داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 18099
 
رفع تحریم‌های بانکی برای واردات غذا
 
فعالان بازار غلات گفتند خرید گندم با استفاده از پول ایران در حسابهای بانکی این کشور در چند کشور که قبلا به موجب تحریم ها بلوکه شده بود، تا حدی امکان پذیر شده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۶
به گزارش رویترز خرید ۴۵۰ هزار تن گندم توسط ایران از بازار جهانی طی هفته جاری و پرداخت پول آن از محل درآمدهای نفتی بلوکه شده خود خبر داد و اعلام کرد در تحولی جدید ایران اکنون می تواند از این درآمدها برای واردات مواد غذایی استفاده کند.
فعالان بازار اعلام کردند ایران در هفته جاری نزدیک به نیم میلیون تن گندم از بازار جهانی خریداری کرده و پول این محموله را از محل درآمدهای نفتی بلوکه شده خود در حسابهای این کشور در خارج از کشور پرداخت کرده است.
بر اساس این گزارش ایران طی هفته جاری حدود ۴۵۰ هزار تن گندم برای تحویل در ماه آگوست خریداری کرده است. جدیدترین خرید گندم ایران که از روسیه و دریای بالتیک بوده، در حالی انجام گرفته است که ایران در ماه گذشته و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، در طول دو هفته ۸۰۰ هزار تن گندم خریداری کرد.
فعالان بازار غلات گفتند خرید گندم با استفاده از پول ایران در حسابهای بانکی این کشور در چند کشور که قبلا به موجب تحریم ها بلوکه شده بود، تا حدی امکان پذیر شده است.
در حالی که تحریم ها ممنوعیت صدور مواد غذایی مورد استفاده انسان و حیوان را در بر نمی گیرد، اما محدودیت های به وجود آمده در زمینه نقل و انتقال پول موجب شده است که شرکت های ایرانی نتوانند به راحتی از سیستم بانکی بین المللی برای مدیریت پرداخت هایشان بهره ببرند.اما اکنون می توان از حسابهای بانکی بلوکه شده برای پرداخت پول واردات مواد غذایی مورد استفاده برای انسان و حیوان، استفاده کرد که تغییری در زمینه تحریم های ایران محسوب می شود.یکی از تجار در این باره گفت: «این تغییر جدیدا اعمال شده و تغییر مهمی است.»
بر اساس این گزارش خریدهای گندم ایران در این هفته شامل خرید ۲۵۰ هزار تن گندم از روسیه به قیمت حدود ۲۹۵ دلار (به همراه هزینه حمل) و ۲۰۰ هزار تن گندم منطقه دریای بالتیک به قیمت تقریبی ۳۰۵ دلار در هر تن (به همراه هزینه حمل) بوده است.
پیش بینی می شود که ایران در فصل جدید که از تابستان آغاز می شود، حداقل به واردات ۳ میلیون تن گندم احتیاج داشته باشد. این در حالی است که به گفته تجار غلات، ظاهرا میزان محصول گندم ایران در سال جاری آنگونه که امید می رفت خوب نبوده است.
یک تاجر دیگر در این باره گفت: «من فکر می کنم در حقیقت ایران بین ۵ تا ۶ میلیون تن گندم وارد خواهد کرد.»
پاکستان نیز که در چند سال گذشته به صادرکننده گندم تبدیل شده بود، به دلیل کافی نبودن محصول گندم داخلی خود اقدام به واردات گندم کرده است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵