کد مطلب: 77823
 
از نفت تا سیاست خارجی
نوع نگاه وزیر خارجه دولت ترامپ به ایران
 
رکس تیلرسون «مرد نفتیِ» اکسان موبیل که پس از تأیید کنگره آمریکا، حساس‌ترین پست در کابینه ترامپ را به خود اختصاص خواهد داد، چه دیدگاهی نسبت به ایران دارد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۰
رکس تیلرسون «مرد نفتیِ» اکسان موبیل که پس از تأیید کنگره آمریکا، حساس‌ترین پست در کابینه ترامپ را به خود اختصاص خواهد داد، چه دیدگاهی نسبت به ایران دارد؟
به گزارش نکونیوز، رکس تیلرسون گوی سبقت را از چهره‌هایی به شدت ضدایرانی نظیر میت رامنی، جان بولتن و باب کورکر ربود و به عنوان گزینه ترامپ برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا معرفی شد.
تیلرسون به اندازه جان بولتن ایدئولوژیک نیست. وی مدت‌ها مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی دنیا بوده است و ارتباطات وسیعی برقرار کرده است که واضحاً برخلاف خط‌مشی‌های سیاست خارجی آمریکا بوده‌اند.
تیلرسون قراردادی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار با شرکت روسنفت امضاء کرده که به دلیل تحریم‌های آمریکا بر علیه روسیه فعلاً در تعلیق به سر می‌برد. وی نشان «دوستی روسیه» را از دستان ولادیمیر پوتین دریافت کرده است. تیلرسون بر خلاف قوانین بین‌المللی، برخلاف قانون اساسی عراق و با وجود اعتراض بغداد، اقدام به واردات نفت از اقلیم کردستان عراق کرد.
تیلرسون رسماً با نظام تحریم‌های بین‌المللی مخالفت کرده است. وی در ماه می ۲۰۱۴ در جلسه سهامداران اکسان موبیل گفت: ما از تحریم‌ها حمایت نمی‌کنیم، چرا که آن‌ها را موثر نمی‌دانیم.
لغو تحریم‌های روسیه می‌تواند به شرکت اکسان موبیل میلیاردها دلار سود برساند. اما نظر تیلرسون راجع به ایران چیست؟
تیلرسون در ماه مارس امسال در مصاحبه سی‌ان‌بی‌ُسی واضحاً گفت که از نظر وی بازار ایران می‌تواند، بازار جذابی برای اکسان موبیل باشد. وی گفت: «شرکت‌های آمریکایی مثل ما هنوز قادر نیستند با ایران تجارت کنند. بسیاری از رقبای اروپایی ما فعالانه در ایران کار می‌کنند. من نمی‌دانم که آیا این لزوماً به ضرر ما هست یا خیر. تاریخ ایران، از نظر سرمایه‌گذاری خارجی در گذشته، [پیچیده بوده] و شرایط آنها همیشه چالش‌برانگیز و دشوار بوده است. به همین دلیل ما هیچوقت سرمایه‌گذاری بزرگی در ایران نداشتیم. و من نمی دانم آیا امروز ایرانی‌ها تفاوتی کرده‌اند یا نه. ما باید منتظر بمانیم... اما من مدتها پیش این را یاد گرفته ام که بعضی اوقات اولین بودن، الزاما بهترین حالت نیست. باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا راهی برای شرکت‌های آمریکایی باز می‌شود یا نه. ما مطمئنا آن را بررسی خواهیم کرد چون ایران کشوری با منابع عظیم است».
این اظهارات نشان می‌دهد که تیلرسون گرچه ممکن است به دلیل برخی شروط قراردادی، رغبت زیادی به تجارت با ایران نداشته باشد، اما طرفدار «سخت‌گیری» بیش از حد و استفاده ایدئولوژیک از ابزار تحریم نیز نیست.
تیلرسون همچون خود ترامپ جزئی از تشکیلات فوقانی دو حزب اصلی آمریکا نبوده است. حتی سیاست‌های تیلرسون در قبال ایران و نگاه وی به ایران ممکن است با خود ترامپ نیز تفاوت‌هایی داشته باشد. اگر ترامپ همچون وعده‌های انتخاباتی‌اش، نخواهد رویکرد تهاجمی را در کل خاور میانه دنبال کند، سرسختی و مخالفت وی با ایران «دستاوردی» برای وی نخواهد داشت و تنها اتلاف منابع خواهد بود. تیلرسون در چنین حالتی ممکن است حتی باعث و بانی حضور شرکت نفتی آمریکا در بازار ایران نیز شود.
اگر ترامپ بخواهد در مورد نحوه برخورد با ایران، اتحادی قوی‌تر با اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ایجاد کند و فشار بر ایران را افزایش دهد، در این صورت تیلرسون نیز مجبور است با رئیس جمهور خود همراهی کند. اما در چنین سناریویی تیلرسون و ترامپ همزمان خود را در مقابل اروپا، روسیه و چین خواهند دید و چنین رویکردی نیز ممکن است دستاوردی نصیب دولت بعدی امریکا نکند.
در کل باید دید که ترامپ کدام رویکرد کلان را در سیاست خارجی خود دنبال می‌کند. به هر صورت، یک «غریبه»، نسبت به رأس هرم قدرتِ دوحزبی در آمریکا، در کاخ سفید نشسته است و سیاست‌های آمریکا در این دوره ممکن است تفاوت‌های برجسته‌تری با دوره‌های پیشین داشته باشد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵