کد مطلب: 106741
 
ضدونقیض گویی ژاپنی ها درباره خرید نفت از ایران
 
درحالی که یک مقام ارشد دولت ژاپن گفته این کشور همچنان خود را متعهد به پیگیری موضوع معافیت از تحریم های نفتی ایران می داند، پایگاه خبری آسین ریویو گزارش داد شرکت های نفتی ژاپن خرید نفت از ایران را به دلیل تحریم های جدید دولت آمریکا متوقف خواهند کرد تا همچنان ضدونقیض گویی ژاپنی ها درباره خرید نفت از ایران ادامه داشته باشد.
تاریخ انتشار : جمعه ۹ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۰
درحالی که یک مقام ارشد دولت ژاپن گفته این کشور همچنان خود را متعهد به پیگیری موضوع معافیت از تحریم های نفتی ایران می داند، پایگاه خبری آسین ریویو گزارش داد شرکت های نفتی ژاپن خرید نفت از ایران را به دلیل تحریم های جدید دولت آمریکا متوقف خواهند کرد تا همچنان ضدونقیض گویی ژاپنی ها درباره خرید نفت از ایران ادامه داشته باشد.
به گزارش نکونیوز، ژاپنی ها که در دوره قبلی تحریمها نیز خرید نفت از ایران را متوقف کرده و به حضور خود در پروژه هایی در ایران همچون میدان آزادگان پایان داده بودند، این بار نیز اگرچه به دنبال یافتن راههایی برای معافیت از تحریم نفتی ایران هستند اما به دنبال راههای جایگزین هم می گردند. دولت ژاپن تلاش کرده تا شرکت های این کشور از تحریم های نفتی دولت آمریکا علیه ایران معاف شوند، اما در این زمینه موفق نبوده است. از ابتدای ماه اکتبر، شرکت نفت و انرژی جی ایکس تی جی نیپون، شوا شل سکیو و فوجی اویل، به جای خرید نفت از ایران، مقادیر بیشتری نفت از عربستان و سایر کشورها خواهند خرید.
در جریان مذاکرات ماه اوت در آمریکا، مذاکره کنندگان ژاپنی استدلال کردند که مشارکت در رژیم تحریم ها برای توکیو نگرانی های امنیتی به دنبال دارد، اما نتوانستند طرف آمریکایی را قانع کنند. در حالی که شرکت های ژاپنی تنها تا اوایل سپتامبر فرصت دارند منابع جایگزینی برای تامین نفت بیابند، دولت ژاپن قصد دارد تا اوایل هفته آینده به شرکت های نفتی این کشور اطلاع دهد که هیچ معافیتی از تحریم های ایران در کار نیست.
اما همه شرکت های ژاپنی از این تصمیم متاثر نمی شوند. شرکت ایدمیتسو کوسان قرار است در اواخر ماه اوت به قرارداد بلندمدت خود با ایران خاتمه دهد. شرکت کازمو انرژی هم که تنها از قراردادهای کوتاه مدت چند ماهه استفاده می کند نیز بر اساس میزان پیشرفت دولت ژاپن در مذاکرات در مورد ادامه خرید نفت از ایران بعد از ماه اکتبر تصمیم گیری خواهد کرد. واشنگتن در ماه ژوئن از ژاپن خواست تا خرید نفت از ایران را تا ۴ نوامبر متوقف کند.
موسسات مالی ژاپنی نظیرام یو اف جی بانک در آن زمان به دولت ژاپن هشدار دادند که اگر معافیتی در نظر گرفته نشود، این بانک ناگزیر به توقف کامل تراکنش های مرتبط با ایران خواهد شد، و بدین ترتیب عملا ادامه خرید نفت ایران توسط شرکت های ژاپنی غیرممکن خواهد شد.
در همین حال یک مقام ارشد دولت ژاپن گفت، این کشور همچنان خود را متعهد به پیگیری موضوع معافیت از تحریم های نفتی ایران می داند، زیرا خرید نفت از ایران برای امنیت انرژی ژاپن و شرکت های ژاپنی اهمیت دارد.
ریو مینامی، مدیر کل نفت، گاز و منابع معدنی وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن گفت: «موضع ژاپن حتی پس از دور دوم مذاکرات (با دولت آمریکا) همچنان پابرجاست... اصل اساسی ما دنبال کردن موضوع معافیت از تحریم های آمریکاست.» وی در پاسخ به این سوال که آیا ژاپن به دنبال کاهش خرید نفت از ایران به منظور گرفتن معافیت از آمریکاست، اظهار نظری نکرد.
ژاپن و آمریکا دور دوم مذاکرات در مورد تحریم های نفتی ایران را طی روزهای اول و دوم اوت برگزار کردند و طرفین توافق کردند که به مذاکرات ادامه دهند. مینامی افزود: «در دور دوم مذاکرات ژاپن به وضوح موضع خود مبنی بر ادامه واردات نفت از ایران را به آمریکا توضیح داد تا تفاهمی در این زمینه به دست آید.» مینامی همچنین گفت: «ما باید مذاکرات بیشتری با دولت آمریکا انجام دهیم تا با آنها تفاهم کنیم... از نظر ژاپن، واردات نفت از ایران برای تداوم امنیت انرژی ژاپن و تاثیر تحریم ها بر شرکت های ژاپنی اهمیت دارد.» وی در خصوص احتمال توقف خرید نفت ژاپن از ایران گفت: «این تصمیم اساسا بر عهده شرکت های خصوصی است... برای ما انجام موفقیت آمیز مذاکرات میان ژاپن و آمریکا بهترین راه پیش روست.»

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵