کد مطلب: 12257
 
تفاهم نامه همکاری ساخت پالایشگاه نفتی میان ایران و پاکستان امضا می شود
 
نکونیوز:ایران و پاکستان خود را برای امضای تفاهم نامه همکاری (MoU) ساخت بزرگترین پالایشگاه نفتی پاکستان به ارزش ۴ میلیارد دلار در روز یازدهم ماه مارس آماده می کنند . این پروژه ای است که نه تنها نیاز پاکستان به فراورده های پالایشی را برطرف می سازد بلکه راه را برای دستیابی چین به ذخایر نفتی جدید باز می کند .
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۱۸
به گزارش نکونیوز به نقل از " اکسپرس تریبون " ایران قرار است این تاسیسات نفتی شامل پالایشگاه نفت را در بندر گوادر احداث کند .
 بر اساس طرح اولیه تهران قرار است همچنین یک خط لوله نفتی از خاک خود به بندر گوادر احداث کند و بدین ترتیب نفت مورد نیاز این پالایشگاه برای فراوری را تامین کند .
طبق گفته برخی مقامات در گفت و گو با اکسپرس تریبون ،چنانچه ایران و پاکستان در تکمیل این پالایشگاه نفتی و خط لوله موفق شوند این امکان نیز وجود دارد که چین در طرح پروژه خود برای تاسیس یک پالایشگاه نفتی در بندر گوادر و ایجاد خط لوله از گوادر به غرب چین تجدید نظر کند .
طبق گفته این مقامات ،در دوران حکومت قبلی ،چین برای ملحق شدن به قرارداد احداث خط لوله گازی ایران و پاکستان(IP) ابراز تمایل کرده بود اما به دنبال تحویل اپراتوری بندر گوادر به سازمان نظارتی بندر سنگاپور ،چین از پیگیری این طرح اجتناب کرده بود . اما اکنون که اپراتوری این بندر را چینی ها به دست گرفته اند این احتمال وجود دارد که چین در هر دو پروژه نفتی و گازی مذکور شریک شود .
طبق گفته منابع آگاه پالایشگاه نفتی که توسط ایران احداث خواهد شد گزینه جایگزین پالایشگاه خلیفه خواهد بود .پالایشگاه خلیفه قرار بود تحت همکاری با شرکت سرمایه گذاری بین المللی نفتی امارات متحده عربی (IPIC) ساخته شود .
گزارش ها حاکی است ایران و اسلام آباد قرار است در روز یازدهم مارس پروژه خط لوله گازی ایران و پاکستان را اجرایی کنند . در این روز همچنین قرار است تفاهم نامه همکاری تاسیس این پالایشگاه نفتی نیز امضا شود .
رستم قاسمی وزیر نفت ایران در سفری که روز بیستم ماه فوریه به پاکستان داشت با ساخت بزرگترین پالایشگاه نفتی پاکستان در بندر گوادر با ظرفیت پالایشی ۴۰۰ هزار بشکه در روز موافقت کرده است . این پالایشگاه قرار است با همکاری شرکت ملی نفت پاکستان (PSO) ساخته شود و راجا پرویز اشرف نخست وزیر پاکستان نیز با انعقاد تفاهم نامه همکاری موافقت کرده است .
بر پایه این گزارش طرح پالایشگاه ساحلی چین بخشی از برنامه این کشور برای سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد دلاری این کشور در پروژه های چندگانه در پاکستان بوده است . این پالایشگاه قرار است ظرفیت پالایش روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت داشته باشد .
پاکستان و چین همچنین مطالعات امکان سنجی احداث خط لوله ای از بندر گوادر به غرب چین برای انتقال نفت از خلیج فارس را نیز انجام داده بودند اما انصراف چین از احداث پالایشگاه موجب شد که پروژه ساخت این خط لوله نیز فعلا معلق بماند . چین وابستگی زیادی به نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد و در حال حاضر ناچار است نفت خریداری شده خود از این کشور ها را از تنگه مالاکا عبور دهد و وارد خاک خود کند .
نفت نخست به بندر شرقی شانگهای رسیده و از آنجا هزاران مایل دیگر ترانزیت می شود تا به غرب چین برسد . اما این در شرایطی است که بندر گوادر می تواند مسیر میانبر بسیار ارزان تر و ایمن تری برای انتقال نفت به مناطق غربی چین باشد .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵