کد مطلب: 88713
 
قرارداد با توتال به نفع ملت ایران است
 
مدیرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی وزارت نفت امضای قرارداد با شرکت توتال فرانسه را کاری بسیار مهم و به نفع ملت ایران دانست.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۳
مدیرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی وزارت نفت امضای قرارداد با شرکت توتال فرانسه را کاری بسیار مهم و به نفع ملت ایران دانست.

«علی احمد یارمحمدی» روز سه شنبه در حاشیه نشست خبری نخستین کنگره ملی فرماندهی اطفا حریق به خبرنگار علمی ایرنا گفت: ما به سرمایه گذاری در حوزه نفتی نیاز داریم و شرکت توتال قصد سرمایه گذاری در کشورمان دارد.
وی با بیان اینکه زحمت و تلاش زیادی برای عقد این قرارداد صورت گرفت ، تاکید کرد: امضای این قرارداد با دلسوزی تمام انجام شده و به نفع ملت ایران است.
مدیرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی وزارت نفت به طرح سه فوریتی مجلس برای بررسی قرارداد شرکت نفتی توتال در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: هرچند وظیفه مجلس بررسی و نظارت بر اینگونه قراردادهاست ، اما باید ببینید چه کسانی آن را مطرح کرده اند.
یاراحمدی یکی از رهکارهای رفع بیکاری در کشور را استفاده از سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد و گفت: باید برای جذب سرمایه گذاری از شرکت های خارجی در قالب قرارداد استفاده کنیم.
وی به افزایش صادرات نفت کشور اشاره کرد و گفت: در شروع دولت یازدهم حدود 800 هزار بشکه نفت صادر می کردیم که الان تقریبا به حدود 2 میلیون و 200 هزار بشکه در روز رسیده است.
یاراحمدی افزود: قبل از دولت یازدهم برای آمدن کشتی ها بسیار مشکل داشتیم که بعد از برجام این تحریم ها بتدریج برداشته و الان در حال صادرات نفت خام به کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن، چین و حدود 2 یا 3 کشور اروپایی هستیم.
مدیرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی وزارت نفت تاکید کرد، در حال حاضر وضع صادرات خیلی بهتر شده و برجام بسیار کمک کرده است تا بتوانیم افزایش صادرات نفت داشته باشیم.
به گزارش ایرنا، نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم در دوازدهم تیرماه جاری بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضا شد.
امضای این قرارداد با طرح ابهامات و ایراداتی توسط برخی منتقدان همراه بود که از جمله آنها، می توان به ادعای آنها مبنی بر لزوم انتشار متن قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی، اشاره کرد.
پیش از این بیژن زنگنه وزیر نفت در واکنش به این انتقادات گفته بود: هیات هفت نفره ای که تشکیل شده این قرارداد را تایید کرده است، این هیات مشتمل بر چهار وزیر پیشین و کارشناسان و نمایندگان ریاست جمهوری، شورای عالی امنیت ملی و حسابرسی ، این قرارداد را منطبق با قوانین و مقررات دانسته است.
وزیر نفت تاکید کرده بود: خواسته و فرمایشات رهبر معظم انقلاب نیز در روند تدوین و تصویب چارچوب مدل جدید قراردادهای جدید نفتی رعایت شده است.
ارزش قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.
این قرارداد، نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قرادادهای نفتی است که پس از لغو تحریم ها امضا شد.
بر اساس این قرارداد، یک کنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شده است که شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشکیل می دهند.
سهم توتال به عنوان رهبر این کنسرسیوم در این قرارداد 50.1 درصد است. شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران نیز به ترتیب 30 و 19.9 درصد سهم دارند.
این طرح با هدف تولید حداکثری و پایدار روزانه 2 میلیارد فوت مکعب (برابر با حدود 56 میلیون مترمکعب) گاز غنی ترش از منابع بخش فراساحل فاز 11 میدان گازی مشترک پارس جنوبی و انتقال آن به خشکی اجرا می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵