کد مطلب: 46827
 
شايعه اي كه تقويت شد:
آيا چيني ها اطلاعات ميدان يادآوران را به عراق داده اند؟
 
سخنان امروز مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در نشست خبري، شايعه درز اطلاعات ميدان نفتي يادآوران توسط چيني ها به عراق را تقويت كرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۲
سخنان امروز مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در نشست خبري، شايعه درز اطلاعات ميدان نفتي يادآوران توسط چيني ها به عراق را تقويت كرد.
به گزارش نكونيوز، عبدالرضا حاجی حسین نژاد مديرعامل متن امروز در يك نشست خبري، در پاسخ به پرسشي در مورد ارائه اطلاعات ميدان نفتي يادآوران به عراقي ها، اين خبر را رد يا تاييد نكرد و صرفا به گفتن اين جمله بسنده كرد كه "اگر چنین کاری صورت گرفته باشد بسیار غیراخلاقی است." اين سخنان، شايعات گذشته را مبني بر ارائه اطلاعات اين ميدان مشترك به همسايه غربي ايران توسط چيني ها تقويت مي كند.
ميدان نفتي يادآوران در استان خوزستان در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اهواز و شمال خرمشهر، واقع شده است. ابعاد میدان ۱۵ در ۴۵ کیلومتر است. حجم نفت درجای این میدان نفتی ۱۷ میلیارد بشکه برآورد می‌شود. میدان یادآوران در مجاورت میدان سنباد که یکی از میدان‌های نفتی عراق است قرار دارد. از این میدان دو نوع نفت سنگین و نفت سبک به ترتیب از دو لایه سروک و فهلیان تولید می‌شود. ایران و عراق در طول مرز مشترک خود دارای ۵ مخزن نفتی مشترک عمده هستند. این میادین عبارتند از میدان نفت شهر (در مجاورت میدان نفت خانه)، میدان دهلران (در مجاورت میدان ابوغریب)، میدان پایدار غرب (در مجاورت میدان فکه)، میدان آزادگان (در مجاورت میدان مجنون) و میدان یادآوران (در مجاورت میدان سنباد). در طول مرز مشترک ایران و عراق در مجموع ۲۳ مخزن هیدروکربنی وجود دارد که اکثر این منابع دست‌نخورده باقی مانده است. ميدان يادآوران از اين جهت براي ايران حايز اهميت است كه طرف عراقي با سرعت در حال توسعه بخش غربي اين ميدان با كمك شركتهاي بزرگ و چندمليتي است تا برداشت از آن را آغاز كند و ايران براي جلوگيري از عقب افتادگي لازم است تلاش بيشتري انجام دهد. تعلل شركت چيني موجب تغيير پيمانكار اين پروژه شد و از همان زمان شايعه دادن اطلاعات اين ميدان مشترك به عراقي ها مطرح شده بود. اين شايعه از آن جهت قوت گرفت كه طرف عراقي هنوز برداشت نفت از اين ميدان را آغاز نكرده است. هم اكنون ميزان توليد ميدان يادآوران ۵۰ هزار بشكه در روز است كه در نيمه دوم سال به ۸۵ هزار بشكه مي رسد و در آينده اي نزديك ظرفيت توليد اين ميدان به ۱۳۵ هزار بشكه در روز مي رسد.
هرچند پرسش درباره درز كردن اطلاعات ميدان يادآوران به عراقي ها توسط چيني ها بي پاسخ مانده، اما پاسخ مديرعامل متن در نشست خبري امروز اين شايعه را تقويت كرد؛ هرچند اگر ايران برنامه افزايش ظرفيت توليد نفت از اين ميدان مشترك را با همين روند ادامه دهد، عراق نمي تواند در برداشت از اين ميدان مشترك به ايران برسد و حتي اگر اطلاعاتي هم به طرف مقابل داده شده باشد، چندان كارساز نخواهد بود؛ مگر آنكه عراق برنامه افزايش توليد از اين ميدان را با كمك شركتهاي غربي، با سرعت بيشتري پيش ببرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵