کد مطلب: 79164
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
هفته متناقض نفت
بیشترین کاهش قیمت نفت از ماه نوامبر تاکنون
 
قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت حدود ۳ درصد کاهش یافت و در واقع این بدترین هفته‌ بازار نفت از توافق اوپک در اواخر ماه نوامبر ۲۰۱۶ تاکنون بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۸
قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت حدود ۳ درصد کاهش یافت و در واقع این بدترین هفته‌ بازار نفت از توافق اوپک در اواخر ماه نوامبر ۲۰۱۶ تاکنون بود.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته خبرهای متناقضی از بازار نفت به گوش رسید و اگر چه برخی از کشورها خواستند به فعالان بازار اطمینان دهند که با اجرایی شدن توافق اوپک، بازار نفت به ثبات می‌رسد، اما با این حال قیمت‌ها با افت سه درصدی در طول هفته مواجه شدند.
عربستان سعودی در هفته گذشته اعلام کرد که تولید نفت خود را بیش از میزان توافق شده کاهش داده و آن را به زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز رسانده است. از فوریه ۲۰۱۵ تاکنون تولید نفت عربستان همواره بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز بوده است و بنابراین میزان کاهش تولید نفت توسط سعودی‌ها قابل توجه است.
علاوه بر این، انتظار می‌رود که در ماه آینده عربستان سعودی تولید نفت خود را تا میزان بیشتری نیز کاهش داده است.
دو هفته از اجرای توافق نفتی توسط اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها می‌گذرد و اگرچه برخی از کشورها کاهش تولید نفت خود را اعلام کرده‌اند اما هنوز نشانه‌هایی از کاهش صادرات نفت توسط کشورها دیده نمی‌شود. برخی از فعالان بازار نفت می‌گویند برای پی بردن به این که نکته آیا کشورها، توافق نفتی را رعایت می‌کنند یا خیر، باید منتظر ماند تا آمار ماهیانه تولید نفت کشورهای عضو اوپک و غیراوپک منتشر شود.
در طرف عرضه، خبرهای متناقض دیگری نیز در هفته گذشته به گوش رسید. هفته گذشته اعلام شد که تولید نفت آمریکا افزایش یافته و به ۸.۹۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. این بیشترین میزان تولید نفت آمریکا از آوریل سال ۲۰۱۶ تاکنون است. این خبر، خبر بدی برای بازار نفت است و نشان می‌دهد که احتمالاً با اجرایی شدن توافق اوپک، فضای بیشتری برای نفت شیل آمریکا در بازار باز شود.
با این حال، در هفته گذشته تعداد دکل‌های حفاری نفتی فعال در آمریکا، ۷ عدد کاهش یافت. در حال حاضر ۵۲۲ دکل نفتی فعال در آمریکا وجود دارد. فعالیت‌های حفاری در آمریکا در هفت ماه گذشته افزایش نسبی یافته و در واقع این دومین هفته در ۷ ماه گذشته بود که تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا کاهش می‌یافت.
در هفته گذشته تولید نفت لیبی نیز ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۷۵۰ هزار بشکه در روز رسید.
در هفته گذشته، در طرف تقاضا نیز خبرهای بسیار مهمی به گوش رسید. واردات نفت چین در سال گذشته بیشترین رشد را در شش سال گذشته تجربه کرد. قیمت پایین نفت باعث شده است تا چینی‌ها از فرصت استفاده کرده و ذخایر نفت خود را پُر کنند. پالایشگاه‌های کوچک در چین نیز از فرصت کاهش قیمت نفت به خوبی استفاده کرده و تولید خود را افزایش داده‌اند.
با این حال صادرات چین بیشترین کاهش را از سال ۲۰۰۹ تاکنون تجربه کرده و این خبر ممکن است هشداری برای بازار نفت باشد. در واقع، ممکن است به دلیل کاهش فعالیت‌های اقتصادی در چین، ورادات نفت خام توسط این کشور نتواند همچنان با قوت بسیار زیاد ادامه داشته باشد.
نفت خام برنت هفته گذشته کار خود را با قیمت ۵۵ دلار و ۴۵ سنت برای هر بشکه (برای تحویل در ماه مارس) خاتمه داد. در هفته گذشته، هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز برای تحویل در ماه فوریه در قیمت ۵۲ دلار و ۳۷ بسته شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵