کد مطلب: 92484
 
پاسخ وزارت نفت به خبرگزاری تسنیم
 
اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پاسخ به گزارش خبرگزاری تسنیم با عنوان «تحقق خودکفایی بنزین؛ اسمی در دولت یازدهم، واقعی پایان سال ۹۷» توضیحاتی ارائه داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۱
اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پاسخ به گزارش خبرگزاری تسنیم با عنوان «تحقق خودکفایی بنزین؛ اسمی در دولت یازدهم، واقعی پایان سال ۹۷» توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، خبرگزاری تسنیم روز شنبه (۱۹ شهریورماه) با انتشار گزارشی با عنوان «تحقق خودکفایی بنزین؛ اسمی در دولت یازدهم، واقعی پایان سال ۹۷» در حالی مدعی اسمی بودن خودکفایی بنزین در دولت یازدهم شد که از اساس وزارت نفت هیچگاه مدعی خودکفایی در تولید بنزین در دولت یازدهم نبود و این کلیدواژه از سوی رسانه‌هایی مانند خبرگزاری تسنیم در سطح افکار عمومی منتشر می‌شد.

از جمله روز شنبه، دوم اردیبهشت ماه امسال خبرگزاری تسنیم در جریان بازدید سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از روند اجرایی ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بندرعباس، خبری با عنوان «جشن خودکفایی بنزین در چند روز آینده رقم می‌خورد» منتشر کرد و ۲ روز بعد (دوشنبه، چهارم اردیبهشت ماه) روزنامه کیهان تیتر نخست خود را به گزارشی با عنوان «سپاه در تولید بنزین ایران را خودکفا کرد» اختصاص داد و حتی خبرگزاری فارس هم روز سوم اردیبهشت‌ماه خبری را با عنوان «جشن خودکفایی بنزین در کشور/ افزایش ۱۲ میلیون لیتری تولید بنزین کشور در فاز اول افتتاح ستاره خلیج فارس» منتشر کرد.

اینها در حالی بود که در همه این مدت هیچگاه وزیر نفت سخنی از خودکفایی در تولید بنزین به میان نیاورد زیرا برخلاف سایرین، تمایلی برای برگزاری «شو» نداشته و حتی در مراسم رسمی در حضور رئیس جمهوری نیز بر عبارت آغاز تولید مستمر بنزین از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تاکید کرد، موضوعی که از آن زمان تاکنون نیز به صورت مستمر انجام شده است.

تا پیش از آغاز تولید مستمر بنزین از فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس که روز دهم اردیبهشت ماه امسال با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، در بندرعباس به بهره‎‌برداری رسید، رسانه‎های یادشده خود در اعلام کلید واژه‎هایی مانند «خودکفایی در تولید بنزین» یا «جشن خودکفایی» از یکدیگر سبقت می‌گرفتند و در عین حال از هیچ تلاشی برای نادیده گرفتن نقش دولت یازدهم در باز کردن کلاف‎های سردرگم این پروژه و راه‌اندازی آن دریغ نمی‌کردند.

از جمله بار دیگر یعنی در سیزدهم اردیبهشت‌ماه امسال خبرگزاری تسنیم در گزارشی با عنوان «عملکرد ستودنی قرارگاه خاتم در خودکفایی تولید بنزین» یکسره این افتخار را به نام قرارگاه و دولت نهم و دهم ثبت کرد و البته در گزارش خود تصریح کرد که افتتاح فاز ۲ و ۳ این پالایشگاه در دولت دوازدهم یعنی تا اوایل سال ۱۴۰۰ تکمیل خواهد شد، حال چگونه است که خبرگزاری تسنیم اکنون از اعلام خبر تکمیل فازهای ۲ و ۳ این پروژه تا پایان سال ۹۷ متعجب شده است، ظاهرا این هم از شگفتی‌های گذر زمان و طنز تلخی است که برخی برای هجمه به دولت حاضرند حتی خودشان را نیز تکذیب کنند.

خبرگزاری تسنیم در گزارش خود جدولی از تاریخ‌هایی که مسئولان وزارت نفت در دولت یازدهم برای افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس اعلام کرده بودند مرتب و تلاش کرده تا نشان دهد چهار نوبت این وعده‌ها به تاخیر افتاده است.

آیا خبرگزاری تسنیم معتقد است عامل تاخیر در افتتاح پروژه ستاره خلیج‌فارس شخص وزیر نفت است یا عملکرد پیمانکاران پروژه و اغتشاش مدیریتی و مشکلات مالی، بانکی و تحریم و غیره که میراث دولت نهم و دهم برای دولت یازدهم بود؟

اتفاقا خوب است و توصیه می‌کنیم خبرگزاری تسنیم که خود را رسانه‌ای آزاداندیش می‌داند میزگردهایی با حضور کارشناسان بی‌طرف و استادان مدیریت پروژه برگزار کند تا مشخص شود چگونه یک پروژه که قرار بود ظرف ۴ سال ساخته شود و به بهره‌برداری برسد پس از ۸ سال به یک پروژه بی‌فرجام (END LESS) تبدیل شده بود و چگونه دولت یازدهم توانست این پروژه ملی را در حالی که بخش اعظم منابع مالی‌اش نیز هزینه شده بود از بن بست خارج کند و به سرانجام برساند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵