کد مطلب: 84230
 
افزایش پایبندی روسیه به توافق اوپک
 
افزایش پایبندی روسیه به توافق اوپک، احتمال کاهش قیمت نفت خام سبک عربستان، پایبندی آنگولا به توافق اوپک بیش از تعهد خود، مذاکره وزارت انرژی روسیه با تولیدکنندگان داخلی نفت برای تمدید توافق اوپک اواخر ماه جاری میلادی و از سرگیری صادرات نفت ونزوئلا به کوبا مهمترین خبرهای جهان انرژی در 24 ساعت گذشته بود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۳
افزایش پایبندی روسیه به توافق اوپک، احتمال کاهش قیمت نفت خام سبک عربستان، پایبندی آنگولا به توافق اوپک بیش از تعهد خود، مذاکره وزارت انرژی روسیه با تولیدکنندگان داخلی نفت برای تمدید توافق اوپک اواخر ماه جاری میلادی و از سرگیری صادرات نفت ونزوئلا به کوبا مهمترین خبرهای جهان انرژی در 24 ساعت گذشته بود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا و به نقل از رویترز، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه خبر داد که کاهش تولید نفت این کشور همگام با توافق سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک)، نزدیک به ٣٠٠ هزار بشکه در روز رسید.
به گفته نواک، تولید نفت روسیه به طور میانگین، از روز نخست سال 2017 تا بیست و ششم آوریل، ٢٥٤ هزار بشکه در روز نسبت به ماه اکتبر ٢٠١٦ کاهش یافته است و این کاهش تا پایان ماه به ٣٠٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

**‎احتمال کاهش قیمت نفت خام سبک عربستان به کمترین میزان در ٩ ماه اخیر
‎به گزارش رویترز، براساس تحقیقات پالایشگاه های آسیایی، انتظار می رود با توجه به وجود مازاد عرضه نفت، و خطر ازدست رفتن سهم عربستان از بازار جهانی نفت، این کشور قیمت نفت خام سبک خود (عرب لایت) را برای مشتریان آسیایی با ٤٠ تا ٥٠ سنت کاهش برای هر بشکه در ماه ژوئن (خرداد- تیر) ، به پایین ترین میزان از ٩ ماه گذشته برساند.
‎به گفته یک تحلیلگر در پالایشگاه آسیای شمالی، انتظار می رود که قیمت رسمی فروش نفت عربستان با توجه به مازاد عرضه این کالا و تزلزل بازار تک محموله، دست کم ٥٠ سنت کاهش یابد.

**آنگولا بیش از تعهد خود به توافق اوپک پایبند بود
به گزارش روزنامه «گلف نیوز»، وزیر نفت آنگولا عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک)، گفت که پایبندی این کشور به توافق کاهش تولید نفت بیش از ١٠٠ درصد بوده است.
وی بر این عقیده است که این توافق تمدید خواهد شد.
به عقیده وزیر نفت آنگولا، قیمت مطلوب برای هر بشکه نفت٦٠ دلار است.

‎**مذاکره وزارت انرژی روسیه با تولیدکنندگان داخلی نفت برای تمدید توافق اوپک
‎به گزارش پایگاه خبری هلنیک شیپینگ نیوز، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که وزارت انرژی این کشور و شرکت های نفت روسی قرار است بیست و چهارم ماه مه (سوم خرداد) درباره امکان تمدید توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک)، نشستی داشته باشند.
‎وی گفت: به طور قطع پیش از نشست کمیته نظارتی، با مدیران اجرایی شرکت های نفتی خود دیداری خواهیم داشت و درباره بسیاری از مسائل رایزنی خواهیم کرد.

‎**ونزوئلا صدور نفت به کوبا را از سر گرفت
‎به گزارش رویترز، ونزوئلا عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک)، پس از هشت ماه تعلیق در ارسال محموله های نفتی به کوبا، صادرات این محموله را در ماه مارس از سر گرفت. توقف صدور نفت ونزوئلا سبب توقف فعالیت پالایشگاه کوبا شده بود.

**رشد قیمت نفت سود شل و بی پی را افزایش داد
‎به گزارش روزنامه تلگراف، شرکت انگلیسی - هلندی شل و بی پی انگلیس پس از سال ها تلاش برای کاهش هزینه های خود به علت افت قیمت های نفت، اکنون با توجه به رشد چشمگیر قیمت ها شاهد افزایش سود خود هستند.
انتظار می رود که سود شل در سه ماه نخست سال جاری میلادی به بیش از سه میلیارد دلار برسد در حالی که این شرکت در سال گذشته همین مقطع ٤٦٠ میلیون دلار سود کرد. ‎شرکت «بی پی» نیز انتظار دارد که در این مقطع یک میلیون و ٢٦٠ هزار دلار سود ثبت کند در حالی که زیان این شرکت در سال گذشته ٥٣٢ میلیون دلار بود.

‎**بی پی: خط لوله گاز جمهوری آذربایجان - اروپا تا سال ٢٠٢٠ میلادی تکمیل می شود
‎به گزارش رویترز، شرکت انگلیسی «بی پی» اعلام کرد: خط لوله ٤٠ میلیارد دلاری که قرار است گاز میدان «شاه دنیز٢» جمهوری آذربایجان را از مسیر دریای خزر به قاره اروپا برساند تا اواسط سال آینده میلادی تا مسیر گرجستان آماده می شود.
براساس ‎اعلام این شرکت، این خط لوله که وابستگی اروپا به گاز روسیه را کاهش می دهد از کشورهای گرجستان، ترکیه، یونان، آلبانی و ایتالیا عبور می کند.
انتظار می رود که خط لوله یاد شده تا سال ٢٠٢٠ میلادی تکمیل شود و ١٠ میلیارد متر مکعب گاز را سالانه به اروپا برساند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵