کد مطلب: 78363
 
از زمین و هوا برای اهوازی ها می بارد!
ساغر شمسی
 
در چند سال اخیر بعد از هجوم ریزگردها به هوای اهواز، اهوازی ها تازگی ها مهمان ناخوانده و سمی جدیدی دارند که این بار خاک این شهر را نشانه گرفته است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۲
در چند سال اخیر بعد از هجوم ریزگردها به هوای اهواز، اهوازی ها تازگی ها مهمان ناخوانده و سمی جدیدی دارند که این بار خاک این شهر را نشانه گرفته است. پساب های نفتی که به گزارش اداره محیط زیست استان خوزستان، حدود ۱۰ تا ۱۵ هکتار از زمین های شهر اهواز را آلوده کرده است. پساب هایی که به سادگی دست از سر خاک این منطقه برنمی دارد و برای حل این معضل باید زمان و بودجه ی زیادی صرف شود. آب های سطحی باید بار اضافه پساب ها را تحمل کنند و در نهایت پساب های حاوی مواد امولسیون شده ی (به مخلوطی از آب و یک ماده ی چرب اطلاق می شود به طوری که ذرات ماده ی چرب و روغنی شکل به حالت تعلیق در آب قرار گیرد) نفتی به خاک وارد شده و زمان بسیار زیادی در آن باقی می مانند و موجبات مرگ موجوداتی را فراهم می کند که ساکنان بافت زنده و پویای خاک هستند ( خاک بافتی جاندار است که در تامین مواد غذایی انسانها نقشی بزرگ دارد ). این نوع از آلودگی ها آبهای سطحی را نیز بسیار آلوده می کنند، در حالی که به دلیل بی آبی، کشاورزی این منطقه با مشکلات فراوانی رو به روست،‌ معضل آلودگی خاک نیز به طور کل آن را غیر قابل کشت می کند. آلودگی خاک مانند آلودگی هوا می تواند حیات انسان را در معرض خطر قرار دهد زیرا نشت یا رهاسازی فاضلاب های صنعتی و نفتی (که شامل انواع روغن ها و مواد سمی هستند) در طبیعت و زمین های زراعی بعد از ورود به آب و خاک و گیاهان، انسان را نیز آلوده می کند. گیاه پالایی برای مناطقی که به پساب ها آلوده شده اند یکی از راه حل هاست و فقط وقتی کاربرد دارد که پساب به صورت اولیه وارد خاک می شود که البته همانطور که ذکر شد زمان زیادی طلب می کند (‌مانند گیاه زینتی اقاقیا که با توجه به اینکه به طور گسترده قابلیت رشد در محدوده های جغرافیایی دارد و همینطور کاشت و نگهداری از آن نیز آسان و کم هزینه است می توان برای موارد گیاه پالایی برای آلودگی های نفتی از آن استفاده کرد. از دیگر گیاهانی که قدرت پالایش خاک را دارند می توان به آفتابگردان، ‌تنباکو، چاودار، خردل هندی و ذرت اشاره کرد.)‌
اما در نهایت همیشه پیشگیری بهتر از سایر راه حل هایی است که بعد از وقوع آلودگی مورد ارزیابی قرار می گیرند مانند بهره گیری از فناوری های تولید شده در زمینه ی تصفیه پساب های صنعتی در راستای کاهش اثرات سوء آلودگیها و حل چالش های پیش رو به عنوان یکی از پایه های حیاتی برای این صنایع که البته قبل از اینکه آلودگی وارد محیط زیست بشود می-تواند جلوی ابعاد ویرانگر آن را بگیرد .
از جمله اقداماتی که می توان برای مشکل پساب ها در نظر گرفت؛ احداث لاگون و برکه های تصفیه لجن ها و پساب های نفتی است که برای حذف مواد آلاینده بسیار ضروری و مهم هستند. بارگذاری فناوری هایی از این دست می تواند برای طبیعت اطراف یک پالایشگاه یا کارخانجات صنعتی که در مرحله ی آخر تولید،‌ پساب سمی دارند حکم یک نجات دهنده را داشته باشد .
به این منظور ابتدا باید شبکه های جمع آوری پساب ها ساخته شود تا به لاگون ها منتقل شوند. در این لاگون ها تصفیه های بیولوژیکی (‌تصفیه توسط موجودات زنده) به وسیله میکروارگانیسم ها (‌موجودات زنده کوچک مانند باکتری ها) انجام می شود و ماحصلِ تبدیل مواد آلی محلول، عناصر ساده تری نظیر آب و دی اکسید کربن است که با طبیعت سازگارند .
در این تصفیه شرایط طوری مهیا می شود که میکروارگانیسم ها به خوبی رشد و تغذیه کنند،‌ با تغذیه از مواد موجود در فاضلاب و تجزیه، این مواد می توانند تبدیل به عناصری شوند که از حالت سمی و خطرناک برای محیط زیست بیرون آمده باشند. در نهایت همه ی پساب ها پس از تصفیه باید به استانداردهای بی ضرر برسند و به آب های سطحی برگردند. در این تاسیسات راندمان تصفیه بالا است و از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی کاملا به صرفه هستند. غلظت آلاینده ها به طور مرتب کنترل می شوند تا پس از تصفیه و ورود به طبیعت برای آن مضر نباشند.
در گذشته های بسیار دور حول رود پرآب کارون حیات و تجمع انسانها صورت گرفت و به دلیل حاصلخیز بودن این جلگه کشاورزی در آن تبدیل به یکی از مشاغل مهم و قدیمی این منطقه شد (یک سوم آبهای سطح الرضی کشور در رودخانه ها خوزستان جریان دارد). خاکِ جلگه ای استان خوزستان که زیر کشت انواع محصولات کشاورزی است و یکی از صادرات غیر نفتی استان اهواز؛‌ محصولات این کشاورزی هاست که با تلاش های مردم خونگرم و نجیب این استان علیرغم مشکلات موجود، هر ساله روانه ی بازار می شود. در صورتی که خاک این منطقه با آلودگی های وسیع غیر قابل استفاده بشود آنچه که بسیار به چشم می آید بیکاری، ‌مهاجرت و فقر مردم در این استان است .
محیط زیستِ جلگه ی خوزستان به دلیل نفت خیز بودن در معرض خطر انواع آلودگی هاست و منبع بزرگ درآمد صادرات نفتی برای کشور به حساب می آید و با این وجود نیاز به توجه ویژه ای از سمت دولتمردان و همچنین سازمان محیط زیست دارد .
حل مشکلات در پایه، ‌مانند تعویض لوله های نفتی که نشت می کنند از لحاظ اقتصادی به صرفه تر هستند اما گذشته از مشکل نشت لوله های انتقال دهنده ی نفت،‌ اگر مشکل به دلیل سهل انگاری و نادیده گرفتن قوانین محیط زیست توسط صنایع و کارخانجات نفتی باشد که نمی خواهند هزینه های تصفیه و دفع صحیح پساب ها و پسماندها را انجام دهند در آن صورت محیط زیست و دولت باید به حق خواهی مردم و ساکنان آن منطقه با این صنایع برخورد کنند. زیرا در عمل کسانی که هزینه های گزافِ سهل انگاری های زیست محیطی را با جان و مال و اشتغالشان پس می دهند مردم هستند. در راستای حفاظت از خاک با ارزش این منطقه،‌ صنایع باید ملزم به اجرای قوانین محیط زیست شوند تا در عین بهره برداری از صنایع نفت و گاز برای توسعه ی پایدار همه جانبه آن نیز تلاش شود .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵