کد مطلب: 104077
 
پالایشگاه ستاره و جلوگیری از خروج ارز
 
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از زمان راه اندازی فاز نخست آن در اردیبهشت پارسال تا امروز از خروج پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ارز جلوگیری کرده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۱
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از زمان راه اندازی فاز نخست آن در اردیبهشت پارسال تا امروز از خروج پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ارز جلوگیری کرده است.
به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت نفت، پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا در ایران است که با ظرفیت ۳۶۰ میلیون لیتر در آستانه افتتاح فاز دوم قرار دارد.
قرار است فاز دوم با حضور رییس‌جمهوری به طور رسمی افتتاح شود.
این پالایشگاه اکنون روزانه حدود ۱۵ میلیون دلار بابت تولید سه فرآورده بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع آن در داخل، ارز ذخیره می کند.
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در این باره گفت: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ و ۶ میلیون لیتر فرآورده میان تقطیر تحویل می‌دهد که اگر ارزش هر لیتر را ۵۰ سنت در نظر بگیریم، مجموع آن برابر با ۱۵ میلیون دلار در روز می‌شود.
علیرضا صادق‌آبادی افزود: این پالایشگاه از زمان افتتاح فاز نخست آن تاکنون سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر بنزین،‌ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر نفت‌گاز، ۵۰۰ میلیون لیتر گاز مایع و ۹ میلیارد لیتر سایر فرآورده را تولید کرده است.
به گفته وی، مجموع این تولیدات، حدود پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ارزش دارد که به همین میزان، از خروج ارز جلوگیری شده است.
معاون وزیر نفت تصریح کرد: تولید ۲۴ میلیون لیتر بنزین و ۶ میلیون لیتر نفت‌گاز باکیفیت و همچنین جلوگیری از خروج ارز، مهم‌ترین تاثیر مثبت و مستقیم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس برای مردم و کشور بوده است.
صادق‌آبادی تضمین تولید حداکثری از میدان گازی پارس‌جنوبی را مهم‌ترین تاثیر غیرمستقیم این پروژه توصیف و اضافه کرد: این موضوع به معنای بهره‌گیری از گاز طبیعی به جای سوخت مایع، تولید خوراک اتان برای پتروشیمی به لحاظ اقتصادی و تولید آلاینده‌های کمتر به دلیل تولید سوخت پاک گاز طبیعی در حوزه زیست محیطی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵