کد مطلب: 80793
 
تحولات بازار نفت
از رشد تقاضا در سال 2017 تا افزایش قیمت نفت
 
قیمت نفت که دیروز دو درصد کاهش یافته بود، امروز تحت تأثیر خبر اجرای موفقیت‌آمیز توافق نفتی توسط اعضای اوپک افزایش یافته و نفت خام برنت مجدداً وارد کانال ۵۶ دلاری شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۵
قیمت نفت که دیروز دو درصد کاهش یافته بود، امروز تحت تأثیر خبر اجرای موفقیت‌آمیز توافق نفتی توسط اعضای اوپک افزایش یافته و نفت خام برنت مجدداً وارد کانال ۵۶ دلاری شده است.
به گزارش نکونیوز، افزایش تولید نفت و افزایش تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا باعث شد تا دیروز در اولین روز کاری هفته قیمت هر دو شاخص عمده نفت خام حدود دو درصد افزایش یابد. با این حال امروز قیمت‌ها دوباره سیر صعودی پیدا کرده‌اند.
در دو ماه گذشته دو پدیده متفاوت در بازار نفت در حال رخ دادن است که یکی در جهت افزایش قیمت‌ها و دیگری در جهت کاهش آن‌ها اقدام می‌کند.
اولین پدیده توافق نفتی بین اوپک و غیراوپک است که در آن تعداد زیادی از تولیدکنندگان مهم نفت در دنیا توافق کردند تا تولید نفت خود را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. اجرای این توافق باعث شده تا قیمت نفت افزایش یابد.
با این حال، افزایش تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا باعث مهار افزایش قیمت نفت شده است.
دیروز اوپک اعلام کرد که کشورهای عضو این سازمان تولید نفت خود را ۸۹۰ هزار بشکه در روز کاهش داده‌اند. در واقع، پایبندی اوپکی‌ها به توافق نفتی ۹۲ درصد است که در تاریخ معامله‌های نفتی این سازمان بی‌سابقه است.
در همین حال، آژانس بین‌المللی انرژی نیز پیش‌بینی خود در مورد رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ را افزایش داده است. این امر بدان معناست که کاهش تولید نفت اوپک با افزایش تقاضا برای نفت همزمان شده و این امر می‌تواند باعض شود تا مشکل مازاد عرضه موجود در بازارها زودتر حل شود.
آژانس بین‌المللی انرژی گفته است که رشد اقتصادی در چین و هند باعث خواهد شد تا تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷، افزایش بیشتری داشته باشد. آژانس رشد تقاضا را ۱.۶ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده است.
در حال حاضر نفت خام برنت در ۵۶ دلار و ۱۴ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس نیز ۵۳ دلار و ۳۶ سنت به ازای هر بشکه است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵