داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 64917
 
مردم از پوپولیست‌ها عبور کرده‌اند
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۵۸
(مردم از پوپولیست‌ها عبور کرده‌اند)عنوان سرمقاله امروز روزنامه ابتکار به قلم(جلال خوشچهره)است که در آن می خوانید:
گمانه‌زنی‌های بخش وسیعی از رسانه‌های کشور درباره بازگشت رئیس دولت‌های نهم و دهم به صحنه رقابت‌های انتخاباتی، بیش از آنکه اقدامی مطالعه شده در خدمت به آگاهی رسانی عمومی باشد، اقدامی در راستای جنجال آفرینی بر سر هیچ است. این رفتار دو سر دارد؛ بخشی از رسانه‌ها که بی‌توجه به ارتقای شعور سیاسی اجتماعی مردم و عبور آنان از دوران پوپولیسم، چنان بر توزیع اخبار مربوط به تحرک تازه رئیس دولت گذشته می‌پردازند که گویی درک افکار عمومی و به ویژه طبقات اجتماعی همچنان در سطح تجربه سال 1384 متوقف است.
این گروه از رسانه‌ها فراموش کرده‌اند که مردم اعم از شهری و روستایی در دو انتخابات سال‌های 92 و 93 به رغم همه جنجال آفرینی‌های پوپولیست‌ها، رویکردی خردمندانه را در پای صندوق‌های رای به نمایش گذاشتند. مروری بر اظهارات صاحب‌نظران سیاسی و آکادمیک نشان می‌دهد که حتی ایشان نیز از چگونگی کیفیت و کمیت مشارکت مردم در انتخابات یاد شده دچار شوک شدند. دلیل این امر آیا جز این است که برخلاف رویه معمول جوامع مختلف، مردم ایران به دلیل تجربه‌های گرانبارشان گاه جلوتر از نخبگان خود، مصالح جامعه را می‌شناسند؟ آیا جز این است که در انتخابات سال‌های یاد شده، مردم هنر انتخاب سیاسی خود را به رغم همه غوغاگری‌های تبلیغاتی به عمل آوردند؟ آنان انتخابی کردند از سر درک نیازهای جامعه‌ای که می‌خواهد روی زمین و بر اساس واقعیات جاری گام بردارد.
رسانه‌هایی که این روزها با نگرانی و پر طمطراق، رفتار رئیس دولت‌های نهم و دهم را رصد می‌کنند، فراموش کرده‌اند که در عصر ارتباطات یک اتفاق مبارک رخ داده و آن احیای حافظه تاریخی مردمی است که اتفاقا حضور مستقیم در تاریخ معاصر خود داشته‌اند. این مردم اوج رفتارهای پوپولیستی را با همه هزینه‌های مخربش برای کیان جامعه ایرانی با پوست و گوشت خود، حتی در سر سفره‌هایشان درک کرده‌اند. از همین‌رو _به ویژه در انتخابات هفتم اسفند _ رویکردی غافلگیرانه را پیش چشم ناظران بروز دادند.
لازم است رسانه‌ها با مطالعه عمیق‌تر در جامعه ایران امروز در صدد نهادینه کردن بصیرتی باشند که خوشبختانه هرروز بر دامنه آن در همه طبقات اجتماعی گسترده می‌شود. در این کار پرداختن به آثار پوپولیسم و هزینه‌ای که همه ایرانیان مجبور به پرداخت آن هستند، بیش از بازتاب اخبار جنجال آفرینان اهمیت دارد. اگر قرار بر بازتاب اخبار تحرکات انتخاباتی و حتی تبلیغاتی جریان‌های وابسته به دوران سپری شده در سپهر سیاسی کشور است، تحلیل چرایی این حضور باید باشد. ایجاد تردید در اذهان برای احتمالاتی که وقوع آنها دور دست است، همسویی با جریان‌هایی خواهد بود که نتایج انتخابات سال‌های 92 و 94 را خلاف منافع خود تفسیر می‌کنند.
اما سر دیگر جنجال‌های رسانه‌ای درباره سوژه خبری این روزها مربوط به جریان شکست خورده‌ای است که می‌خواهد نگاه‌ها را به صحنه تغییر دهد. این جریان می‌کوشد جامعه را دچار فراموشی تاریخ معاصر کند و هم فرصتی باشد برای دو انتخابات میان دوره‌ای مجلس دهم در اردیبهشت آینده و دوره دوازدهم ریاست جمهوری سال 96. مهمترین ابزار این طیف، ایجاد تردید و ناامیدی در میان مردمی است که با درک مطالبات واقعی برای تغییرات لازم‌، پای صندوق‌های رای رفتند.
در حالیکه فرصت اندکی تا انتخابات دور دوم مجلس دهم برای تعیین تکلیف 60 کرسی باقی مانده است، پرداختن به سوژه‌های انحرافی خبط نابخشودنی برای رسانه‌هایی است که از سر سهل کانون توجهات را تغییر می‌دهند. پوپولیست‌ها نیز منافع خود را می‌جویند. کافی است نزدیک به درک مردم عمل کرد تا به درستی دریافت؛ ایرانیان از فریبکاری پوپولیسم عبور کرده‌اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵