کد مطلب: 100620
 
قیمت نفت در گرو تحولات خاورمیانه
 
آژانس بین المللی انرژی با اشاره به رشد اخیر قیمت نفت در بازارهای جهانی اعلام کرد: افزایش تنش ها در سوریه ممکن است موجب صعود پایدار قیمت نفت نشود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۹
به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا، بنا به اعلام خبرگزاری رویترز انگلیس، نهاد بین المللی یاد شده در آخرین گزارش ماهانه خود که دیروز (25 فروردین) منتشر شد اعلام کرد: نبود اطمینان سیاسی در خاورمیانه بار دیگر شدت پیدا کرده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا این افزایش تنش منجر به تداوم صعود قیمت های نفت می شود؟
آژانس بین المللی انرژی تاکید کرد، باید این موضوع بررسی شود که آیا افزایش اخیر قیمت های نفت پایدار است؟ و اگر چنین است، پیامدهای آن برای عرضه و تقاضای نفت چیست؟
قیمت های آتی نفت خام چهارشنبه گذشته پس از تهدید سوریه توسط «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر حمله موشکی به این کشور در پاسخ به استفاده احتمالی «بشار اسد» از سلاح شیمیایی به بالاترین سطح از دسامبر 2014 (آذر 1393) رسید.
قیمت نفت برنت دریای شمال که مبنای قیمت گذاری دو سوم نفت های جهان از جمله نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است، چهارشنبه گذشته با 1.44 درصد افزایش به 73 دلار و 9 سنت در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 2 درصد افزایش به بهای 67 دار و 45 سنت معامله شد.
پس از این رکورد زنی، قیمت های نفت اندکی کاهش پیدا کرد، اما با این حال در پایان معاملات جمعه گذشته بازارها، قیمت نفت های پایه اروپا و آمریکا بیشترین افزایش هفتگی در بیش از هشت ماه گذشته را ثبت کردند.
قیمت نفت های پایه اروپا و آمریکا هفته گذشته به ترتیب 8.15 و 8.59 درصد نسبت به هفته پیش از آن افزایش پیدا کرد.
رویترز نوشت، رهبران سیاسی جهان همچنان افزایش فعالیت های نظامی در سوریه را محتمل می دانند. سوریه جزو تولیدکنندگان بزرگ نفت نیست، اما متحدانش روسیه و ایران از جمله این کشورها هستند.
به گزارش ایرنا، آمریکا به همراه متحدانش انگلیس و فرانسه، بامداد شنبه دمشق پایتخت و استان حمص سوریه را هدف حمله موشکی قرار داد؛ بنا بر اعلام وزارت دفاع سوریه، در این حمله 110 موشک به خاک این کشور شلیک شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵