کد مطلب: 41192
 
زنگنه:غرامت پاکستان را نبخشیده ایم
 
وزیر نفت با انتقاد از تاخیرهای پاکستان در قرارداد گازی با ایران از آمادگی برای آغاز صادرات گاز به این کشور خبر داد و گفت: غرامت گازی پاکستانی‌ها بخشیده نشده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۵
وزیر نفت با انتقاد از تاخیرهای پاکستان در قرارداد گازی با ایران از آمادگی برای آغاز صادرات گاز به این کشور خبر داد و گفت: غرامت گازی پاکستانی‌ها بخشیده نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، همان طور که کارشناسان پیش بینی کرده بودند با آغاز سال جدید میلادی پاکستان نه تنها آمادگی واردات گاز طبیعی از ایران را ندارد که حتی برنامه ای برای احداث شبکه و خطوط لوله به منظور واردات گاز طبیعی از ایران در آینده‌ای نزدیک را هم در دستور کار قرار نداده است.

از این رو در حالی چند هفته از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی می گذرد که تاکنون دولت پاکستان حتی یک مترمکعب از خطوط لوله واردات گاز طبیعی از ایران را احداث نکرده است و مطابق با قرارداد امضای شده گازی بین تهران و اسلام آباد از ابتدای سال جاری میلادی پاکستانی‌ها به ازای هر روز تاخیر باید سه میلیون دلار به ایران غرامت پرداخت کنند.

در این بین پاکستان مهمترین دلیل تاخیر در واردات گاز از ایران و عدم ساخت شبکه خطوط لوله گاز را تحریم‌های بین‌المللی عنوان کرده و این ادعا تاکنون مورد تائید مسئولان وزارت نفت قرار نگرفته است.

از سوی دیگر، همزمان با ادامه وضعیت بلاتکلیف دولت پاکستان در احداث خطوط لوله گاز وارداتی از ایران، برخی از کارشناسان دو کشور از احتمال تعلیق این توافق بزرگ گازی خبر می دهند که وزارت نفت این موضوع را تائید نمی کند.

بیژن زنگنه در گفتگو با مهر با اشاره به افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی در ایران و امکان تحویل گاز طبیعی به پاکستان مطابق با شرایط قراردادی بار دیگر از تاخیرهای این کشور به منظور واردات گاز طبیعی از ایران انتقاد کرد و گفت: از طرف ایران هیچ گونه مشکلی در تحویل گاز به پاکستان وجود ندارد.

وزیر نفت با اعلام اینکه هم اکنون خطوط لوله انتقال گاز طبیعی ایران (خط لوله هفتم سراسری) تا منطقه بندر چابهار و کنارک در استان سیستان و بلوچستان احداث شده است، تصریح کرد: با وجود احداث این خط لوله انتقال گاز تا نزدیک مرز پاکستان، اما این کشور همسایه فعلا شرایط و آمادگی دریافت گاز از ایران را ندارد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص بخشیده شدن غرامت گازی پاکستان از سوی ایران، بیان کرد: بند غرامت گازی در قرارداد مشترک بین ایران و پاکستان به قوت خود باقی است و بخشیده شدن غرامت گازی صحت ندارد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه هم اکنون مذاکرات بین ایران و پاکستان بر سر مسائل مختلف قرارداد ادامه دارد، تاکید کرد: با انجام مذاکرات بیشتر بین دو کشور برخی از مسائل قراردادی تعیین تکلیف خواهد شد.

زنگنه پیش از این در گفتگو با مهر درباره موضع گیری جدید پاکستانی‌ها مبنی بر گره زدن شرایط تحریم به قرارداد واردات گاز طبیعی از ایران، گفته بود: جمهوری اسلامی ایران پایبند به قرارداد صادرات گاز طبیعی خود با دولت پاکستان است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه پاکستان هم نسبت به امضای قرارداد صادرات گاز طبیعی متعهد باشد، تصریح کرد: برای ایران اظهار نظرات ملاک عمل نیست و اصول قرارداد صادرات گاز ملاک تصمیم گیری خواهد شد.

به گزارش مهر، پاکستان که در طول یک دهه گذشته تاکنون مذاکرات متعددی با مسئولان مختلف وزارت نفت ایران انجام داده بود، در نهایت خرداد ماه سال ۱۳۸۸ اولین قرارداد گازی با ایران به منظور واردات روزانه ۲۱.۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی را در تهران امضا کرد.

با گذشت بیش از چهار سال از امضای این قرارداد گازی در تهران اما تاکنون اسلام آباد اقدامی به منظور ساخت خط لوله واردات گاز از ایران انجام نداده است و با ادامه وقت کشی پاکستانی‌ها پیش بینی می‌شود از سال آینده مطابق با مفاد قرارداد، ایران ادعای دریافت جریمه گازی را در مجامع بین‌المللی مطرح کند.

همزمان با اولتیماتوم‌های جدید وزارت نفت به پاکستان، شاهد خاقان عباسی وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان هفته گذشته وارد تهران شد تا در مذاکرات با مقامات وزارت نفت وقت برای ساخت خط لوله واردات گاز بخرد.

علی ماجدی معاون سابق وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی پیشتر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تاکنون ایران برای ساخت این خط لوله حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است و برای تکمیل آن نیز باید حدود یک میلیارد دلار دیگر نیز سرمایه‌گذاری شود، گفت: اگر از همین امروز پیمانکار ساخت خط لوله صادرات گاز در خاک این کشور مشخص و ساخت آن آغاز شود ۴ سال به طول خواهد انجامید تا این خط تکمیل شود. این درحالی است که طبق قرارداد باید در یک دسامبر ۲۰۱۴ خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان تکمیل شود.

این دیپلمات وزارت نفت با تاکید بر اینکه ایران هیچ گونه کمک مالی برای ساخت خط لوله صادراتی در خاک پاکستان نمی‌تواند به این کشور بکند، تصریح کرد: با توجه به تحریم‌ها نمی توانیم بودجه خط لوله یک کشور دیگر را تامین کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵