدام را برای میلیاردر نفتی مطرح کرده بود. چهارشنبه جلسات دادگاه زنجانی پایان یافت اما قاضی صلواتی گفت که این پایان رسیدگیبه پرونده نیست زیرا قاعدتا زمانی که ختم رسیدگی اعلام می شود یک هفته بعد حکم صادر می شود. بابک زنجانی و وکیل‌مدافع وی آخرین دفاعیات خود را ارائه کردند و وکلای مدافع سازمان تامین اجتماعی، بانک مسکن و شرکت نفت نیز به ارائه توضیحاتی پرداختند. زنجانی این هفته در دادگاه گفته بود که نه تنها اخلال نکرده بلکه به کشور خدمت کرده است. روز پنجشنبه نیز وکیل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به برگزاری آخرین جلسه دادگاه محاکمه بدهکار بزرگ نفتی، ابراز امیدواری کرد که متهم تا پیش از اعلام حکم، نسبت به پرداخت بدهی خود به این شرکت اقدام کند. غلامرضا مهدوی در پاسخ به این پرسش که آیا اموال متهم در صورت تسویه نشدن بدهی وی، می تواند جوابگوی طلب شرکت ملی نفت ایران باشد یا خیر؟، عنوان کرد: زنجانی بیش از ٢ میلیارد یورو به شرکت ملی نفت ایران بدهکار است در حالی که اموال او حدود ٢ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. به این ترتیب، محاسبات ما نشان می دهد اموال فعلی مصادره شده متهم، سرانجام می تواند جوابگوی یک چهارم بدهی وی به شرکت ملی نفت ایران باشد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵