کد مطلب: 91692
 
جزئیات از سرگیری سوآپ نفت
 
سرپرست گمرک ایران معتقد است که رفع موانع صادراتی در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک تکلیف است و عزم گمرک برای تسهیل و تسریع در ترخیص فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی جدی است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۸
سرپرست گمرک ایران معتقد است که رفع موانع صادراتی در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک تکلیف است و عزم گمرک برای تسهیل و تسریع در ترخیص فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی جدی است.


به گزارش ایسنا، این بخشی از محتوای جلسه‌ای است که فرود عسگری با هدف رفع موانع صادراتی و عملیاتی کردن دستورالعمل اصلاح و بهبود فرآیند صادرات، ترانزیت و سوآپ نفت خام، میعانات گازی، فراورده‌ها و مشتقات نفتی با مسئولان استاندارد و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشت؛ دستورالعملی که چندی پیش به امضای مسعود کرباسیان و بیژن زنگنه رسید و اکنون سرپرست گمرک ایران ماموریت دارد تا این دستورالعمل را بند به بند عملیاتی کند.

عسگری در حاشیه این جلسه به جزئیات سوآپ نفت پس از هفت سال وقفه اشاره کرد و گفت: سوآپ نفت از سرگرفته شده و پس از هفت سال وقفه در سوآپ نفت کشور، ۳۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق خط لوله ۳۲ اینچ نکا - ساری - ری سوآپ شد.

وی افزود: گمرکات شمال و جنوب کاملا در سوآپ نفت هماهنگ عمل می‌کنند و خوشبختانه با الکترونیکی شدن گمرک، تبادل اطلاعات سوآپ نفت هم به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و گمرک الکترونیک فصل جدیدی از فرآیند سوآپ نفت را فراهم کرده است.

سرپرست گمرک ایران ادامه داد: با توافق آقایان کرباسیان و زنگنه و به منظور تسهیل در سوآپ نفت، گمرک بجای اخذ ضمانت‌نامه بانکی از سوآپ نفت که به نوعی ورود موقت محسوب می‌شود، صرفا با اخذ تعهد از وزیر اجازه سوآپ نفت را می‌دهد و این اقدام شرکت‌ها را برای بهره‌گیری بیشتر از تسهیلات سوآپ نفت تشویق می‌کند.

بر اساس گزارشات رسیده از این جلسه که با هدف عملیاتی شدن دستورالعمل جدید «اصلاح و بهبود فرآیندهای صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌ها و مشتقات نفتی در امور گمرکی» برگزار شد، مسئولان گمرک، استاندارد و ستاد مرکزی قاچاق کالا و ارز در خصوص جزئیات اجرا و عملیاتی شدن آن توافق کردند.

همچنین در این جلسه، جهانبخش سنجابی، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران در رابطه با مسئولیت استاندارد در خصوص کدگذاری و نمونه‌گیری از فرآورده‌های نفتی برای اجرای مواد ۱۶ و ۲۶ دستورالعمل یاد شده مشکلاتی را مطرح کرده که سرپرست گمرک ایران در پاسخ اعلام کرده است: مرجع تعیین ماهیت فرآورده‌های نفتی استاندارد است و اگر کد استاندارد محصولات در محل تولید به دقت صادر و مراحل نمونه‌گیری و پلمب و همچنین ظروف نمونه‌گیری در چارچوب استانداردهای مشخصی انجام شود، مشکل خاصی در اجرای دستورالعمل پیش نمی‌آید، ضمن اینکه به تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی هم باید اعتماد کرد.

عسگری این راهم گفته است که خوشبختانه در تمامی گمرکاتی که اجازه انجام تشریفات صادرات فرآورده‌های نفتی را دارند، امکانات و تجهیزات خوبی مستقر شده و تبادل الکترونیکی اطلاعات میان گمرک و سازمان استاندارد هم این مسیر را هموار کرده است که به عنوان نمونه عینی در تبادل الکترونیکی اطلاعات میان سامانه ثامن و گمرک شاهد این موضوع هستیم.

بنابراین گزارش، در هفته‌های گذشته با همکاری وزیر نفت و رئیس کل وقت گمرک ایران با هدف تسهیل صادرات و استفاده بهینه از پتانسیل واحدهای تولیدی مشتقات نفتی و پتروشیمی دستورالعمل جدید بهبود فرآیندهای صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌ها و مشتقات نفتی نهایی و ابلاغ شد که براساس این دستورالعمل جدید، سوآپ نفتی از سر گرفته و خوشنامی از تشریفات گمرکی صادرات فرآورده‌های نفتی حذف شد.

درواقع ابلاغ این دستورالعمل طی روزهای اخیر به منظور از سرگیری سوآپ نفتی و تسهیل و توسعه صادرات فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین تسهیل ترانزیت سوخت، میان گمرک و وزارت نفت نهایی شد که محور اصلی آن آسان‌سازی و دربرگیری تسهیلات صادراتی برای تمام صادرکنندگان فرآورده‌ها و مشتقات نفتی است و فصل نوینی در حمایت از بخش خصوصی به شمار می‌رود و منجر به تسهیل و تسریع انجام تشریفات گمرکی مربوط به صادرکنندگان به ویژه واحدهای تولیدی صادراتی خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵