داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 44469
 
کاهش ورود آب به سدهای کشور؛چند درصد؟
 
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ورودی سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۱۶ درصد در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش یافته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۶
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ورودی سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۱۶ درصد در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش یافته است.


به‌گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد حاج‌رسولی‌ها با اشاره به پراکنش بارندگی در حوزه‌های مختلف آبریز کشور، اظهار داشت: با توجه به بارش‌های اخیر، اختلاف بارش در فلات مرکزی اندکی جبران شده است اما با این حال، حجم بارش‌ها در این حوزه ۲۷ درصد درمقایسه با درازمدت کاهش نشان می‌دهد و در حوضه‌های خزر، ارومیه و سرخس حجم بارش‌ها درمقایسه با متوسط درازمدت به‌ترتیب ۲۶، ۱۸ و ۱۶ درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در حوضه‌ خلیج فارس و دریای عمان نیز حجم بارش‌ها ۴۵ درصد درمقایسه با متوسط درازمدت کاهش یافته است و درمجموع، میزان بارش‌ها در کل کشور در قیاس با متوسط درازمدت حدود ۲۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.
حاج‌رسولی‌ها میزان بارش‌های کشور در هفته گذشته را به‌طور متوسط یک میلی‌متر عنوان کرد و افزود: به لحاظ استانی، حجم بارندگی‌ها در استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی و اردبیل که در حوضه دریاچه ارومیه قرار دارند، درمقایسه با متوسط درازمدت از شرایط بهتری برخوردار است اما بارش‌ها در استان بوشهر ۵۱ درصد، تهران ۱۸ درصد، کهگیلویه و بویراحمد ۵۳ درصد و خوزستان ۵۳ درصد کاهش یافته است که وضعیت خوزستان به‌شدت در سدهای این استان تاثیرگذار خواهد بود.
وی ادامه داد: ورودی سدهای کشور تاکنون حدود ۹ میلیارد و ۹۸۰ میلیون مترمکعب بوده که ۱۶ درصد درمقایسه با سال گذشته کاهش یافته است؛ حجم کنونی آب موجود در سدهای کشور نیز ۲۰ میلیارد و ۳۴۰ میلیون مترمکعب است.
حاج‌رسولی‌ها سپس حجم آب خروجی از سدهای کشور را از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و ادامه داد: در زمان حاضر، ورودی سدهای خوزستان حدود پنج میلیارد و ۱۴۱ میلیون مترمکعب است که درمقایسه با سال گذشته ۲۱ درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به وضعیت سد زاینده‌رود، گفت: مخزن سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲۹۰ میلیون ورودی داشته که درمقایسه با سال گذشته اندکی بهتر است.
- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۳۱۲۲۰۰۰۱۰۶۹#sthash.cEJ۵NX۴V.dpuf
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵