کد مطلب: 39069
 
نفت شیل امریکا، برنده نشست ۱۶۶ اوپک
چرا اعضای اوپک برای کاهش تولید به اجماع نرسیدند؟
 
نشست ۱۶۶ کشورهای صادرکننده نفت جهان – اوپک – یک پیروز بزرگ داشت : نفت شیل آمریکا.
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۰
نشست ۱۶۶ کشورهای صادرکننده نفت جهان – اوپک – بدون تصمیم اجماعی اعضای اوپک به پایان رسید تا همچنان واکنشها به تولید نفت شیل آمریکا تعیین کننده تصمیمات در بازارهای جهانی نفت باشد.
به گزارش نکونیوز، اعضای اوپک به کاهش سقف تولید نفت رای ندادند و میزان تولید اوپک روی ۳۰ میلیون بشکه در روز ثابت ماند. اغلب کشورهای عربی همچون عربستان، امارات و کویت خواستار تثبیت میزان تولید بودند و ایران و اغلب کشورهای عضو از کاهش سقف تولید حمایت می کردند. البته ایران با توجه به اینکه طی سالهای گذشته تولید خود را به اجبار به دلیل تحریمها کاهش داده، خواستار کاهش سقف تولید کشورهایی بود که بیش از حد مجاز تولید می کنند. اما با توجه به اینکه تصمیمات اوپک با اجماع کلیه اعضا – نه رای اکثریت – ضمانت اجرایی پیدا می کند، این نشست به نتیجه نرسید تا خطر کاهش قیمت نفت با توجه به تثبیت میزان تولید نفت اوپک روی ۳۰ میلیون بشکه در روز بیش از پیش احساس شود. اما چرا اعضای اوپک روی کاهش تولید به اجماع نرسیدند؟
۱-کشورهایی همچون عربستان و کویت و امارات از این ایده حمایت می کنند که نفت شیل آمریکا نمی تواند حضوری باثبات و طولانی در بازارهای جهانی نفت داشته باشد و کشورهای عضو باید مدت زمانی را با کاهش قیمتهای نفت حاصل از عرضه نفت شیل آمریکا سر کنند تا با کاهش عرضه نفت شیل آمریکا، شاهد بازگشت قیمت نفت به سطوح گذشته باشیم. نفت شیل نوعی نفت است که آمریکا با فن آوری پیچیده حفاری افقی و هیدرولیک آن را از صخره های شیل استخراج می‌کند. با این وجود تضمینی وجود ندارد که تولید نفت شیل آمریکا ظرف مدت زمان کوتاهی کاهش یابد. ضمن اینکه تحمل قیمتهای پایینتر نفت برای کشورهای دیگر دشوار است.
۲-کشورهایی از تثبیت سقف تولید اوپک حمایت کردند و مخالف کاهش تولید بودند که یا مثل عربستان بیش از ۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کنند و از کاهش مقطعی قیمت جهانی نفت ضرر چندانی نمی کنند، یا کشورهایی مثل امارات و کویت بودند که با توجه به جمعیت کم و سرانه بالا، علیرغم تولید نه چندان زیاد نفت، از کاهش قیمتها متضرر نمی شوند. این درحالیست که سایر کشورهای عضو از کاهش قیمت نفت ضرر می کنند.
۳-اغلب کشورهای عضو اوپک برنامه های افزایش تولید را با جدیت پیگیری می کنند و به دنبال گرفتن سهم گذشته خود از بازارها هستند. در راس این کشورها ایران و عراق قرار دارند که علیرغم حمایت از برنامه کاهش سقف تولید اوپک، حاضر نیستند در این مسیر پیشقدم شوند چرا که هنوز تولید نفت این دو کشور به سطح قبل از تحریمهایشان بازنگشته و از سوی دیگر اعتقاد دارند کشورهایی که بیش از ظرفیت خود در اوپک تولید می کنند باید تولید خود را کاهش دهند. با توجه به اینکه سایر کشورهای عضو این حق را برای کشورهایی همچون ایران و عراق قایل نیستند طبیعی است که اجماعی روی کاهش تولید صورت نگیرد.
۴-مهمترین دلیلی که بر عدم اجماع اعضای اوپک می توان متصور بود، افزایش اختلافات اعضای اوپک و کاهش توان تاثیرگذاری آن در بازارهای جهانی است. هم اکنون دو کشور آمریکا و روسیه به تنهایی نزدیک به دو سوم میزان تولید نفت اوپک، نفت تولید می کنند و توان اوپک در بازارهای جهانی کاهش یافته است. از سوی دیگر عربستان که نزدیک به یک سوم میزان نفت اوپک را تولید می کند با اغلب اعضای اوپک دچار اختلاف است و با توجه به میزان تولید بالایی که دارد، ضرورتی به حمایت از برنامه های اوپک به ویژه برنامه کاهش تولید احساس نمی کند. چنین شرایطی به شکاف هر چه بیشتر بین اعضای اوپک دامن می زند و این امر مانع از اجماع اعضا می شود که این امر در سازمانی همچون اوپک که کلیه تصمیمات با اجماع تمامی اعضا صورت می گیرد به معنای ناکامی است.

حمیدرضا شکوهی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵