کد مطلب: 88533
 
مشروح جلسه دوم دادگاه همدستان بابک زنجانی
از تأیید زنجانی توسط مسولان سابق تا پول نفت در جیب داماد اردوغان
 
در جلسه دوم دادگاه متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی، مهدی شمس این اتهام را که بابک زنجانی را به وزارت نفت جهت دریافت نفت خام و دور زدن تحریم‌ها معرفی کرده است رد کرد و مدعی شد که وزیر اطلاعات و همچنین سازمان‌های نظارتی و بازرسی مربوطه و به همراه چند وزیر بابک زنجانی را تایید کرده بودند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۵
دومین جلسه از محاکمه مجدد مهدی شمس و حمید فلاح هروی، متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد بزرگ نفتی، امروز برگزار شد. حکم اعدام متهم ردیف اول این پرونده یعنی بابک زنجانی در دیوان عالی کشور تأیید و حکم اعدام این دو متهم نقض شد تا دادگاه این دو متهم مجدداً برگزار شود.
به گزارش نکونیوز، در جلسه دوم دادگاه متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی، مهدی شمس این اتهام را که بابک زنجانی را به وزارت نفت جهت دریافت نفت خام و دور زدن تحریم‌ها معرفی کرده است رد کرد و مدعی شد که وزیر اطلاعات و همچنین سازمان‌های نظارتی و بازرسی مربوطه و به همراه چند وزیر بابک زنجانی را تایید کرده بودند.
نماینده شرکت نفت در جلسه دادگاه گفت که پول نفت واگذار شده به باند بابک زنجانی به جای این که به خزانه برگردد صرف خرید کارخانه آلومینیوم به نام یک زن و صرف خرید شرکت حمل و نقل برای داماد آقای اردوغان شد. بدین ترتیب در دومین جلسه محاکمه مجدد متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد بزرگ نفتیف جزئیاتی جدیدی از این فساد که در دوره تحریم‌ها به وقوع پیوست، مطرح شد.
رسیدگی به این پرونده که پیشتر و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به عهده قاضی ابوالقاسم صلواتی بود، اکنون پس از نقض حکم اعدام صادره در دیوان عالی، به قاضی مقیسه رسیده است.
متهم ردیف دوم و سوم پرونده فساد بزرگ نفتی که از دی ماه سال گذشته علاوه بر بازجویی‌های قضایی، در اختیار وزارت اطلاعات نیز قرار داشتند، صبح امروز در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای رسیدگی به اتهاماتشان حضور یافتند.
در جلسه روز گذشته محاکمه همدستان بابک زنجانی، کیفرخواست مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی توسط نماینده دادستان قرائت شد و این متهم دفاعیاتی را به دادگاه ارائه داد که با توجه به ناقص ماندن این دفاعیات، ادامه آن به جلسه امروز دادگاه موکول شده بود. شرح کامل جلسه امروز در ادامه از نظر شما می‌گذرد.

اتهام فساد فی الارض، کلاهبرداری و پولشویی در پرونده مهدی شمس
قاضی مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب صبح امروز در ابتدای جلسه رسیدگی به اتهامات مهدی شمس گفت: امروز جلسه دوم رسیدگی به اتهامات این فرد برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: براساس آن چیزی که از سوی نماینده دادستان و از متن کیفرخواست قرائت شد اتهامات مهدی شمس عبارتند از افساد فی الارض از طریق مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور با علم به موثر بودن اقدامات در ضربه به نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

واگذاری نفت به بابک زنجانی با امضای ۳ وزیر
قاضی مقیسه افزود: آقای شمس باید امروز در دادگاه پاسخ دهد که چگونه توانسته برای بابک زنجانی یک اعتبار صوری ایجاد کند که ۳ وزیر نامه‌ای امضا کنند تا براساس آن این همه نفت به زنجانی داده شود.
وی گفت: شمس باید پاسخ دهد که چرا از یک فرد دلار فروش که هیچ اعتبار و سابقه‌ای نداشته است یک فرد دارای وجاهت ساخته‌اند که بتواند این میزان از سرمایه‌های این کشور را در اختیار بگیرند.
قاضی مقیسه با اشاره به اتهامات مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی گفت: مشارکت در کلاه‌برداری از شرکت «اچ.کی» به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از طریق اسناد مجعول، حساب‌ها، فیش‌های بانکی و اسناد اعتباری مجعول و همچنین مشارکت در پولشویی از طریق تملک و انتقال عواید آن به نفع اهداف خود تنها بخشی از اتهامات متهم ردیف دوم است.
رئیس دادگاه خطاب به مهدی شمس سؤال کرد: چه‌طور یک ارز فروش را در شبکه خود قرار دادید و چرا این مبالغ کلان را در اختیار گرفتید؟ و سؤال مهمتر چطور بابک زنجانی را با وزرا و بانک مرکزی آشنا کردید؟

شمس: دفاعیات دیروز من به حاشیه رفت!
مهدی شمس در ادامه و در دفاعیات خود گفت: متأسفانه روز گذشته دفاعیه بنده به حاشیه رفت. اما امروز بنا دارم که در دفاعیه خود از اظهارات کسانی که خودشان متهم هستند، استفاده نکنم.
وی افزود: کارشناسان پرونده شاهد هستند که با تلفن و وسایلی که در اختیارم است اقداماتی انجام داده‌اند که نتیجه بخش بوده است.
متهم ردیف دوم خطاب به قاضی پرونده اظهار کرد: روز گذشته شما گفتید سه سال پیش اگر پول شرکت «فال» را برگردانید با دادستانی صحبت می‌کنیم اما نه تنها من رها نشدم بلکه دو سال و نیم انفرادی بودم و حتی نمی‌توانستم با فرزندانم که برخی کلمات فارسی را نمی‌دانند انگلیسی صحبت کنم.

شمس: دادستانی به من امان داد
مهدی شمس با بیان اینکه چند سال گذشته داوطلبانه برای حل مشکلات نفتی به ایران آمده است گفت: حتی در آن دوران تلفنی با یکی از مسئولان نفتی صحبت کردم و صدای دادستان را شنیدم که به من امان داد. اما اکنون گویا باید در وطن خود بمیرم.
قاضی خطاب به متهم ردیف دوم اظهار داشت: هرگز امان نامه‌ای نبوده و آیا شما تحت فشارید که این گونه می‌گویید. آقای شمس شما نباید خود را یک آدم عادی جلوه دهید. شخص شما بابک زنجانی را به وزرا معرفی کرد شما از متهمان واقعی این پرونده هستید و باید بگویم که جایگاهی که شما دارید من در خانه ندارم.
شمس در ادامه تأکید کرد: من دو سال و نیم در زندان انفرادی بودم و در شرایط خوبی نبودم.
متهم ردیف دوم خطاب به دادگاه تصریح کرد: متأسفانه عوامل عافیت‌طلب در مورد این پرونده خودشان را مخفی کرده‌اند و یک گوشه نشسته‌اند و تماشا می‌کنند.
معرفی بابک زنجانی به وزرا توسط متهم ردیف دوم
قاضی مقیسه خطاب به متهم ردیف دوم پرونده گفت: شخص شما، بابک زنجانی را به وزرا معرفی کردید.
وی افزود: جای تاسف است که فروش نفت را در اختیار یک دوتابعیتی قرار دادند که هر وقت بخواهد از کشور فرار کند.
وی با رد هرگونه امان نامه از سوی دادستانی به متهمان نفتی گفت: مگر شما تحت فشارید که می گویید امان نامه گرفته اید؟ جایگاهی که اکنون شما دارید من در خانه خودم ندارم.

قاضی مقیسه: ذهنیت غلطی درباره پرونده ندارم
قاضی مقیسه خطاب به دادگاه و متهم ردیف دوم پرونده نفتی گفت: تنها کسی که ذهنیت غلطی از پرونده ندارد من هستم، چرا که از همان ابتدای بازداشت در جریان پرونده بوده‌ام و در آن دوران بازداشت موقت نیز با شخص شما و آقای فلاح دیدارهای داشته‌ام.
وی افزود: در حال حاضر به بهترین شکل ممکن از شما دارند پذیرایی می‌کنند و باید بگویم من نه با نماینده دادستان اخوت دارم و نه با شما آشنایی قبلی دارم.
قاضی مقیسه خطاب به متهم نفتی که مدعی بود عوامل اصلی این پرونده رها شده‌اند و برخی عافیت‌طلب در کناری نشسته‌اند، از متهم نفتی خواست توضیحات لازم را در این خصوص ارائه دهد.

قاضی مقیسه: دیوان عالی متهم ردیف دوم را تبرئه نکرده است
رئیس دادگاه افزود: متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی که شما آقای شمس هستید، دستگاه قضایی را متهم کردید، اما این در حالی است که دادنامه دیوان‌عالی، شما را تبرئه نکرده است. به همین دلیل است که امروز دوباره در حال محاکمه شما هستیم.
وی خطاب به مهدی شمس گفت: اگر افراد اصلی را می‌شناسید نام ببرید، چراکه ما هم دنبال این مسئله هستیم.

شمس: دوتابعیتی هستم اما به کشور پشت نکردم
متهم ردیف دوم پرونده نفتی در رابطه با دو تابعیتی بودن خود توضیح داد: بنده با اجازه مقامات، و زیر نظر مسئولان تابعیت خود را گرفتم و بیش از ۳۰ سال در خارج از کشور به همراه خانواده زندگی کردم، اما هیچ وقت به کشورم پشت نکردم.
شمس با بیان اینکه هم اکنون در خارج از کشور تحت تعقیب قرار گرفته، گفت: به خاطر مسائل مطرح شده در ایران در خارج از کشور نیز تحت تعقیب قرار گرفته‌ام و این طور چوب دو سر طلا شده‌ام.
وی با بیان اینکه اوضاع و مسائل مرتبط با تحمل کیفر و حبس‌اش در ۶ ماه گذشته بهتر شده؛ اظهار کرد: البته منکر زحمات دادستانی در این رابطه نیستم اما در این دو سال و نیم اخیر شرایط مناسبی نداشتم.
قاضی مقیسه در ادامه و در واکنش به سخنان مهدی شمس تأکید کرد: آقای شمس بهتر است امروز به جای تبلیغ علیه نظام از خود دفاع کنید. خانواده شما در خارج از ایران بودند و می‌توانستند برای ملاقات بیایند. سؤال اینجاست که کسی که متهم است به جای زندان باید کجا برود؟
متهم ردیف دوم در واکنش به این سخنان قاضی اظهار کرد: کجای قانون می‌گویند دو سال و نیم انفرادی باشد. آقای پسندیده بازپرس پرونده به من گفتند که اجازه حضور وکیل را نمی‌دهند.
قاضی مقیسه خطاب به متهم نفتی تأکید کرد: این موضوع مربوط به اوایل تحقیق بوده که اسرار نظام در آن مطرح می‌شد، درست است که دادگاه علنی است اما نباید هر حرف خاصی را بزنید.
اظهارات شمس علیه بابک زنجانی: کیفرخواست من گزینشی است
متهم ردیف دوم فساد نفتی با تأکید بر اینکه اگر بابک زنجانی دروغ می‌گوید پس در همه جای کیفرخواست باید دروغگو باشد اظهار کرد: بارها در کیفرخواست، زنجانی فردی کذاب معرفی شده اما نوبت به کیفرخواست من که رسید فردی صادق شد و اکنون براساس اظهارات او مرا متهم می‌کنید.
مهدی شمس با گزینشی خواندن کیفرخواست صادره خطاب به دادگاه مدعی شد: باید از قرائت کیفرخواست گزینشی جلوگیری شود. اکنون افراد عافیت‌طلب در یک جا نشسته‌اند و من زندانی شده‌ام و عوامل اصلی رها شده‌اند.
قاضی مقیسه در واکنش به این سخنان شمس اظهار کرد: چطور می‌گویید عوامل اصلی را رها کرده‌اید، با این لحن شما دستگاه قضا را متهم کردید.
شمس در واکنش به سخنان قاضی خاطرنشان کرد: من کسی را متهم نکردم اما طبق گزارشات ناجا و پلیس بین‌الملل این سخنان را می‌گویم.
قاضی مقیسه در واکنش به این سخنان متهم خطاب به وی گفت: آقای شمس اگر امروز در این دادگاه کسی را متهم کنید شخص خود شما باید پاسخگوی این اتهامات باشد.

پاسخ نماینده دادستان به ابهام‌آفرینی متهم نفتی
نجفی نماینده دادستان تهران نیز در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی، گفت: متأسفانه این جلسه به جای اینکه به دفاع از اتهامات بگذرد، به مسائل حاشیه‌ای کشیده شده و در طول این چند سال اخیر هیچ نتیجه‌ای از استرداد اموال متهمان حاصل نشده است.
نماینده دادستان تهران از ارسال هزاران نامه به مقامات از سوی متهمان نفتی خبر داد و گفت: در این چند سال بیش از هزاران صفحه مکاتبه به مقامات خارج از قوه قضائیه و همچنین خود دستگاه قضا از سوی متهمان نفتی ارسال شده است و جای تعجب است اینکه آقایان می‌گویند تحت فشار بوده‌اند.
وی اظهار داشت: این متهمان روزانه ۱۰۰ صفحه لایحه و استدلال می‌نوشتند، چطور است که امروز می‌گویند تحت فشار بوده‌اند؟
نجفی خطاب به متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی گفت: آقای شمس گناه شما مشخص است و گناه آقای زنجانی نیز به جای خود، آشکار است.
نجفی با قرائت ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی گفت: طبق این قانون هر کسی در عملیات اجرایی مجرمانه مشارکت کند و جرم انجام شده مستند به رفتار همه آنها باشد، آن عمل، عمل مجرمانه و مشارکت در آن نیز جرم است.
نماینده دادستان تهران با کذب خواندن برخی سخنان امروز متهم نفتی گفت: تمامی اقرارهای آقای شمس در پرونده ایشان ثبت شده است و این طور نیست که تنها به یک بخش از اظهارات بابک زنجانی اکتفا شده و کیفرخواست صادر شده باشد.
وی با بیان اینکه باند بابک زنجانی و شخص ایشان در گذشته با قرارگاه خاتم الانبیاء هم همکاری می‌کرده، گفت: در دوره‌ای بابک زنجانی با قرارگاه خاتم همکاری کرده و البته پورسانت خود را نیز گرفته است.

حضور یکساله بابک زنجانی در وزارتخانه ها و کمیسیون اصل ۹۰
نجفی افزود: در رسیدگی به این پرونده ۲۷۷ نفر به غیر از شخص بازپرس و برای افزایش دقت کار تحت بازجویی قرار گرفتند، اینکه می‌گویند نقشی نداشته‌اند درست نیست، چرا که در حکم دیوان عالی به نقش آنها اشاره شده است.
نماینده دادستان تهران با بیان اینکه جرم بابک زنجانی و همکارانش از نوع جرایم یقه‌سفید بوده است، گفت: زنجانی تا یک سال در وزارتخانه‌ها و کمیسیون اصل نود حضور می‌یافته و طوری وانمود می‌کرده که در خارج از کشور پول داشته است، بنابراین اغفال مسئولان زمینه‌ای داشته است.
مهدی شمس در ادامه دفاعیات خود در واکنش به سخنان قاضی مقیسه مبنی بر اینکه شما بابک زنجانی را به (الف. و. د) یکی از مسئولان نفتی و همچنین (ن. م) مدیرعامل صندوق بازنشستگی نفت معرفی کردید، شما چه مراوداتی با این شخص داشتید، گفت: این گفته‌های شما بنا بر متن کیفرخواست است و به هیچ وجه اظهارات من نیست.
رئیس دادگاه در واکنش به این سخنان گفت: شما شخصی بودید که توانایی‌های کاذب بابک زنجانی را نزد مسئولان نفتی بزرگ جلوه دادید، اولین کار نفتی بابک زنجانی پس از معرفی کاذب شما به آقایان انجام شد.
قاضی مقیسه افزود: سه میلیون بشکه قرارداد با صندوق بازنشستگی منعقد کردید و اولین محموله نفتی فروخته شده توسط بابک زنجانی از طریق شما بوده است.
متهم ردیف دوم پرونده نفتی پاسخ داد: معرفی به این نحوی که شما می‌گویید درست نیست و شما اصلاً نمی‌گذارید من حرف بزنم من اقرارهای منصوب به خودم را قبول ندارم.
وی عنوان کرد: خود این آقایانی که الان کنار کشیدن می‌دانند که چه دوران بد تحریمی را پشت سر می‌گذاشتیم حتی آقای (ی) گفته بود که شما (بابک زنجانی) کار جهادی می‌کنید و نباید پشت بابک زنجانی را خالی کنید.
شمس افزود: حتی بانک (FIB) را چهار وزیر و رئیس بانک مرکزی تأیید کردند و بنده خودم از قربانی‌های اسناد اعتباری گشایش شده مجهول هستم.

من حافظ بیت‌المال نبودم؛ مسئولان باید حافظ می‌بودند
متهم ردیف دوم پرونده نفتی با بیان اینکه یک کارگزار بوده است، گفت: من حافظ بیت المال نبودم چراکه در بخش خصوصی کار می‌کردم و به عنوان کارگزار زیرمجموعه کارفرما بودم.

پول نفت به جای واریز به خزانه به جیب یک زن رفت
مهدوی نماینده شرکت نفت نسبت به دفاعیات متهم اعتراض داشت و گفت: ما به عنوان دلباخته با شما بحث داریم که مشارکت اقتصادی مورد بحث ما نیست، بلکه اینجا دادگاه کیفری است و باید به اتهامات شما رسیدگی شود. اینکه شما شریک بوده‌اید و واسطه بوده‌اید برای ما مهم است. شما در اظهارات خود گفته‌اید که من پول را به دستور بابک زنجانی هزینه کرده‌ام و این نشان می‌دهد که شما شریک جرم هستید.
مهدوی گفت: ما با شما ساعت‌ها جلسه گذاشتیم که موضوع روشن شود چون طرف اصلی شرکت فال شما بوده‌اید. متأسفانه به جای اینکه پول نفت به خزانه واریز شود صرف خرید کارخانه آلومینیوم به نام یک زن شده است که حتی جواب ما را نمی‌دهد. پول نفت که قرار بود به خزانه واریز شود صرف خرید شرکت حمل و نقل برای داماد آقای اردوغان شد.حتی تمام کسانی که با شما شراکت داشتند با تبانی سهام ۵۱ درصد شرکت هواپیمایی را فروختند و به نحوی سر شما کلاه گذاشتند. متاسفانه نه آقای زنجانی و نه آقای شمس در ارائه مدارک و ادله به ما کمک نکردند.
وی ادامه داد: ما به عنوان شرکت نفت به شما نفت دادیم که آن را بفروشید و پول آن را به برگردانید، شما نه تنها این کار را نکردید حتی از برخی افراد شنیده‌ایم که به شرکای خارجی شما گفته‌اید که با نمایندگان ایرانی همکاری نکنند. لذا ما معتقدیم این فرد در ارتکاب جرم با زنجانی هم دست بوده‌ است.
شمس در پاسخ به اظهارات نماینده شرکت نفت گفت: آقای مهدوی بنده برای شما به عنوان یک شخصیت عالم و آگاه احترام قائل هستم چون می‌دانم کاملا به قوانین اشراف دارید. شما در خارج از کشور یک شرکت بین المللی دارید که مهدوی در پاسخ داشتن هر گونه شرکت را تکذیب کرد.

تازه فهمیدم زنجانی چند شناسنامه دارد/ وزیر اطلاعات زنجانی را تایید کرد
مهدی شمس افزود: عقبه یک فرد را بر اساس اعتبار نظام به وی باید سنجید، حتی باید بگویم که وزیر اطلاعات بابک زنجانی را تأیید کرده بود، متأسفانه در کیفر خواست آمده بابک زنجانی چند شناسنامه دارد.
وی گفت: چهار وزیر، سایر مقامات بازرسی و وزارت اطلاعات بابک زنجانی را تأیید کرده بودند و وی را محل نفوذ می‌دانستند.
متهم ردیف دوم این پرونده با بیان اینکه به زنجانی کمک کردند، گفت: من بازهم می‌گویم که قرارداد من با بابک زنجانی یک قرارداد کارگزاری بوده است.
وی در ادامه و با تشکر از زحمات دادستانی دراین پرونده گفت ایشان با قلمشان برای من حکم نوشتند اما از ایشان و با توجه به شرایط خوب دفاع می‌کنم، من در زندان فلسفه و منطق یاد گرفتم.
شمس در ادامه تصریح کرد: در آن دوران تحریم از من خواسته شد برای کمک به رفع تحریم‌های نفتی و بهبود اوضاع کمک کنم.


برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵