داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 104004
 
هشدار اتحادیه اروپا به آمریکا
 
کمیسیون اروپا هشدار داد که جنگ تجاری جهانی در شرایطی که سیستم مبتنی بر مقررات تجارت بین‌المللی به فضایی تبدیل می‌شود که در آن قدرتمندان اراده خود را به ضعیف‌ترها تحمیل می‌کنند وخیم‌تر خواهد شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۴

کمیسیون اروپا هشدار داد که جنگ تجاری جهانی در شرایطی که سیستم مبتنی بر مقررات تجارت بین‌المللی به فضایی تبدیل می‌شود که در آن قدرتمندان اراده خود را به ضعیف‌ترها تحمیل می‌کنند وخیم‌تر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، براساس یادداشتی که از سوی کمیسیون اروپا تهیه شده است، اختلاف میان آمریکا و نزدیک‌ترین شرکای تجاری این کشور در ماه‌های آینده تشدید خواهد شد، زیرا تدابیر یکجانبه‌ای تهدید و اجرا می‌شوند و در برخی موارد به انتقام‌جویی یا قراردادهای مرکانتیلیستی منتهی می‌شود.

براساس این یادداشت، دنیا به سمتی خواهد رفت که در آن مقررات تنها زمانی که مناسب باشند اجرا می‌شوند و قدرت، جای مقررات را به عنوان مبنای روابط تجاری می‌گیرد.

این هشدار جدی در شرایطی مطرح می‌شود که مدل اقتصادی اروپایی صادرات محور، به دلیل فشارهای دونالد ترامپ – رییس‌جمهور آمریکا – که تلاش می‌کند کسری تجاری کشورش را به هر قیمتی کاهش دهد حتی اگر به معنای برهم خوردن مقررات جهانی باشد، در خطر فروپاشی قرار گرفته است.

ترامپ پس از وضع تعرفه‌های تنبیهی برای واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا، اکنون تهدید کرده که برای خودروهای اروپایی ۲۰ درصد تعرفه وضع می‌کند که چنین اقدامی ضربه سنگینی به صنعت خودروی اتحادیه اروپا وارد خواهد کرد.

اتحادیه اروپا که در برخی از نگرانی‌های آمریکا درباره کمبودها و نواقص نظم تجاری جهانی سهیم است، درحال طراحی پیشنهادهایی برای اصلاح مقررات سازمان تجارت جهانی است، زیرا درصدد است این نهاد جهانی را از انحلال نجات دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در نشست ۲۸ و ۲۹ ژوئن بروکسل، سران بزرگترین بلوک تجاری جهان کمیسیون اروپا را به پیشنهاد یک رویکرد جامع برای بهبود عملکرد سازمان تجارت جهانی در بخش‌های با اهمیت دعوت خواهند کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵