۲
 
کد مطلب: 51317
 
گزارش نکونیوز از پیامدهای سفر فابیوس به ایران برای بخش انرژی
سفری غیر اقتصادی که نفتی شد
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۴
وزیر امور خارجه فرانسه گفته بود سفرش به تهران سفری سیاسی است، نه اقتصادی و قرار است هیات اقتصادی این کشور ماه آینده به ایران سفرکند. اما سفر غیر اقتصادی فابیوس عملا رنگ نفت به خود گرفت تا جنبه اقتصادی آن هم پررنگ شود.
به گزارش نکونیوز، ترک فاز ۱۱ پارس حنوبی توسط شرکت فرانسوی توتال همواره یکی از انتقادها نسبت به این کشور در ایران بوده است. هرچند شاید انتظار اینکه کشوری خارجی در شرایط تحریم ایران، حاضر شود جریمه های مالی سنگین نادیده گرفتن تحریم های بین المللی را نادیده بگیرد و با ایران همکاری کند انتظار بزرگ و نابجایی باشد. بویژه با توجه به اینکه توتال یک بار با نادیده گرفتن تحریم آمریکا بر ضد ایران، در پروژه مهمی در ایران مشارکت کرده است. کنگره آمریکا اگوست سال ١٩٩٦ قانون تحریم اقتصادی ایران و لیبی (ایلسا) را تصویب کرد که با امضای بیل کلینتون به یک قانون لازم‌الاجرا تبدیل شد؛ بر اساس قانون ایلسا شرکتهای آمریکایی و شعبه‌های آنها حق سرمایه‌گذاری بیشتر از ٢٠‌ میلیون دلار در سال را در بخشهای نفت و گاز ایران نداشتند؛ اما شرکت توتال از آن تبعیت نکرد و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های توتال فرانسه، گاز پروم روسیه و پتروناس مالزی در مه سال ١٩٩٨ قرارداد توسعه فازهای دو و سه میدان گازی پارس جنوبی ایران را اخذ کردند.
فابیوس، وزیر خارجه پرحاشیه مذاکرات هسته ای، در تهران شباهتی به چهره شناخته شده خود نداشت و نه تنها پیام فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه از دکتر حسن روحانی رییس جمهور ایران را برای سفر به پاریس تقدیم
کنگره آمریکا اگوست سال ١٩٩٦ قانون تحریم اقتصادی ایران و لیبی (ایلسا) را تصویب کرد که با امضای بیل کلینتون به یک قانون لازم‌الاجرا تبدیل شد؛ بر اساس قانون ایلسا شرکتهای آمریکایی و شعبه‌های آنها حق سرمایه‌گذاری بیشتر از ٢٠‌ میلیون دلار در سال را در بخشهای نفت و گاز ایران نداشتند؛ اما شرکت توتال از آن تبعیت نکرد و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های توتال فرانسه، گاز پروم روسیه و پتروناس مالزی در مه سال ١٩٩٨ قرارداد توسعه فازهای دو و سه میدان گازی پارس جنوبی ایران را اخذ کردند
او کرد، بلکه آمادگی کشورش را برای توسعه همه جانبه همکاری ها با ایران نیر اعلام کرد. عصر امروز – چهارشنبه – مهمترین بخش اقتصادی سفر سیاسی فابیوس، در دیدار با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران رقم خورد؛ جایی که اگرچه دیدار در پشت درهای بسته انجام شد اما پس از دیدار، سخنان دو طرف از ایجاد فضای مفاهمه و همکاری بین دو کشور در حوزه انرژی حکایت داشت.
وزیر خارجه فرانسه پس از دیدار با زنگنه گفت: مذاکرات امروز با ایران در زمینه نفت و انرژی بسیار مثبت بوده است و امیدواریم نتایج آن نیز رضایت بخش باشد. زنگنه هم در جمع خبرنگاران با اشاره به این که ایران روابط طولانی و مستحکمی با شرکت‌های فرانسوی دارد، افزود: توتال بیش از ٢٠ سال در توسعه پروژه های نفتی ایران حضور داشته است و با توجه به ابراز تمایل فرانسوی‌ها قرار است باب جدیدی برای توسعه فعالیت این شرکت در توسعه میدانهای نفتی گشوده شود. او از تمایل فرانسه برای مشارکت در بخش پتروشیمی هم خبر داد.
تلاش فرانسه این است که از فرصت تازه ای که پس از لغو تحریم ها در ایران حاصل شده، به نحو مطلوبی بهره ببرد. فرانسه که زمانی با حدود ٦ میلیارد یورو، به طور متوسط رتبه چهارم را در مبادلات تجاری با ایران داشت، هم اکنون با کمتر از ٥٠٠ میلیون یورو بازار ایران را به رقبای خود واگذار کرده است. حالا قرار است حدود ١٠٠ شرکت فرانسوی، نمایندگان خود را در قالب هیئتی تجاری در ماه سپتامبر به ایران اعزام کنند.
بد نیست بدانید که ذخایر نفت خام طبیعی فرانسه در سال ٢٠١٤ حدود ٩٠ میلیون بشکه تخمین زده شده است و این کشور روزانه ١٦ هزار بشکه نفت تولید می کند. با توجه به ذخایر اندک نفتی فرانسه و مصرف بالای آن، واردات نفت خام این کشور به بیش از ١,٧ میلیون بشکه در روز بالغ می شود. مصرف محصولات پالایش این کشور نزدیک به ١.٨ میلیون بشکه در روز است. ذخایر گاز طبیعی فرانسه نیز در سال ٢٠١٤ حدود ٩,٧ میلیارد مترمکعب اعلام شده است. تولید گازطبیعی این کشور چیزی بالغ بر ٣٤٠ میلیون مترمکعب در سال است که با توجه به مصرف بالای داخلی در فرانسه که بالغ بر ٤٣ میلیارد مترمکعب است مابقی تقاضای داخلی با حجمی بالغ بر ٣٩ میلیارد مترمکعب در سال از طریق واردات تامین می شود. در سال ٢٠١٣ فرانسه دارای ١٥,٣ هزار کیلومتر خط لوله انتقال گاز، حدود ٢.٩ هزار کیلومتر خط لوله انتقال نفت و حدود ٥.١ هزار کیلومتر خط لوله انتقال محصولات پالایشی بوده است.
اما انچه در شرایط کنونی برای ایران حایز اهمیت است بهره گیری از فرصت حضور توتال در ایران، هم از لحاظ تامین سرمایه موردنیاز برای پروژه های نفت و گاز بویژه در میادین مشترک، و هم از لحاظ انتقال فناوری و مشارکت شرکتهای داخلی با توتال با هدف ارتقا سطح توان شرکتهای داخلی است.
توتال، مهمترین شرکت نفتی فرانسه که در ده سال گذشته به دلیل تحریمها، حضورش در ایران در فروش روغن موتور خلاصه شده، ر سال ۱۹۲۴ توسط ارنست مرسی‌یر تاسیس شد. این شرکت، یکی از شش کمپانی بزرگ نفتی جهان است، که تحت عنوان "سوپرمیجر"، طبقه‌بندی می‌شوند. شرکت توتال درحال‌حاضر چهارمین شرکت نفتی و هشتمین شرکت بزرگ جهان می‌باشد، که در ۳۰ کشور، دارای شعبه بوده و بیش از ۹۵٫۰۰۰ کارمند، از مجموع ۱۳۰ کشور، در آن اشتغال دارند. کمپانی توتال در تمامی حوزه‌های صنایع نفت و گاز، فعالیت می‌نماید. این شرکت فرانسوی، در زمینه اکتشاف و تولید نفت خام و گاز طبیعی و نیز تولید برق، احداث خطوط لوله، پالایش و بازاریابی نفت خام و گاز طبیعی فعالیت می‌کند. توتال همچنین طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی را، در کارخانجات خود، در مقیاس عمده تولید و به سراسر جهان، عرضه می‌نماید. دفتر مرکزی شرکت توتال، در غرب پاریس و در برج تور توتال قرار دارد. سهام این شرکت، در بازار بورس نیویورک و همچنین بورس یورونکست، مبادله می‌شود.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۴-۰۵-۰۷ ۲۱:۳۲:۲۵
باید از این فرانسویها یاد بگیریم دفاع از منافع ملی رو. تو مذاکرات به اون شکل سختگیری کردن، اما بعد از توافق قبل از بقیه اومدن دنبال بازار ایران
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۷ ۲۲:۲۶:۵۶
فرانسویها زمانی که ایران تحریم شد بیشتر از همه کشورها با امریکا همراهی کردن. دولت باید با احتیاط برخورد کنه با شرکتهای فرانسوی
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵